10 vecí, ktoré sebavedomí ľudia nerobia

Sebavedomí ľudia veria v ich schopnosť dosiahnuť výsledky. Aj oni bojujú s obavami, ale nedovolia, aby im ovládli život.
Sebavedomí ľudia veria v ich schopnosť dosiahnuť výsledky. Aj oni bojujú s obavami, ale nedovolia, aby im ovládli život. / Foto: Bigstock

Na otázku či sa považujeme za sebavedomých, by väčšina z nás odpovedala nie. Necítime sa často sebavedome ani v každodenných situáciach. Niektorí z nás sa cítia sebavedomo, len keď niečo skutočne dobre vieme. Iní ľudia by sa najradšej schovali pod paplón a vyšli odtiaľ, až keď bude po všetkom. Bojíme sa riešiť každodenné problémy a máme pocit, že všetci si veria viac, než my sami sebe. Našli ste sa v predchádzajúcich riadkoch? Ak áno, čítajte ďalej.

 

Čo je to sebavedomie?

Sebavedomí ľudia veria v seba a v to, čo dokážu. Je to prirodzené vyjadrenie schopnosti a vedomostí. Nikto sa nemôže s vysokým sebavedomím narodiť, pretože je to schopnosť, ktorú získavame počas života. Všetci sa boja, aj sebavedomí ľudia, ale oni nedovolia, aby im strach z niečoho ovládol život. Všetci sebavedomí ľudia zdieľajú rovnaké povahové črty a prístupy k situáciám.

 

1. Nevyhovárajú sa, priznávajú si chyby

Sebavedomí ľudia sa nevyhovárajú. Nepočujete ich zhadzovať vinu na ostatných, na okolnosti. Nepoužívajú slová ako ‘‘nedokážem to‘‘ alebo ‘‘nemám čas‘‘. Sú si vedomí zodpovednosti za svoje činy a myšlienky. Nedostatky neospravedlňujú výhovorkami. Stoja si za svojím. Vedia, že nemajú vždy pravdu, ale neboja sa nemať pravdu, pretože to vedia prijať. To, čo je pravdivé je pre nich dôležitejšie ako to než mať pravdu. Priznajú si, že urobili chybu alebo nevedia správnu odpoveď. Neboja sa vyzerať zle alebo zasmiať sa na svojich chybách.  Chyby vnímajú  ako príležitosť učiť sa niečo nové.

2. Neodkladajú veci na neskôr

Nečakajú na ten správny čas na to, aby mohli niečo urobiť. Neboja sa zmeny a vedia, že dobrý plán dnes je lepší ako skvelý plán niekedy v budúcnosti. Namiesto toho robia veci tu a teraz.

3. Nie sú posadnutí tým, čo si o nich myslia ostatní

Neboja sa negatívnej spätnej väzby a ani sa ich nejako špeciálne nedotkne. Zaujíma ich konštruktívna kritika, ako by mohli napraviť to zlé čo vykonali. Vedia, že konštruktívna kritika im pomáha rásť . Vedia prijať fakt, že nevedia všetko. Sú ochotní učiť sa a sami si čato aj kritiku vypýtajú. Kritiku, založenú čisto na tom, čo sa niekomu nepáči, si k telu nepripustia, pretože s tým nemôžu nič urobiť. Sú zameraní na to, čo je podstatné a veria si. Sebavedomí ľudia sú si vedomí toho, že ich skutoční priatelia ich majú radi takých, akí sú a zvyškom sa až tak nezaoberajú.

4. Neboja sa

Nedovolia, aby im strach ovplyvňoval ich rozhodnutia a viedol ich život. Vedia, že veci, ktorých sa najviac boja, sú tie, pred ktorými neujdú a musia byť urobené, nezávisle od toho, aké strašidelné sa môžu zdať. Nevyhýbajú sa tomu, čo je nutné, nech je to akokoľvek zlé alebo nepríjemné.
Odvaha nie je nedostatok strachu ale i presvedčenie,
že existuje niečo doležitejšie než strach. 

- Franklin D. Roosevelt

5. Robia veci mimo svojej komfortnej zóny

Sebavedomí ľudia sa vyhýbajú komfortnej zóne, pretože vedia, že aj keď je to mimoriadne príjemné, v komfortnej zóne ešte nikdy nikto osobnostne nevyrástol. Robiť veci mimo komfortnej zóny ju zároveň rozširuje, takže aj to, čo môže byť zo začiatku nepríjemné, sa neskôr stane normálnym a komfortným. Neustále rozširovanie komfortnej zóny rozširuje a obohacuje ich život.


6. Nesúdia ostatných, neporovnávajú sa

Nerešpektujú zbytočné drámy. Nepotrebujú ohovárať ostatných za chrbtom. Sú si vedomí, kto sú oni sami a nepotrebujú sa porovnávať s ostatnými. Nesnažia sa súťažiť s ostatnými, sú zameraní na svoju vlastnú cestu a ich cieľom je byť čo najlepšia možná verzia samého seba. Ľudí vnímajú ako unikátne bytosti s vlastnými silnými a slabými stránkami, s rôznymi životnými príbehmi a faktormi v ich živote. Akceptujú ich, nech sa to týka čohokoľvek.

7. Nekomplikujú veci

Sú pokojní a rozvážni. Aj tie najhoršie správy dokážu prijať s pokojom a rozhodnúť sa, čo je najlepšie v danej situácii. Nekonajú zbytočne impulzívne, nezveličujú si problémy a nerobia z komára somára. Robia to, čo daná situácia vyžaduje, bez toho, aby to zbytočne komplikovali. Zložité problémy riešia okamžite a postupne. Neľutujú sa a neschovávajú sa.

8. Dávajú do popredia ostatných

Nepotrebujú zožať všetku slávu za to, čo urobili. Vnútorne vedia čo dokázali a sú na seba hrdí. Preto dávajú do popredia iných ľudí. Neptrebujú ocenenie od ostatných ľudí. Radšej stoja v pozadí a oslavujú svoje úspechy prostredníctvom druhých. Nechávajú v popredí iných, aby získali sebadôveru, ktorú oni už majú. Táto črta sa prejavuje aj v konverzácii. Omnoho viac počúvajú, ako rozprávajú. Ticho im nerobí problém a pomáha im to vyznať sa v ľuďoch. Pýtajú sa otvorené otázky a rozhovorom pomáhajú ostatným uvedomiť si proces učenia sa- niečo, čo sebavedomí ľudia už mnohokrát vedia. Uvedomujú si, že počúvaním sa môžu veľa učiť a preto počúvajú. Počas rozhovoru nerozprávajú iba o sebe, snažia sa poradiť a pomôcť vždy, keď je to potrebné. Taktiež sa nesnažia ostatných zhodiť.

9. Nenechajú sa ničím zastaviť

Dokážu využiť to, čo majú. Nezastaví ich nedostatok zdrojov, alebo príležítostí. Vytvoria si svoje vlastné. Veria, že všetko je možné vyriešiť a kde je vôľa, tam je aj cesta. Vedia, že nikdy nebude nič ideálne a robia čo môžu, aby svoje problémy vyriešili. Hľadajú riešenia aj zdanlivo nemožných situácií, pretože vedia, že všetko má svoje riešenie. Sú trpezliví a veria vo výsledok, aj keď zo začiatku nie je žiadnu zmenu vidieť. Sú vytrvalí a kreatívni.  Veria sami v seba a v to, že majú určený cieľ v živote. Tieto vlastnosti ich tvoria nezastaviteľnými. Sebavedomí ľudia sú ľudia, ktorí si idú za svojím a nezastaví ich nedostatok peňazí alebo nepriazeň osudu.

10. Nepotrebujú sa stále niečím uisťovať

Sú si vedomí svojich kvalít a nepotrebujú, aby ich stále niekto uisťoval, že postupujú správne. Vedia, že vývin okolností je nepredvídateľný a sústredia sa na hľadanie riešení sami. Veria svojmu úsudku a intuícii. Nechcú, aby bol pri nich niekto, kto by sledoval a schválil ich každý krok. Nepotrebujú povolenie na to, aby niečo urobili. Neboja sa spýtať sa otázky. Rady si tiež vedia vypýtať, no to len od niekoho koho si dostatočne vážia.

Čítajte viac o téme: Sebavedomie
Zdieľať na facebooku