Plačete niekedy pred svojimi deťmi? Odborníci tvrdia, že je to v poriadku

Občasný plač pred deťmi im nemôže ublížiť.
Občasný plač pred deťmi im nemôže ublížiť. / Foto: Shutterstock

Odborníci tvrdia, že je v poriadku, ak rodičia občas plačú pred svojimi deťmi. Prejavovanie skutočných emócií pred deťmi totiž môže byť pre nich zdravé a môžu sa z neho veľa naučiť. 

 

Veľa rodičov má tendenciu skrývať pred deťmi negatívne emócie a plač. Je to prirodzené, že ich chcú chrániť pred negatívnymi stránkami života. Súčasný výskum však ukazuje, že sa tomu netreba vyhýbať. Celú tuto diskusiu ohľadom ukazovania emócií rodičov pred deťmi spustil príspevok austrálskej mamy blogerky Constance Hall na jej sociálnej sieti.  Písala v ňom o tom, ako spolu s dcérou pozerala veľmi smutný dokumentárny film, pri ktorom sa obe prirodzene rozplakali. V tej chvíli za nimi prišiel jej malý syn, ktorý obe pevne objal. Constance si vtedy uvedomila, že je naozaj na mieste, aby aj malé deti videli skutočný svet a skutočné emócie. Podľa nej nie je správne, aby sme ich pred nimi skrývali. K téme sa následne vyjadrovali viacerí odborníci pre portál HuffPost.com, pričom sa zhodli na viacerých benefitoch, ktoré autenticita rodičov pre ich deti má. Uvádzajú tiež spôsoby, ako v takýchto situáciách postupovať.  

 

Prijmite u vás prejavy silných emócií za normálne

Poradca Tammy Lewis Wilborn tvrdí, že ak deti vidia svojich rodičov alebo opatrovníkov plakať, je to pre nich veľkým benefitom, pretože sa naučia, že prejavovanie emócií je v poriadku. Normalizovanie emócií je veľmi dôležitým bodom vo výchove emocionálne inteligentného dieťaťa. Ak dieťa vidí, že jeho rodič prejavuje naplno svoje emócie v situácií, v ktorej ich potrebuje prejaviť aj dieťa, uvedomuje si, že v tom nie je samo. Ďalším dôležitým aspektom je aj fakt, že deti nezažili ešte tak veľa, ako ich rodičia. Nemajú veľa skúseností a nezažili veľa situácií. To znamená, že občas, keď sa vyskytne nejaká nová situácia, nevedia, či reagujú správne, či ich pocity sú na mieste. Keď vidia svojich rodičov, ktorých vnímajú ako vzor a akýchsi superhrdinov, ktorí všetko zvládnu ako citlivé bytosti, naučia sa, že sú jednoducho situácie, kedy je plač na mieste. A že je to rozhodne v poriadku.
 

Uistite deti, že budete v poriadku

Deti môžu byť v prvom momente veľmi zaskočené tým, že vás vidia plakať. Detská psychologička Jillian Roberts tvrdí, že je dôležité nabrať v sebe energiu a vysvetliť im, že prežívate ťažký moment, ale budete čoskoro v poriadku. Bude to pre nich znamenať, že sa o vás nemusia až tak veľmi báť a všetko sa vyrieši. V podobných situáciách je tiež namieste, aby ste sa opýtali detí na ich pocity, ktoré v nich situácia keď vás videli plakať vyvolala. Je dobré mať oba aspekty prediskutované, aby sa predchádzalo zbytočným nedorozumeniam.
 

Prispôsobte rozhovor veku dieťaťa

Pri rozhovore o svojich pocitoch je dôležité nezabúdať na vek a úroveň svojho dieťaťa. Je to tak preto, pretože menšie deti nedokážu pochopiť a spracovať niektoré informácie a mohli by to pochopiť horšie, ako to v skutočnosti. To posledné, čo rodič docieliť je, aby jeho dieťa prišlo o pocit bezpečia a istoty. Vynechajte detaily keď ste si vedomí toho, že by ich dieťa nepochopilo. Vysvetlite mu situáciu spôsobom jemu vlastným a prijateľným. Taktiež sa pri daných situáciách zamerajte na to, aby dieťa nemalo pocit, že za vaše slzy môže ono. Keď má dieťa pocit, že je vinné za rodičov smútok, uzavrie sa na dlhší čas do seba. Predíďte tomu otvorenou konverzáciou o tom, čo podnietilo váš smútok a že ono za to ani vonkoncom nemôže.
 

Nelimitujte rozhovory o emóciách len pre dievčatá

V dnešnej dobe je veľmi negatívny aspekt vo výchove, ktorý sa týka rozhovor o emóciách. Spoločnosťou tvoria stereotypy o tom, že emócie a ich prejavovanie je len pre dievčatá a ženy. Nie je to pravda! Roberts tvrdí, že prejavovanie emócií je spoločné všetkým ľuďom. Preto aj rozhovory v domácnostiach nemajú byť limitované tým, že sa ich budú zúčastňovať matky s ich dcérami. O emóciách je potrebné hovoriť aj s chlapcami. Nevynechávajte ich s týchto rozhovorov. Je to nesmierne dôležitá súčasť ich vývinu, aby si boli vedomí toho, že prejavovanie a prežívanie emócií sa týka aj ich. 
 

Neplačte pred deťmi príliš často

Odborníci sa síce zhodujú na to, že rodičia by mali byť pred svojimi deťmi autentickí a prejavovať svoje emócie, avšak nie veľmi často. Ak je rodič neustále frustrovaný a plný hnevu, dieťa si to vysvetlí, že príčinou môže byť ono. Môže si to dáavať za vinu, pretože ho ani len nenapadne, že za tým môže byť iný dôvod. Ak máte predsa len veľmi zlé obdobie a viete, že sa plaču v domácnosti pred dieťaťom nevyhnete, skúste sa s ním o tom do hĺbky porozprávať a upozorniť ho na to, že sa podobné situácie ešte možno vyskytnú a aký je pre to dôvod. Buďte k dieťaťu úprimní, ale nezabúdajte aj na tipy uvedené vyššie.

 

Plakanie pred deťmi je pomerne komplikovaná téma, avšak ako tvrdia odborníci, má svoje benefity, ale aj negatíva. Skúste sa v tej situácií vždy zamyslieť nad tým, ako to pôsobí na vaše dieťa a ako sa zachovať čo najlepšie.

Zdieľať na facebooku