Články: Pre študentov
O projekte

 

Valentínske tvorenie s deťmi

Danka Laciková
Autor článku
Foto: Pexels
Aj deti môžu vyjadriť svoju lásku druhým na sv. Valentína / Foto: Pexels

Veľa aktivít, ktoré robíme s deťmi vo februári, súvisí so zimou. V prípade, že máte chuť na zmenu, využiť môžete sviatok sv. Valentína. Hoci v prvom rade ide o sviatok zamilovaných, láska má mnohé podoby. Aj láska k starým rodičom či ku kamarátom je dôležitá. Podporujme deti, aby lásku k druhým prejavovali čo najčastejšie.

 

Možno deti bude zaujímať, kto to bol sv. Valentín a prečo práve srdiečka sú znakom lásky. Srdce je orgán, ktorý nám pumpuje do tela krv. Reaguje na rôzne emócie, ktoré cítime. Hnev, strach, aj láska. Už v starom Grécku používali vyjadrenie “srdce mi bláznivo bije láskou“. Samotný symbol srdca ale vyzerá ináč, než spomínaný orgán v našom tele. Je viacero variant, čím sa inšpirovali ľudia, keď si predstavovali, ako vyzerá srdce. Jednou z možností sú brečtanové listy. Brečtan súčasne symbolizuje večnú lásku.

 

Srdiečko ako znak lásky Zdroj: Pexels

 

Srdiečka obmotané bavlnkami

Z kartónu vystrihneme srdiečka. Deťom ukážeme, ako obmotávame červenú bavlnku. Samotné obmotávanie je výborné pre rozvoj jemnej motoriky.

 

Táto aktivita možno bude mnohým deťom známa. Na vianoce možno obmotávali vianočné stromčeky. Na jeseň list. Výhoda tejto aktivity je práve jej jednoduchosť a vhodnosť aj pre menšie, aj pre väčšie deti. Deťom môžeme dať do poličky pripravené kartóny, rôznych tvarov, nastrihanú bavlnku a deti môžu samostatne tvoriť.

 

Kartónové srdiečka obmotávame červenou bavlnkou. Zdroj: easypeasyandfun,com

 

Lepíme bavlnky do tvaru srdca

Potrebujeme:

 • farebný papier, ak nemáme, tak aj biely
 • bavlnky rôznych farieb
 • lepidlo, ideálne vytláčacie disperzné (Herkules, Wurstol)
 • šablóna / ceruzka

 

Nastriháme si farebné bavlnky. Strihanie bavlniek je výborná aktivita aj pre prvé detské strihanie.

Na papier vytlačíme lepidlo. Môžeme si srdce na papieri my alebo dieťa dopredu ceruzkou predkresliť. Tak vieme, kde presne máme lepidlo vytláčať. Použiť môžeme aj vytlačenú šablónu.

 

Najprv si bavlnkami nalepíme tvar srdca. Pri tejto aktivite menšiemu dieťaťu pripravíme srdiečko my. Staršie dieťa si už srdce pripraví aj samo. Možno práve vytvorenie tvaru srdca bude výzva, ktorá bude dieťa baviť. Následne dieťa srdce ľubovoľne vypĺňa bavlnkami. Nalepuje ich na papier s vytlačeným lepidlom. Pomáha bavlnky aj pritlačiť, aby lepšie držali. Výsledkom je krásne bavlnené farebné srdiečko.

 

Srdiečko z bavlniek. Zdroj: howwelearn.com

 

Srdiečka z roztopených voskoviek

Potrebujeme:

 • rúra
 • alobal
 • papiere / výkresy
 • voskovky
 • uterák
 • rukavica na pečenie

 

Do rúry na 180 °C dáme na plechu nahriať alobal. Keď ho vyberieme, položíme na uterák a dieťa upozorníme, že treba byť opatrní a nedotýkať sa ani alobalu, ani plechu. Na horúci alobal položíme papier. Ideálne použiť výkres. Tenký papier sa teplom krčí. Na jeho nedominantnú ruku (tú, ktorou nekreslí), môžeme dať rukavicu na pečenie. Aby si ju náhodou v zamyslení nepoložilo na horúci povrch. Dieťa na papier nakreslí srdiečka, alebo čokoľvek iné. Je to na ňom, neobmedzujme ho valentínskou témou. Dôležité je samotné tvorenie a spoznávanie nových techník. Počas kreslenia sa mu budú na papieri pekne roztápať. Akonáhle alobal vychladne a voskovky sa už neroztápajú, alobal dajte opäť nahriať do rúry. Toto opakujte, až kým sa dieťa nenasýti tvorenia. Výtvor si následne pomaľujeme vodovými farbami. Nielen časť pomaľovan[ voskovkami, ale namaľovať môžeme aj okolie. Necháme vysušiť a výtvor je hotový.

 

Odporúčam robiť len s väčšími deťmi, ktoré si budú dávať pozor na popálenie sa. Minimálne predškoláci a staršie. Aktivita vyžaduje väčšiu asistenciu rodiča. Nakoľko sa pracuje s horúcou rúrou a alobalom, rodič musí byť stále prítomný. Napriek tomu tvorenie dieťaťa je slobodné – je na jeho rozhodnutí, čo nakreslí. Ak mu neukážeme dopredu vytvorený vzor, jeho fantázia sa môže rozletieť doďaleka. To, že je do aktivity zapojená rúra a voskovky sa roztápajú, má pre deti veľké čaro. 

 

Srdiečka z roztápajúcich sa voskoviek. Zdroj: theimaginationtree.com

 

Maľujeme pomocou pom - pomov

Táto technika je zaujímavá a odporúčam ju pre deti, ktoré majú problém so správnym držaním štetca. Štipec napomáha správnemu pinzetovému úchopu, takému dôležitému pre neskoršie písanie. Ak nemáme pom – pomy, nahraďm ich kúskom špongie. Zároveň je to veľmi jednoduchá aktivita, ktorú môže mať dieťa pripravené trvale v poličke a kedykovek tak tvoriť.

 

Použiť môžeme vytlačenú šablónu srdca, alebo srdce dieťaťu nakresliť. Pom – pom dieťa namáča do červenej farby a následne odtláča na predkreslené srdiečko. Možno dieťa napadne nielen bodkovať, ale skúsi pom – pomom robiť aj ťahy. Nechajme ho objavovať a tešiť sa z nového zážitku.

 

Alternatíva tohto tvorenia je tiež použiť prstové farby a srdiečko maľovať prstovými farbami. Rátajme ale s tým, že nadšené dieťa pravdepodobne bude chcieť pomaľovať celý papier, nielen srdiečko. Dôležitá je jeho radosť a nezávislé tvorenie.

 

Maľujeme s pom - pomom. Zdroj: tipsformytipcalmomblog.com

 

Srdiečkové formičky a temperové farby

Potrebujeme:

 • temperové farby
 • formičky v tvare srdiečok
 • výkres

 

Táto aktivita slúži na oživenie bežného maľovania a spoznanie nových techník. Na papier si vytlačíme červenú alebo aj ružovú temperovú farbu. Namáčame do nej formičky a odtláčame na papier. Následne si vnútro srdiečok domaľujeme štetcom. Výsledkom je veľa krásnych farebných srdiečok.

 

Odtláčame srdiečkové formičky. Zdroj: craftykidsathome.com

 

Srdiečko zo zvyškov látky

Potrebujeme:

 • zvyšky látok
 • tekuté lepidlo
 • výkres

 

Ak máte doma zvyšky látky, použiť ich môžete práve v rámci tvorenia. Dieťa si ich nastrihá a prípadne aj rozdelí podľa farby. Záleží na ňom. Na papier mu predkreslíme srdiečko, prípadne použijeme šablónu.Ako sme vyššie spomínali, predškolák môže srdiečko skúsiť nakresliť sám. Následne na papier štetcom nanášame tekuté lepidlo a nalepujeme kúsky látky. Dieťa sa môže rozhodnúť nalepiť látku len okolo srdiečka a to nechať čisté biele (podľa farby výkresu). Prípadne môže do vnútra srdiečka použiť látku rozdielnej farby. Môže si ho ručne vymaľovať. Nechajme dieťa tvoriť a prichádzať s nápadmi.

Srdiečko z kúskov látky. Zdroj: paperandglue.com

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.