Danka Laciková

Pozitívne myslenie vám pomôže byť šťastnejšími rodičmi

V živote často vnímame udalosti okolo seba jednostranne. Ani v rodičovstve to nie je inak. Pozeráme sa na ne z jedného uhla pohľadu a väčšinou ich vnímame ako výhradne negatívne, alebo pozitívne. Vnímame ich čiernobielo.

V rodičovstve je dôležité vedieť si zachovať nadhľad. Máte ho?

Počas rodičovstva prichádza viacero ťažkých chvíľ. Náročné situácie zvyknú bývať práve tie, ktoré sa nás bezprostredne dotýkajú. Strácame pri nich nadhľad, pripúšťame si ich k telu. Narastá v nás pocit napätia, ktorý sa mení na smútok, či hnev.

Prekonajme svoj rodičovský strach

Ak rodič miluje svoje dieťa, úplne prirodzene sa o neho bojí. Chce ho ochraňovať a zabrániť, aby ho postretlo niečo zlé. Kedy treba zasiahnuť a dieťa chrániť a čo ešte môžeme dovoliť?

Letné riekanky pre deti

Leto začína a spolu s ním aj slnečné počasie. Deti sa budú užívať letné kúpanie sa a prázdninovú pohodu. Spoločne strávený čas na výlete, či pri cestovaní v aute, si môžete obohatiť o letné riekanky.

Tipy na letné aktivity s vodou a ľadom

Pred nami sú letné horúce dni. Budeme s deťmi tráviť veľa času vonku, pri vode, či na záhrade. Deti veľakrát nepotrebujú, aby sme im my dospelí vymýšlali aktivity. Stačí im málo a popustia uzdu svojej fantázii. Ak predsa len chceme deťom navrhnúť nejaké aktivity, tu je pár letných tipov.

Naučme deti nebáť sa robiť chyby a poučiť sa z nich

Súčasťou rodičovstva je aj chcieť pre svoje deti to najlepšie. Už od ich útleho veku sa o ne bojíme. Kde je ale tá správna hranica medzi ochraňovaním dieťaťa a možnosťou nechať ho zažiť vlastné chyby? A prečo je dobré robiť chyby? Čo potom, keď je dieťa smutné a plače?

Tipy, ako pomôcť deťom sústrediť sa

Možno poznáte túto situáciu. Dieťa pobehujúce od jednej aktivity k druhej. Každú iba vyberie, rozloží a nechá tak. Čoskoro ide k ďalšej. Nedokončí ju, nesústredí sa na aktivitu. Popri práci s hračkami poskakuje, rieši ďalšie deti naokolo.Je ako motýľ poletujúci z kvetu na kvet.

Aktivity rozvíjajúce správny úchop u dieťaťa v predškolskom veku

V čase,kedy dieťa začína kresliť, rozvíja sa aj jeho držanie ceruzky. Úchop pera ale nie je izolovaná aktivita. Súvisí aj s hrubou motorikou, celkovým nastavením tela. Čo máme pozorovať a aké vhodné aktivity môžeme ponúkať dieťaťu?