V živote určite nastane chvíľa, kedy budete musieť nechať svoje dieťa samo doma. Je prirodzené, že rodičia majú obavy, keď prvýkrát nechajú dieťa bez dozoru. Pred opustením dieťaťa doma by rodičia mali zhodnotiť hlavne jeho emocionálnu zrelosť. V konečnom dôsledku je zodpovednosťou rodičov zabezpečiť starostlivosť o ich dieťa v ich neprítomnosti. Dieťa, ktoré nie je dostatočne staré alebo sa bojí, by nikdy nemalo zostať doma samé. Neexistuje zákonný vek, kedy môže byť dieťa nechané doma samé, ale je v rozpore so zákonom nechať dieťa samé, ak ho to vystavuje riziku. Je zrejmé, že 3-ročné dieťa to samo nezvládne, ale že väčšina 15-ročných už áno. Vo všeobecnosti nie je dobrý nápad nechávať dieťa mladšie ako 10 rokov samé doma dlhšiu dobu. Vy sami najlepšie posúdite, kedy je vaše dieťa pripravené zostať doma bez dozoru.
Otázky, ktoré si môžete položiť predtým, ako necháte svoje dieťa doma samo:
- Robí moje dieťa zvyčajne rozumné rozhodnutia?
- Dokáže zostať chvíľu osamote bez obáv alebo strachu?
- Zvládol by nejaký núdzový stav, napríklad požiar?
- Aký bezpečný je náš domov a okolie?
- Pozná dôležité informácie, napríklad telefónne čísla, kde by mohlo volať v prípade potreby?
- Vie dodržiavať domáci poriadok, či už tam som alebo nie?
- Ako dlho budem preč?
Ak si nie je isté alebo sa bojí zostať doma samé, buďte trpezliví a ubezpečte ho, že sa bude cítiť pripravené, keď bude staršie. Netreba sa náhliť, ak nie je samotné dieťa pripravené.
Tipy, čo robiť, aby vaše dieťa zostalo v bezpečí doma samo
Stanovte si pravidlá
Vytvorte si zoznam vecí, ktoré môže vaše dieťa robiť, keď bude doma samé. Vytvorte aj zoznam vecí, ktoré vaše dieťa nemôže robiť bez dospelého v dome. Ďalšími dobrými pravidlami sú, aby vám vaše dieťa zatelefonovalo, keď príde zo školy, a tak isto aj vy, ak viete, že budete meškať. Môže vám pomôcť zamyslieť sa nad otázkami: vedelo by, čo robiť, keby zazvonil telefón alebo niekto prišiel k dverám? Existujú nejaké činnosti, ktoré by mohlo byť nebezpečné bez dospelého v dome? Vedia, ako a kedy vás v prípade potreby kontaktovať?
Uistite sa, že vaše dieťa vie, komu má zavolať o pomoc
Zapíšte si všetky svoje čísla a čísla priateľov a rodiny pre prípad, že by vás nebolo možné zastihnúť.
Precvičte si, čo robiť v prípade núdze
Vymyslite bezpečnostný plán pre rôzne scenáre. Porozprávajte sa s dieťaťom o jeho obavách, že zostane osamote, a vymyslite plány, čo robiť, ak sa niečo stane.
Informujte susedov
Nezabudnite informovať dôveryhodného suseda, prípadne dvoch, že idete na chvíľu preč a že vaše dieťa bude doma bez vás.
Pravidelne mu volajte
Zavolajte svojmu dieťaťu niekoľkokrát, keď ste preč z domu, aby ste ho skontrolovali a ubezpečili sa, či je v poriadku.
Zabezpečte váš domov pred dieťaťom
Zabezpečte všetko, čo by mohlo predstavovať zdravotnú bezpečnosť alebo riziko. Zamknite všetky lieky, alkohol a zbrane. Uistite sa, že vie o základnej bezpečnosti, ako je nedávať káble do blízkosti vody alebo nevkladať kov do mikrovlnnej rúry.
Obmedzte čas, ktorý dieťa trávi pred televíziou alebo počítačom
Varujte ho, aby nehovorilo o tom, že je samo doma na verejných webových stránkach. Deti by mali byť opatrné pri zdieľaní informácií o svojej polohe, keď používajú četovacie miestnosti alebo uverejňujú príspevky na sociálnych sieťach.
Pomôcť môžu aj súrodenci či zvieratká
Ak má vaše dieťa staršieho súrodenca, môže byť bezpečnejšie nechať ich spolu doma, najmä ak je jedno dieťa staršie.
Nezabudnite, že domáce zvieratá môžu byť skvelou spoločnosťou pre deti, ktoré sú doma bez dozoru. Mnohé deti sa cítia bezpečnejšie s domácim miláčikom - dokonca aj malé zvieratko, ako je škrečok, v nich môže vyvolať pocit, že majú spoločníka. V období medzi dospievaním a začiatkom dospievania väčšina rodičov zvyčajne súhlasí s tým, aby dieťa zostalo samo doma. Do hry však vstupuje aj dospievanie a s ním aj túžba skúšať pravidlá a spochybňovať autoritu. To je niečo, na čo treba dávať obzvlášť pozor. Dôležitý je vzťah medzi rodičom a dieťaťom a dôvera. Rodičia si musia byť istí, že ich dieťa má dostatočné schopnosti a zrelosť na to, aby bezpečne zvládlo byť doma bez nich. Bábätká a batoľatá by nikdy nemali zostať doma samé, a to ani na krátky čas. Nie je to bezpečné a mohlo by to byť pre nich stresujúce.
Ak máte vy a vaše dieťa istotu, že je pripravené zostať samo doma, nasledujúce tipy vám môžu pomôcť začať:
- začnite s krátkymi časovými úsekmi - skúste 10 minút, aby ste videli, ako to pôjde
- overte si s dieťaťom, ako to prebiehalo – opýtajte sa, či sa cítilo bezpečne alebo či sa niečoho obávalo
- skúste niečo iné, ak to nezaberie - možno to dieťa ešte nie je pripravené
- pravidelne hovorte o rodinných pravidlách – deti niekedy zabúdajú a budete im to musieť pripomenúť.