Digitálna detoxikačná výzva (24 hodín, 7 dní alebo 30 dní)

Foto: Pexels
Digitálny detox / Foto: Pexels

Pre mnohých ľudí je pripojenie a ponorenie sa do digitálneho sveta súčasťou každodenného života. Je ale zrejmé, že nám prílišné pohltenie obrazovkami neprospieva fyzicky ani psychicky. Pomôcť vám pravidelne môže digitálny detox.

 

Existuje viacero dôvodov, prečo by ste sa mohli na krátky čas vzdať technologických zariadení aj sociálnych sietí. Možno si budete chcieť užiť čas pre seba bez rušenia, ktoré vytvára váš telefón a ďalšie zariadenia. V iných prípadoch môžete mať pocit, že ich používanie sa stalo nadmerným a prináša do vášho života príliš veľa stresu a negatívnych emócií. V niektorých situáciách môžete mať dokonca pocit, že ste na svojich zariadeniach závislý. Zatiaľ čo technologická závislosť nie je formálne uznaná ako porucha, mnohí odborníci sa domnievajú, že nadmerné používanie technológií predstavuje veľmi reálnu behaviorálnu závislosť, ktorá môže viesť k fyzickým, psychickým a sociálnym problémom. Práve preto je dôležité pravidelne si urobiť tzv. digitálny detox. Táto forma detoxu predstavuje časové obdobie, keď sa človek rozhodne odložiť technologické zariadenia, ako sú smartfóny, televízory, počítače, tablety a nepoužívať sociálne médiá. „Detoxikácia“ od digitálnych zariadení sa často považuje za spôsob, ako sa lepšie zamerať na sociálne interakcie v reálnom živote bez rozptyľovania. Ak sa človek aspoň dočasne vypne od digitálnych zariadení, môže získať mnoho času pre seba a zbaviť stresu, ktorý pramení z neustáleho pripojenia. 

 

Čo svedčí o tom, že by ste potrebovali digitálny detox?

  • Cítite úzkosť alebo ste v strese, ak nemôžete nájsť svoj telefón.
  • Máte nutkanie skontrolovať svoj telefón každých pár minút.
  • Po čase strávenom na sociálnych sieťach sa cítite depresívne, úzkostne prípadne nahnevane.
  • Zaoberáte sa hodnotením páči sa mi, komentárov alebo opätovného zdieľania vašich príspevkov na sociálnych sieťach.
  • Bojíte sa, že o niečo prídete, ak nebudete neustále kontrolovať svoje zariadenie.
  • Pomerne často sa pristihnete pri tom, že zostávate dlho hore alebo skoro vstávate, aby ste sa mohli zahrať na telefóne.
  • Máte problém sústrediť sa na jednu vec bez toho, aby ste museli kontrolovať telefón.

 

Ako na to za 24 hodín?

Napriek tomu, čo si možno myslíte, výzva nie je taká jednoduchá, ako sa zdá. Vybraní vyzývatelia sa budú musieť odpojiť od svojich smartfónov, televízorov, počítačov, herných konzol, inteligentných hodiniek a zariadení pre inteligentnú domácnosť. Môžete to oznámiť členom rodiny, priateľom aj kolegom, s ktorými pravidelne komunikujete digitálne, buď prostredníctvom sociálnych médií, e-mailu alebo messengera. Urobiť prvý krok bude vždy najťažšia časť. Myšlienka oddeliť sa od týchto technológií nikdy nebude ľahká, ale keď sa rozhodnete odpojiť, výhody sa prejavia takmer okamžite. Pred odpojením si ešte raz skontrolujte, či máte všetko, čo potrebujete. Vytlačte si pokyny, miesta stretnutí, mapy, sprievodcov a akékoľvek ďalšie informácie, ktoré budete potrebovať, aby váš deň bez technológií prebehol hladko. Keďže máte k dispozícii celý deň, váš deň sa vám môže zdať neprirodzene dlhý bez neustáleho rozptyľovania sa technológiami. Naplánujte si ideálne vopred svoj digitálny detoxikačný deň, aby ste mali deň aktivít, na ktorý sa môžete tešiť. Toto je tiež ideálna príležitosť na cvičenie, výlety a opätovné spojenie so svojím telom. Na konci dňa si doprajte trochu času na uvoľnenie. Vytvorte si priestor na meditáciu, dlhý kúpeľ a pred spaním si prečítajte tlačenú knihu namiesto smartfónu e-knihy.

 

Ako na to za 7 dní?

Jednou z dobrých týždenných digitálnych detoxikačných úloh je precvičiť si selektívne rolovanie na sociálnych sieťach: iba prezeranie si hashtagov a výrazov, o ktorých viete, že vás urobia šťastnými, namiesto rolovania na Instagrame vo všeobecnosti. Selektívne rolovanie sa odporúča viac ako bezcieľne, pretože vám dáva väčšiu kontrolu nad obsahom, ktorý sledujete a čomu venujete pozornosť. 

 

V prvý deň si stiahnite aplikáciu na používanie telefónu a obmedzte sa na dve hodiny denne. Môže vám tiež pomôcť skrátiť čas strávený telefonovaním. 


 

Druhý deň sa snažte počas chôdze nepoužiť telefón. Snažte sa mať telefón vo vrecku alebo taške. Nielenže zistíte, že skutočne venujete pozornosť tomu, kde sa nachádzate, pravdepodobne si všimnete aj niekoľko skvelých vecí vo svojom okolí. 

 

Tretí deň nevyťahujte telefón na spoločenských stretnutiach. Keď ste napríklad s priateľmi, kolegami, rodinou.  

 

Štvrtý deň už nepoužívajte telefón po 21:00 hodine.Po tomto čase sa už venujte iba sebe. Napustite si horúci kúpeľ, pozrite si film alebo si prečítajte knihu. Doprajte si čas, ktorý by ste normálne strávili sledovaním denných správ, a venujte ho starostlivosti o seba. Vaše zdravé telo a myseľ sa vám za to odvďačia. 

 

Piaty deň si vypnite upozornenia

 

Šiesty deň skúste nepoužívať telefón, keď ste samiSkúste si spomenúť na detstvo, keď ste sa nudili, ako ste si dokázali vymyslieť vlastnú zábavu.  Vyskúšajte si to znova.  Dnes telefón vôbec nepoužívajte. Budete prekvapení, koľko času v skutočnosti máte, keď nie ste na telefóne. Môžete si uvariť alebo ísť na príjemnú, relaxačnú prechádzku. 

 

Posledný siedmy deň skúste si nenabiť telefón niekoľko dní.

 

Po skončení digitálneho detoxu je dobré ponechať si aplikáciu. Bude to užitočný nástroj, ktorý vám pomôže menej používať telefón a viac žiť život.

 

Ako na detoxikáciu od technológií počas 30 dní?

Prispôsobte si svoj 30-dňový digitálny detox malým cieľom, ktoré dosiahnete každý deň. Uchovávajte digitálne zariadenia mimo určitých časti domácnosti, ako je spálňa alebo jedálenský stôl. Buďte mimo digitálnych zariadení v určitých časoch dňa. Môžete si na mesiac vypnúť aj nepodstatné upozornenia napríklad z rôznych spravodajských aplikácií. Ak môžete, zvážte začlenenie týchto denných malých cieľov tradičným detoxom od všetkých alebo väčšiny vašich sociálnych médií počas týchto 30 dní. Začnite v malom a vybudujte si toleranciu k tomu, aby ste boli ďaleko od svojich zariadení. Zdržte sa akéhokoľvek používania techniky pri socializácii alebo inej interakcii s ľuďmi. To zahŕňa všetkých – obchodníkov, čašníkov a obsluhu, ako aj vašu rodinu a priateľov. Nedržte zariadenie v ruke ani ho nemajte vo vrecku, keď sa nepoužíva. Počas prvej hodiny po rannom prebudení nepoužívajte žiadne zo svojich zariadení.  Poslednú hodinu pred spaním nepoužívajte technológie. Nepoužívajte svoje zariadenia vo verejnej doprave alebo v taxíkoch. Kontrolujte si svoje impulzy a myšlienky na telefón. Napíšte si štyri aktivity alebo zážitky, ktoré vyživujú vašu psychiku. Doprajte si dnes jeden z týchto zážitkov a zapíšte si jeden do kalendára na každý nasledujúci týždeň. Počas čakania v rade nepoužívajte svoje zariadenia. Nepoužívajte ich ani počas podujatí, napríklad na koncertoch, v divadle.  Urobte zo svojej kúpeľne a spálne zónu bez technológií. Odstráňte všetky zariadenia a počítače a nepoužívajte ich v miestnosti alebo oblasti, kde spíte. Vyhraďte si dva súvislé trojhodinové časové bloky v deň, keď budete bez techniky. Toto je možné naplánovať na víkendový deň, ak to nie je možné počas pracovného týždňa. Vyhnite sa okamžitému použitiu internetu na vyhľadávanie informácií, ktoré nesúvisia s prácou a ktoré ste zabudli alebo ktoré chcete vedieť. Počas varenia a jedenia nepoužívajte techniku. Zaviažte sa  jeden deň v mesiaci nepoužívať technológie vôbec, napríklad druhú sobotu v mesiaci. Zadajte tieto dátumy do kalendára na zvyšok roka a držte sa ich. Venujte 10 minút ničnerobeniu – zámerne. Pokojne seďte, buďte ticho, počúvajte zvuky, vnímajte svoj dych, prežívajte pocity vo svojom tele. Pošlite rukou písaný list, pohľadnicu alebo poznámku niekomu, koho poznáte. Napíšte tri veci, za ktoré ste vďační alebo z ktorých máte radosť a ktoré nie sú založené na technológiách. Tieto jednotlivé odporúčania môžete rozdeliť na jednotlivé dni počas mesiaca a postupne dosahovať tieto malé, ale o to podstatnejšie ciele. 

 

Keď znížite používanie technológií, bude užitočné a dôležité pridať do dňa aktivity zamerané na vaše telo. Detoxikácia uvoľní veľa energie, ktorá bola predtým smerovaná k technológiám. Pohyb tela je na tento účel najužitočnejší. Pomôže vám to ukotviť sa vo fyzickom svete a dať vašej pozornosti nové miesto na prebývanie.

Zdieľať na facebooku