Ako sa prestať trápiť vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť ani zmeniť?

  Foto: Pexels

Krása života je v tom, aký je nepredvídateľný, nikdy celkom neviete, čo je za rohom. Občas nám ale táto nepredvídateľnosť spôsobuje aj vrásky na čele. Ako často si všimnete, že sa trápite vecami, ktoré nemôžete zmeniť? Najpravdepodobnejšia odpoveď je niekoľkokrát denne, ak nie viac. Pravdou je, že v živote nemôžeme ovplyvniť množstvo vecí. Množstvo obáv pramení z túžby mať všetko pod kontrolou. Často chceme ovládať svoje prostredie. Alebo môžeme chcieť mať kontrolu nad každou situáciou. Ale čím viac sa budete snažiť ovládať všetko okolo seba, tým viac budete pociťovať úzkosť. Je to začarovaný kruh, ktorý treba prelomiť. Trápenie sa nad vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť, ako je napríklad správanie niekoho iného alebo stav ekonomiky, vám odčerpá duševnú silu, ktorú potrebujete. Môžete však prevziať kontrolu nad svojou mysľou a trénovať mozog, aby myslel iným spôsobom a pozeral sa na určité veci aj z iného uhľa pohľadu. Ak zistíte, že strácate čas staraním sa o veci, ktoré nemôžete ovplyvniť, tu je niekoľko nápadov, ktoré vám môžu pomôcť.

 

1| Zistite, čo môžete ovládať

Keď zistíte, že si robíte starosti, venujte chvíľu skúmaniu vecí, nad ktorými máte kontrolu. Búrke nezabránite, no môžete sa na ňu pripraviť. Nemôžete kontrolovať, ako sa niekto iný správa, ale môžete ovládať to, ako na neho zareagujete. Uvedomte si, že niekedy všetko, čo môžete ovládať, je vaše úsilie a váš postoj. Keď vložíte svoju energiu do vecí, ktoré môžete ovládať, budete oveľa efektívnejší.

 

2 | Zamerajte sa na svoj vplyv

Môžete ovplyvniť ľudí a okolnosti, ale nemôžete prinútiť veci, aby išli podľa vás.  Ak chcete mať čo najväčší vplyv, zamerajte sa na zmenu svojho správania. Buďte dobrým vzorom a stanovte si zdravé hranice. Keď máte obavy z rozhodnutí niekoho iného, ​​podeľte sa o svoj názor, avšak nesnažte sa napraviť ľudí, ktorí sa bránia zmene.

 

3 | Identifikujte svoje obavy

Opýtajte sa sami seba, čoho sa bojíte, že sa stane: Predpovedáte katastrofický výsledok? Pochybujete o svojej schopnosti vyrovnať sa so sklamaním? Ani ten najhorší scenár zvyčajne nie je taký tragický, ako by ste si mysleli. Je veľká šanca, že ste silnejší, než si myslíte. Niekedy sú však ľudia takí zaneprázdnení premýšľaním o veciach ako „Nemôžem dovoliť, aby môj obchod skrachoval“, že si nedajú čas na to, aby sa sami seba opýtali: „Čo by som robil, keby môj obchod skrachoval?“ Uznanie, že dokážete zvládnuť aj najhorší scenár, vám môže pomôcť vložiť energiu do produktívnejších vecí.

 

4 | Vytvorte si plán na zvládanie stresu

Nájdite zdravé prostriedky na zmiernenie stresu, ako je cvičenie, meditácia , koníček alebo čas s priateľmi. Venujte pozornosť svojmu stresu a všímajte si, ako sa s ním bežne vyrovnávate. Odstráňte nezdravé zvládacie stratégie, ako je napríklad sťažovanie sa druhým.

 

5 | Vráťte sa do prítomnosti

Neviete, čo sa stane v budúcnosti, takže snaha sústrediť sa na prítomný okamih môže skutočne pomôcť. Všímavosť je založená práve na tomto princípe. Venovanie pozornosti tomu, čo sa deje v súčasnosti, nie v minulosti alebo budúcnosti, môže byť neuveriteľne terapeutické.

 

6 | Naplánujte si „čas na starosti“

Neexistuje žiadny kúzelnícky trik alebo špeciálna tabletka, vďaka ktorej sa okamžite prestanete báť. Existuje však psychologický trik, ktorý vám môže pomôcť obmedziť obavy. Trik zahŕňa plánovanie „času na starosti“. Navonok to znie smiešne. Ale naozaj to funguje. Každý deň si vyhraďte 15 minút na starosti. Označte si to v kalendári alebo si ho pridajte do svojho plánu. Urobte to konzistentné, ak môžete. Myslite na niečo ako: „Budem sa báť od 17:00 do 17:15, každý deň." Kedykoľvek sa pristihnete, že si robíte starosti mimo vášho časového rámca, pripomeňte si, že nie je čas na obavy a že budete mať dostatok času na premýšľanie o týchto starostiach počas naplánovaného času. Akonáhle prídete na svoj čas starosti, potom sa starajte o všetko, čo chcete. Sadnite si a premýšľajte o všetkých starostiach, ktoré sú mimo vašej kontroly. Môžete si ich dokonca zapísať, ak chcete. Potom, po uplynutí 15 minút, si povedzte, že je čas vrátiť sa späť do každodenného života. Vstaňte a venujte sa svojej bežnej činnosti. 

 

7 | Prijmite, že život je neistý

Ďalšou možnosťou, ktorá súvisí s našou schopnosťou kontrolovať, ako interpretujeme danú situáciu, je akceptovať, že život je neistý, a uvedomiť si, že niektoré prekvapenia sú v skutočnosti pozitívne. V skutočnosti vás rovnako pravdepodobne prekvapí pozitívny výsledok ako negatívny. Musíte sa len naučiť rozpoznávať pozitívne, keď sa to stane, namiesto toho, aby ste sa sústredili na negatívne. Prijatie situácie neznamená, že sa vám musí páčiť, skôr to znamená, že s ňou prestanete bojovať. A to vás oslobodí od utrpenia.

 

Môžete nájsť úľavu, ak sa o svoje myšlienky a obavy podelíte s dôveryhodným priateľom alebo členom rodiny. Blízki môžu byť skvelým zdrojom podpory, poskytujúc vám empatiu a porozumenie. Priatelia a rodina vám tiež môžu ponúknuť cenné rady, vďaka ktorým získate iný pohľad na vaše problémy. Takmer všetko v živote je neisté. Je to však aj to, čo robí život krásnym, preto sa naučte prijať neistotu. Áno, zmena je nevyhnutná, no možno nikdy neviete, aké príležitosti sa vám prichystajú. Nadchnite sa pre zmenu a naučte sa jej prispôsobiť, keď príde. Keď sa prestanete trápiť vecami, ktoré nemôžete ovplyvniť, budete mať viac času a energie venovať sa veciam, nad ktorými máte kontrolu. A to môže byť kľúčom k dosiahnutiu vášho najväčšieho potenciálu.

Zdieľať na facebooku