Úspech alebo šťastie, aký je vzťah medzi nimi a čo je dôležitejšie

Premýšľali ste už o tom, či vytvára šťastie úspech alebo úspech vedie k šťastiu? 
Premýšľali ste už o tom, či vytvára šťastie úspech alebo úspech vedie k šťastiu?  / Foto: Pexels

V kultúre založenej na zisku a zárobkoch sme vyrastali, aby sme šťastie pripisovali ako produkt úspechu a merali náš život na úrovni dosiahnutých úspechov a dosiahnutých cieľov. Premýšľali ste už o tom, či vytvára šťastie úspech alebo úspech vedie k šťastiu? 

 

Väčšina z nás je vychovaná v presvedčení, že ak budeme robiť určité veci, ako je napríklad tvrdé štúdium, dobré známky, prijatie na renomovanú univerzitu, získame diplom a dobrú prácu, budeme šťastní. Ale je to naozaj tak?

 

Aký je rozdiel medzi úspechom a šťastím?

Úspech a šťastie, šťastie a úspech. Ľudia majú tendenciu zamieňať ich a miešať ich, až kým nedokážu rozlíšiť veľmi odlišné, ale zdanlivo jednotné pojmy. Úspech nie je a nikdy nebol odrazom šťastia, ale skôr naopak. Byť „úspešný“ nemusí nevyhnutne robiť radosť. Väčšina z nás pozná niekoho, kto je vo svojej práci úspešný, má značný obnos peňazí na bankovom účte, ale nie je šťastný. Veľakrát, keď úspešne dosiahneme svoje ciele, zistíme, že nám prináša iba dočasné šťastie a necháva nás opäť prázdnymi. Popremýšľajte, aké nové auto ste si kedysi kúpili. Je viac ako pravdepodobné, že vám prinieslo chvíľkové šťastie, keď ste ho riadili. Po chvíli sa však vaša úroveň šťastia odvodená z vlastníctva a riadenia tohto auta rýchlo znížila a už ste necítili nadšenie a spokojnosť, ktoré ste zažili pri prvom riadení. Rovnaký princíp platí napríklad aj pre nové zamestnanie, nový domov, oblečenie, drahé hodinky a podobne. Naopak, šťastie je emocionálny stav charakterizovaný pocitmi radosti, spokojnosti a naplnenia. Aj keď šťastie má veľa rôznych definícií, často sa o ňom hovorí, že zahŕňa pozitívne emócie a spokojnosť so životom. Šťastie má dve kľúčové zložky:

 

 1. Rovnováha emócií: Každý človek zažíva pozitívne aj negatívne emócie, pocity a nálady. Šťastie sa všeobecne spája s prežívaním pozitívnejších než negatívnych pocitov.
   
 2. Spokojnosť so životom: Vzťahuje sa na to, ako ste spokojní s rôznymi oblasťami vášho života, vrátane vašich vzťahov, práce, úspechov a ďalších vecí, ktoré považujete za dôležité.

 

Ako vieme zistiť, či sme šťastní?

Aj keď sa vnímanie šťastia môže u jednotlivých osôb líšiť, existujú určité kľúčové znaky, ktoré psychológovia pri meraní a hodnotení šťastia hľadajú.

 

Medzi kľúčové príznaky šťastia patria:

 • Máte pocit, že žijete život, aký ste chceli.
 • Cítite, že podmienky vášho života sú dobré.
 • Cítite sa spokojní so svojím životom.
 • Cítiť sa pozitívne viac ako negatívne.

 

Šťastní ľudia občas cítia celú škálu ľudských emócií - hnev, frustráciu, nudu, osamelosť a dokonca aj smútok. Ale aj keď čelia nepríjemným pocitom, majú v sebe skrytý pocit optimizmu, že sa veci zlepšia, že dokážu čeliť tomu, čo sa deje, a že sa budú môcť opäť cítiť šťastní.

 

Úspech nám neurobí dobre, ak nie sme šťastní

Ak je konečným cieľom našej tvrdej práce nájsť šťastie, keď uspejeme, je pravdepodobné, že získame pravý opak toho, čo hľadáme. Možno vystúpime na vrchol, len aby sme si uvedomili, že nie sme šťastnejší, ako keď sme začínali. Pretože honba za úspechom v nádeji, že šťastie bude na vrchole, je receptom skôr na smútok.

 

Šťastie je konečným cieľom všetkého ľudského správania

Šťastie je najvyššie v hierarchii cieľov, koniec, ku ktorému vedú všetky ostatné konce ... Bohatstvo, sláva, obdiv a všetky ostatné ciele sú podriadené a vedľajšie k šťastiu, či už sú naše túžby materiálne alebo spoločenské, sú prostriedkom smerujúcim k jednému cieľu: k šťastiu. Všetko, čo robíme, je motivované tou skrytou túžbou byť šťastným. 

 

Nájsť šťastie ako prvé môže zvýšiť náš úspech

Spoločnosť nás často podmieňuje presvedčením, že úspech je najdôležitejším cieľom, ktorý existuje. Aj keď úspech je silná, dôležitá a pozitívna skúsenosť, o ktorú by sme sa mali všetci usilovať, nie je to najdôležitejšie, čo môžeme v živote dosiahnuť.

 

Mali by sme si dať za cieľ zamerať sa na šťastie najskôr vo svojom živote, pretože naplnenie nielen zlepšuje naše zdravie, ale môže tiež zvýšiť náš úspech.

 

Dôležité kroky k dosiahnutiu šťastia

 1. Pamätajte na vďačnosť: Každý deň si napíšte tri NOVÉ veci, za ktoré ste vďační.
 2. Cvičenie: Venujte 15 minút dôslednej kardio činnosti.
 3. Meditujte: Sledujte, ako váš dych prichádza a odchádza dve minúty denne.
 4. Zapojte sa do náhodného, ​​vedomého láskavého konania: Napíšte dvojminútový pozitívny e-mail s poďakovaním priateľom alebo kolegom alebo pochváľte niekoho, koho obdivujete.
 5. Robte tieto kroky 21 dní a začnete vidieť trvalý posun v myslení smerom k pozitivizmu.

 

Aby sme boli najproduktívnejší a aby sme boli čo najlepší, musíme sa pri dosahovaní svojich cieľov sústrediť na svoje šťastie. Šťastie je predchodcom a súčasťou úspechu a má zásadný vplyv. 

Zdieľať na facebooku