Ako zvládnuť nakupovanie s deťmi bez stresu?

Nakupovanie s deťmi môže byť náročné, no ak sa budete riadiť istými pravidlami, môžete sa vyhnúť zbytočnému stresu.
Nakupovanie s deťmi môže byť náročné, no ak sa budete riadiť istými pravidlami, môžete sa vyhnúť zbytočnému stresu.  

Nakupovanie s deťmi môže byť náročné. Niektorým rodičom stačí len samotné pomyslenie na spoločný nákup a sú z neho vyčerpaní. Čo robiť, aby ste tieto nevyhnutné aktivity zvládli s deťmi bez zbytočného stresu? 

 

Keď malé deti vstúpia do veľkého supermarketu, prípadne do ktoréhokoľvek iného obchodu, vstupujú doslova do sveta nekonečných možností. Od rozbitia niečoho až po „môžem mať?“ k bezcieľnemu blúdeniu a nebezpečnému chytaniu políc, to všetko rodičom sťažuje spoločné nakupovanie s deťmi. Rovnako ako iné aspekty rodičovstva, aj nakupovanie sa stáva jednoduchším, ak máte plán. Ak pochopíte správanie dieťaťa, dokážete aj túto činnosť zvládnuť efektívne. Nečakajte, že malé deti budú prirodzene vedieť, ako sa majú v obchode správať. Namiesto toho venujte čas tomu, aby ste svoje dieťa na nakupovanie pripravili a všetko pôjde jednoduchšie.

 

Tipy na zvládnutie nakupovania s deťmi

Deti sú prirodzene zvedavé a vďaka tomu spoznávajú svet okolo seba. Táto skutočnosť sa prejavuje aj v obchodoch počas nakupovania, no často nie spôsobom, aký by sa rodičom páčil. Ako zvládnuť nakupovanie s deťmi bez stresu?

 

1. Správne si nakupovanie načasujte

Najdôležitejšie je, aby ste sa ubezpečili, že je správny čas pre vaše dieťa ísť do obchodu. Mali by ste sa vyhýbať sa časom, keď je nadmerne unavené, hladné alebo rozčúlené. Ak je to teda možné, nakupujete hneď po jedle a dbajte na to, aby bolo dieťa odpočinuté.
 

2. Pripravte si podrobný plán

Skôr ako vyrazíte, urobte si podrobný zoznam so všetkým, čo potrebujete. Dieťa môže pôsobiť rušivo a spôsobiť, že na niečo zabudnete. Pokiaľ je to možné, usporiadajte zoznam na základe rozloženia obchodov. Zvážte, do ktorého obchodu pôjdete skôr. Ak existuje jeden obchod, v ktorom môžete kúpiť takmer všetko zo svojho zoznamu, choďte tam najskôr.
 

3. Skúste sa vyhnúť davu

Deti a davy nie je najlepšia kombinácia. Keď svoje dieťa privediete napríklad do obchodu s topánkami alebo oblečením, choďte v pracovný deň hneď po otvorení obchodu. Bude tam menej ľudí a vaše dieťa bude mať dostatočnú energiu a ochotu spolupracovať. 
 

4. Deti majú svoje limity

Obchodné centrá majú obrovské nákupné priestory a zvládnuť navštíviť viacero obchodov naraz nemusí byť s dieťaťom realizovateľné. Bábätká a deti predškolského veku ešte nemajú na takýto výlet dostatočnú výdrž ani trpezlivosť a rýchlo sa vyčerpajú. Aj tínedžerov môže nudiť dlhá nákupná exkurzia. Ak chcete nákup zvládnuť bez hysterických scén, zvážte rozdelenie veľkého nákupu na viaceré samostatné návštevy.

 

5. Spojte nakupovanie so zábavou

Problémy so správaním sa vyskytujú v potravinách hlavne preto, že deti sa nudia alebo sú nadmerne stimulované svetlami, ľuďmi a hlukom, ktoré sa okolo nich nachádzajú. Dajte deťom aktívnu úlohu pri nakupovaní. Nechajte deti, aby si vopred pripravili svoje vlastné zoznamy potravín, pričom si vyberú jednu alebo dve položky. Deti vám tiež môžu pomôcť nájsť položky vo vašom zozname potravín alebo odvážiť produkty. Pokiaľ budete mať svoje dieťa zaneprázdnené, pomôže vám to rýchlejšie a s menšou frustráciou zvládnuť celú situáciu.
 

6. Ujasnite si očakávania

Ujasnite si svoje očakávania, predovšetkým tie, ktoré sa týkajú správania dieťaťa. Pripomeňte mu, aby zostalo počas nákupu pri vás. Majte svoje pravidlá a tými sa aj riaďte. Ak ste sa rozhodli nekúpiť cukríky, držte sa tohto rozhodnutia. Dieťa môže plakať, kričať alebo vyskúšať inú taktiku, aby vás presvedčilo. Nevzdávajte sa. A nebojte sa, že sa budete hanbiť. Ostatní rodičia pravdepodobne rýchlo pochopia, čo sa deje. Dieťa po neúspešných pokusoch nakoniec pochopí, že táto technika nezaberá a vzdá to. Fungovať to ale môže jedine vtedy, ak sú rodičia dôslední.
 

7. Sústreďte sa na pozitívne správanie

Je ľahké sústrediť sa na to, čo vaše dieťa urobilo zle, napríklad na to, ako bežalo uličkou a takmer zrazilo túto milú staršiu dámu. Je v poriadku jemne mu pripomínať, že to nebolo prijateľné správanie, ale rovnako dôležité je zamerať sa na to, čo vaše deti urobili dobre. Keď skončíte s nakupovaním a usadíte sa naspäť do auta, skúste si spomenúť aspoň na jednu vec, za ktorú by ste mohli svoje dieťa pochváliť, jednu vec, ktorú urobilo dobre. Napríklad, že poslúchlo, keď ste ho požiadali, aby sa prestalo niečoho dotýkať. Alebo možno preukázali láskavosť a niekomu pomohlo zdvihnutím niečoho, čo zhodili. Nech je to čokoľvek, dajte mu vedieť, že ste si to všimli, a chválite ho za to.
 

8. Buďte flexibilný rodič

Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte všetko dokonale naplánovať, stále budete musieť byť flexibilní. Môžu nastať nečakané situácie, ktoré spôsobia, že budete vonku dlhšie, ako ste plánovali. Jedno z vašich detí môže byť náhle hladné a mrzuté, alebo sa môžete dostať do obchodu a uvedomiť si, že ste nákupný zoznam nechali doma.

 

Aj obyčajný nákup s deťmi môže byť produktívny, zábavný a zmysluplný výlet, ak sú všetci pripravení, trpezliví a ochotní spolupracovať. Pamätajte, že každá návšteva v obchode pomáha vašim deťom učiť sa a spájať sa s vami. Je dobré mať na mysli aj to, že malé deti sa učia objavovaním a prežívaním nových vecí. Takto spoznávajú svet okolo seba. To, čo sa môže javiť ako zlé správanie, je teda zvyčajne výsledkom ich snahy učiť sa.

Zdieľať na facebooku