Rastový špurt u bábätiek

Rastový špurt je obdobie, kedy dochádza u dieťaťa k náhlemu zrýchleniu rastu.
Rastový špurt je obdobie, kedy dochádza u dieťaťa k náhlemu zrýchleniu rastu. / Foto: Bigstock

Dieťa rastie z „ničoho nič“, rodič má pocit, že dieťa rastie priamo pred jeho očami a je presvedčený, že cez noc zase vyrástlo. Dieťa je neustále hladné a dožaduje sa byť nepretržite na prsníku. Cez deň by ustavične jedlo, v noci sa budí hladné a pri kŕmení je nepokojné. Čím to môže byť?

 

Čo je rastový špurt?

Rastový špurt je obdobie, kedy dochádza k náhlemu zrýchleniu rastu. V živote malého dieťaťa sa vyskytuje viackrát. V tomto období vyrastie vo veľmi krátkej dobe naraz do dĺžky, a to aj niekoľko centimetrov za pár dní. Deje sa to predovšetkým v prvom polroku života dieťaťa. Orientačne v období 3. a 6. týždňa a v 3. a 6. mesiaci. Táto fáza však nemá dlhé trvanie a zväčša prebehne za týždeň. Tieto termíny sa označujú aj ako tzv. laktačná kríza, pretože ide o dobu, kedy má bábätko zvýšenú potrebu a tvorba mlieka u matky na to ešte nestihla zareagovať. Rastový špurt nekončí prvým rokom života. Väčšina matiek pozoruje tieto zmeny každých pár mesiacov aj v období batoľaťa a neskôr v pravidelných intervaloch v období dospievania.

 

Ako sa prejavuje?

Toto obdobie je vcelku búrlivé a náročné nielen pre dieťa ale aj pre matku. Čo si môžeme všímať na dieťati?
 

 1. Dieťa je neustále hladné – pri rastovom špurte sa zrýchli aj metabolizmus, avšak väčšina energie ide do rastu. Ak je dieťa plne dojčené, tak vo väčšine prípadov aj telo matky začne produkovať počas týchto dní viac mlieka. Odporúča sa dieťa častejšie prikladať k prsníku.
 2. Problémy so spánkom – rastový hormón sa produkuje hlavne počas spánku. V dôsledku toho niektoré deti spia viac a niektoré zas menej.
 3. Dieťa je nepokojné, plačlivé, zlostné.

 

Ako zvládnuť toto obdobie?

Obdobie, ktoré je náročné nielen pre dieťa, ale aj pre matku. Matka bojuje s vlastným pocitom neschopnosti a bezmocnosti. Nie je si istá, či má dostatok mlieka, či je mlieko kvalitné, je nervózna a v strese. Ako sa tomu vyhnúť:

 

 • Snažte sa prekonať toto obdobie v pokoji a s trpezlivosťou.
 • Djočiť čo najviac – nevzdávajte sa, prikladajte ho k prsníku tak často ako si samo žiada. Tvorba mlieka sa postupne prispôsobí potrebám dieťaťa.
 • Odpočívajte.
 • Pite dostatok tekutín.
 • Pite čaje na podporujúce dojčenie a vývary pre zvýšenie tvorby materského mlieka.
 • Venujte sa dieťaťu, zalezte s ním do postele.
 • Prikrmujte ho až keď to je nutné.
 • Kojte aj v noci, tak podporíte tvorbu sekrécie prolaktínu (hormón, ktorý podporuje tvorbu materského mlieka).
 • Dieťa je možné kojiť aj počas spánku vďaka saciemu reflexu.
 • Ak je spavé, stimulujte mu bod pod briadkou, vďaka tomu prebudíte v ňom aktivitu a začne sať.
 • V prípade potreby sa obráťte na odborníka (laktačnú poradkyňu).

 

Vyžadovanie mlieka môže byť v skutočnosti aj volaním o upokojenie alebo pozornosť. Takže ak sa zdá, že bábätko niečo chce a rodič si myslí, že určite nie je hladné je na mieste skúsiť sa s ním namiesto kŕmenia pomaznať.

 

Stres a dojčenie

Aj v prípade dojčenia je stres najväčším nepriateľom. Väčšinu začiatočných problémov s dojčením spôsobuje stres v šestonedelí, preto je pre matku v týchto dňoch dôležitý pokoj. Je najčastejšou príčinou zníženia tvorba alebo až zastavenia tvorby materského mlieka. Pri jeho tvorbe zohráva najväčšiu úlohu súhra dvoch hormónov: prolaktín a oxytocín. Saním mlieka sa uvoľňuje prolaktín, ktorý podporuje tvorbu novej dávky mlieka. To je dôvodom, prečo je časté prikladanie a dojčenie bábätka na požiadanie také dôležité. Hormón oxytocín zabezpečuje vypudzovací reflex, pri ktorom sa svalové bunky v mliečnej žľaze sťahujú a dostávajú sa do vývodov. Najsilnejším stimulom na vylučovanie tohto hormónu, a tým aj uvoľňovanie  mlieka, je dráždenie bradavky pitím bábätka. Emócie ako strach, nepohoda, úzkosť dokážu potlačiť uvoľňovanie oxytocínu.

 

Jednoducho sa to píše, horšie sa to uskutočňuje, ale dôležité je nestresovať sa a riadiť sa potrebami dieťaťa. Niektoré mamičky pociťujú v tomto období aj zvýšený hlad a smäd, treba však v každom prípade počúvať a vnímať svoje telo. Rastový špurt nie je problém, ktorý by mal viesť k ukončeniu dojčenia. Je to otázka pár dní a všetko sa by sa malo vrátiť do obvyklého poriadku.

Zdieľať na facebooku