Na čo nezabudnúť pri organizovaní detskej oslavy?

  Foto: Bigstock

Detské oslavy sa stali bežnou súčasťou životov rodín. Deti milujú oslavy, balóniky, výzdoby, kreatívne jedlá, sladkosti a hlavne tortu. Súčasťou sú často už aj poháriky a taniere s rôznymi rozprávkovými motívmi. V dnešnom svete je všetko vymyslené tak, aby boli deti spokojné, mali dokonalú a nezabudnuteľnú oslavu, na ktorú budú ešte dlho spomínať. Tieto oslavy sú však vo väčšine prípadov nezabudnuteľné aj pre rodičov ale z úplne iných dôvodov. Mnohí rodičia stresujú, sú v napätí, ako to celé zvládnuť. Ako ju zorganizovať, nezblázniť sa z toho a zároveň neminúť všetky rodinné úspory?

 

Na čo všetko myslieť pri plánovaní

Každému je jasné, že treba brať do úvahy cieľovú skupinu. Zrejme inak budete plánovať oslavu pre batoľa ako pre malého predškoláka. V oboch prípadoch je však dobré nezabudnúť na tieto veci:

 

Financie

Dôležité je premyslieť si, koľko peňazí ste do nej ochotní investovať. Zvážiť či budete všetko kupovať alebo si niektoré veci dokážete vyrobiť aj sami ako napríklad výzdoba, občerstvenie, torta, pozvánky.

 

Miesto

V súčasnosti je veľa možností na organizáciu detských osláv. Takéto príležitosti ponúkajú detské centrá, kútiky a podobne. Ak ste sa ju rozhodli zorganizovať doma je dôležité im vyhradiť priestor. Napríklad môžete rozdeliť izbu na dve časti ( na jedenie a na hranie). Dôležité je aby sa deti mohli voľne pohybovať a aby mali priestor. Na začiatku oslavy sa môžete s deťmi dohodnúť na istých pravidlách, aby sa nestalo, že po jej skončení budete mať zdemolovaný byt alebo prenajatý priestor. Ak to počasie a vaše možnosti dovoľujú, pre deti sú ideálne oslavy vonku na čerstvom vzduchu.

 

Počet hostí

Záleží od veku dieťaťa. Je pravdepodobné, že čím sú deti menšie, tým menej deti stačí aj na oslavu. Vo väčšine prípadov prídu s rodičmi, aby tam vydržali a tým už máte navýšený aj počet prítomných hostí. Pri starších deťoch je dobré dohodnúť sa s dieťaťom a vyberať si ich spoločne.  Pravdou je, že deti by radi volali celú triedu, ale po dohode s vami a so správnymi argumentmi dokážete uhrať na 5-6 kamarátov.

 

Originálna pozvánka

Do prípravy pozvánok zapojte aj deti. Vytvárajte ich spoločne, najlepšie podľa návrhu dieťaťa. Na pozvánke by nemalo chýbať oslovenie, miesto, dátum a čas. Môžete doplniť aj telefónne číslo na ktorom vám rodičia môžu dať vedieť či sa ich dieťa oslavy zúčastní alebo nie.

 

Torta a občerstvenie

Torta je súčasťou takmer každej oslavy. V dnešnej dobe sa dajú objednať rôzne rozprávkové, kreatívne torty. Niektorí rodičia však uprednostňujú vlastnú výrobu, ktorej súčasťou by mala byť hlavne sviečka, ktorú dieťa sfúkne a môže si aj niečo zapriať. Čo sa týka občerstvenia je fajn zistiť, čo deti jedia, čo nejedia a podľa toho dať dokopy menu, súčasťou môžu byť rôzne pomazánky, ovocie, sendviče, jednohubky a podobne. Pri príprave občerstvenia môže byť prítomný aj oslávenec, ktorý vám určite veľmi rád pomôže.  

 

Výzdoba a dekorácie

Miesto oslavy by malo pôsobiť výnimočne, slávnostne a veselo. Tvorivosti pri výzdobe sa medze nekladú – môžete ju nakúpiť alebo s deťmi doma pripraviť rôzne girlandy, nápisy, nafúknuť balóny. Ideálne je zapojiť aj deti.

 

Program a téma

Správna detská oslava má bohatý program, o ktorý sa môžu postarať rodičia sami, prípadne niekto známy. Na internete už existujú rôzne tipy na detské hry. Okrem toho môžete zahrnúť aj kúzelnícke vystúpenie, spievanie alebo nejaké hudobné hry. Hudba je vecou, ktorá nesmie chýbať. Najlepšie takú, pri ktorej sa budú môcť dokonale vyblázniť, zaskákať si, či pobaviť sa. Môžete si vybrať nejakú tému, ktorou sa ponesie celá oslava. Nemusí to súvisieť s nejakou obľúbenou rozprávkou, môže to byť niečo, čo je deťom blízke a čo majú radi.

 

Nezabudnite, že základom úspechu je kvalitná príprava. Na zorganizovanie detskej oslavy potrebujete čas a priestor, preto si treba dôkladne premyslieť, ako bude vyzerať. Do prípravy sa nebojte zapojiť aj oslávenca, je to predsa jeho oslava a on vie najlepšie, čo sa mu páči. Pre deti nie je dôležitý ani počet darčekov, ani množstvo návštevníkov, ale predovšetkým pocit výnimočnosti v ten deň. Dôležitý je hlavne pokoj a žiadna panika. Hoci to môže byť náročné, spokojnosť vášho dieťaťa pre vás bude najväčšou odmenou.

Zdieľať na facebooku