Jesennú únavu pociťujú aj deti

Jesenná únava sa nevyhýba ani deťom.
Jesenná únava sa nevyhýba ani deťom. / Foto: Bigstock

Nedostatok slnečných lúčov a zachmúrené dni majú vplyv nielen na aktivity, ale aj na psychiku a náladu tých najmenších. Zrazu väčšinu času trávia doma, sú smutnejšie a častejšie pociťujú aj únavu. Deti sa počas jesene tiež vyrovnávajú s rôznymi zmenami. Či už ide o zmenu počasia alebo začínajúcu školskú dochádzku. Ale tak ako ostatné ročné obdobia aj jeseň má svoje čaro a prináša množstvo krásnych možností a príležitostí. Dôležité je vedieť si ju užiť a predísť tak melanchólií a depresívnym náladám.

 

Únava u detí a jej prejavy

Únava je úplne bežná a stretáva sa s ňou každý. Po lete sa deti cítia byť vyčerpané a úplne bez energie, rovnako ako je to u dospelých s príchodom chladnejšieho počasia. Čím viac sú deti unavené, tým viac prepadajú úzkostiam a stávajú sa psychicky labilnými. V prípade, že je dieťa neustále unavené, je potrebné hľadať príčiny. Podstatné je únavu nepodceňovať, pretože môže prerásť aj do väčších problémov. Ako sa prejavuje únava u detí?
 

 • náladovosť – dieťa je melancholické, bez nálady,
 • strata energie,
 • nechuť učiť sa,
 • zhoršené správanie, podráždenosť,
 • väčšinu času trávi v posteli ležaním či spaním,
 • oslabený imunitný systém, chorľavosť,
 • nechuť do jedla.

 

10 tipov, ako zabojovať s únavou u detí

Bojovať s prejavmi únavy, alebo ich do určitej miery zmieriť, sa dá len vtedy, ak poznáme jej príčinu. V prvom rade je dôležité zistiť, čo sa za ňou skrýva. Niekedy za tým môžu stáť zdravotné problémy. Preto je veľmi dôležité vylúčiť akúkoľvek chorobu. Vo veľkej miere sa za nadmernou únavou u detí skrývajú choroby spojené so štítnou žľazou, anémiou, depresiou, oslabenou imunitou, infekčnými ochoreniami a rôzne iné. Únavové stavy sa môžu objaviť u detí aj po nástupe do školy alebo škôlky. Nové, neznáme prostredie, dennodenný pobyt v kolektíve, zmena režimu to všetko pre nich znamená veľkú záťaž a stres, s ktorým sa ľahko spojí aj oslabená imunita a nedostatok energie. Ide väčšinou len o prechodný stav, časom by sa to malo samo upraviť. Čo teda môže urobiť rodič?
 

 1. Nechajte dieťa vyspať sa a odpočívať čo najviac. Škôlkara je ideálne nechať spať, kým sa sám neprebudí.
   
 2. Nezahŕňajte dieťa krúžkami a mimoškolskými aktivitami - mať nejaké záľuby a navštevovať krúžky je síce prospešné, ale všetko treba robiť s mierou a nepreháňať to.
   
 3. Nenúťte dieťa stále k novým činnostiam.
   
 4. Dbajte na správny jedálniček, vitamíny a pitný režim.
   
 5. Dôležitá je aj fyzická aktivita a pohyb. Majú vynikajúci vplyv aj na zníženie únavy, pretože jeho nedostatok ju často spôsobuje.
   
 6. Dbajte na kvalitný spánok.
   
 7. Snažte sa neprenášať svoj stres a starosti na svoje deti, samy sa teraz trápia s množstvom obáv.
   
 8. Veľa sa s ním rozprávajte, vypočujte ho a rozhodne neberte jeho trápenie na ľahkú váhu. Dôležité je potvrdiť mu, že úplne chápete, aké to môže mať ťažké, mal by cítiť istotu v tom, že mu rozumiete.
   
 9. Spoločné aktivity, ktoré dokážu zahnať čierne myšlienky.
   
 10. V prípade nutnosti neváhajte a vyhľadajte pomoc odborníka.

 

Nezabudnite, že smiech, dobrá nálada a kvalitný spánok sú neodmysliteľnými pomocníkmi proti jesennej únave a chorobám.

 

Ako zabaviť deti počas jesene

 1. Najmenšie deti milujú blato. Pokojne ich nechajte ho skúmať, skákať v ňom, hrabať sa v lístí a zašpiniť sa.
 2. Čítajte spolu rozprávky a rozprávajte sa o nich.
 3. Prechádzajte sa s nimi. Prechádzka v lese alebo popoludňajší čas trávený v záhrade má nesmierne pozitívny vplyv na psychiku dieťaťa.
 4. Prineste jeseň priamo do bytu. Vytvárajte spolu jesenné výzdoby.
 5. Zoberte deti do kina alebo divadla.
 6. Naplánujte si nejakú dovolenku alebo výlet.
 7. Hrajte sa s nimi podľa ich predstáv.

 

Prechod z leta na zimu nie je pre deti jednoduchý. Dni sa skracujú, vietor šialene fúka a ani ich nálada nie je vždy najpozitívnejšia. Dajte im čas sa s novými starosťami, ktoré pre nich na jeseň nastanú, vyrovnať po svojom. Nebojte sa, všetko zvládnu s prehľadom.

Zdieľať na facebooku