7 magických vecí, ktoré sa môžeme naučiť od detí

Aj od detí sa môžeme toho dosť naučiť.
Aj od detí sa môžeme toho dosť naučiť. / Foto: Bigstock

Celé dni vysvetľujeme deťom, čo robiť, čo nerobiť... Dávame návody, ako to robiť. Mnohému sa však môžeme naučiť aj my od vlastných detí.

 

Možno sa práve pýtate, čo sa už len môžete naučiť od malého roztopašného dieťaťa. Budete prekvapení, ale mnoho. Skúste s vašimi deťmi znovu preniknúť do detského sveta, aby ste objavili schopnosti, ktoré ste v sebe dávno potlačili a mohli by vám zlepšiť život.

 

Čo sa od detí môžete opäť naučiť?

1. Deti si vychutnávajú každý jeden okamih

Nemyslia na to, čo musia ešte večer nakúpiť, uvariť, alebo zajtra vybaviť. Deti žijú pre prítomnú chvíľu. Ak nájdu niečo, čo ich skutočne zaujíma, dokážu sa danej činnosti venovať naplno aj niekoľko desiatok minút. Mali by sme zobrať príklad od nich v zmysle viac si vychutnávať každý okamih života tu a teraz.

 

2. Idú na maximum

Keď sa dieťa do niečoho zahĺbi, či je to kreslenie alebo hra, je vo svojom vlastnom svete a nevníma nič, čo sa deje naokolo. A práve to sú chvíle, keď nám ide všetko náramne ľahko a najlepšie ako dokážeme. Mali by sme si uvedomiť, že tiež nemôžeme zvládnuť sto vecí naraz, pretože to vedie len k povrchnosti, stresu a v skutočnosti nedokončeným úlohám.

 

3. Úprimnosť a čestnosť

Deti často vyslovia to, čo si my o niektorých ľuďoch myslíme. A hoci nás tak dostávajú neraz do nepríjemných situácií, dokážeme im rýchlo odpustiť, veď sú to „len deti“. Samozrejme, nie je vhodné povedať každému, čo si o ňom myslíme. Nikoho nepoteší, ak mu poviete, že jeho vlasy vyzerajú ako suchá slama alebo že by sa mal menej vychvaľovať. Dôležité je ale uvedomiť si, že kúsok detskej úprimnosti nám môže v živote priniesť úžitok, hoci ide aj o negatívny kontext. Vo väčšine prípadov úprimné citlivé výpovede vedú k riešeniu a uvoľneniu situácie.

 

4. Milujú z celého srdca

V dospelosti robí mnohým z nás problém vyjadriť svoje emócie naplno. Veci komplikujeme, zamotávame, pletieme do toho rozum a často potom o ľudí, ktorých milujeme aj prichádzame. Deti s citmi problém nemajú. Dokážu objať svojich rodičov s takou láskou nech sú kdekoľvek, že sme z toho dojatí. Netrápia sa, ako sa na nich pozerá okolie, čo si kto pomyslí. Hoci dospelí vedia, že sa majú radi, často si to vzájomne nehovoria dostatočne, ani nedokazujú skutkami.

 

5. Odpúšťanie

Deti dokážu dospelým aj svojim rovesníkom veľa vecí odpustiť. Ak rozplačeme malé dieťa, stačí ho zobrať do náručia, objať ho a po chvíli je všetko v poriadku. Deti nám vedia mnohé naše chyby prepáčiť. Väčšinou riešia aj konflikty medzi sebou krátko a otvorene, na rovinu povedia, čo si myslia a v zápätí sú opäť kamaráti. 

 

6. Úprimný smiech

Iba deti nás dokážu zbaviť zdržanlivosti. Keď malé dieťa výska od radosti, dospelí sa „nakazia“ a smejú sa spolu s ním. V každodennom živote však na smiech často zabúdame. Pritom je mimoriadne zdraviu prospešný.

 

7. Pozornosť a počúvanie

Dospelí sa často ponáhľajú, a tak pekné malé veci v živote prehliadajú. Niekedy ani skutočne nepočúvame. Malé deti, naopak, venujú slovám rodičov plnú pozornosť, hoci tak často nevyzerajú. Načúvajú (niekedy aj s otvorenými ústami), keď im dospelí niečo rozprávajú. Schopnosť počúvať by pomohla mnohým z nás lepšie pochopiť, ako sa majú naši kolegovia, priatelia, známi a čo momentálne potrebujú.

 

V živote sú situácie, ktoré sú náročné, až bolestivé. Nemali by sme zabudnúť na čaro maličkostí a okamihov, aj keď sa cítime na dne, keď máme pocit, že na nás všetko padá. Mali by sme sa naučiť vychutnávať okamihy - horúcu sprchu, chuť kávy, čaju... Naučme sa opäť raz vyliezť bezstarostne na strom, sánkovať sa a nechajme toto kúzlo plynúť. Deti nás učia neprehliadať maličkosti, ktoré sme si roky rokúce nevšímali, naučia nás opäť si vychutnať kopček zmrzliny, nadýchnuť sa sviežeho vzduchu, tešiť sa z obyčajných jednoduchých pohybov. Nebojme sa dať zmene priestor a inšpirujme sa tými najmenšími.

Zdieľať na facebooku