Ako nájsť zmysel svojho života?

Mať zmysel života je dôležité pre každého z nás. S jeho stratou prichádza totiž duševný nepokoj.
Mať zmysel života je dôležité pre každého z nás. S jeho stratou prichádza totiž duševný nepokoj. / Foto: Pexels

Mať zmysel života je dôležité pre každého z nás. S jeho stratou prichádza totiž duševný nepokoj.

 

„Aký je môj zmysel života?“ Je to otázka, ktorú si už aspoň raz v živote položil každý z nás. Už vo 4. storočí pred Kristom Aristoteles premýšľal o zmysle života a rozvíjal svoju teóriu teleológie alebo myšlienku, že všetko v živote má svoj zmysel. V dnešnom uponáhľanom svete plnom technológií, kde je každý ťahaný mnohými smermi naraz, sa hľadanie zmyslu života zdá dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Nájsť svoj cieľ nie je niečo, čo sa dá urobiť za pár dní, týždňov alebo mesiacov. Môže to byť celoživotná cesta a dá sa dosiahnuť len krok za krokom. Môžete tiež zistiť to, že váš cieľ, zmysel života sa časom mení. 

 

Čo je zmysel života?

Jednoducho povedané váš zmysel života pozostáva z hlavných motivačných cieľov vášho života, teda dôvodov, prečo ráno vstávate. Pre niektorých ľudí je zmysel spojený s povolaním, keď ide o zmysluplnú a uspokojujúcu prácu. Pre iných spočíva ich zmysel v ich povinnostiach voči rodine alebo priateľom. Iní hľadajú zmysel prostredníctvom spirituality alebo náboženského presvedčenia. Niektorí ľudia môžu nájsť svoj zmysel života jasne vyjadrený vo všetkých týchto aspektoch života. Zmysel bude jedinečný pre každého, to, čo identifikujete ako svoju cestu, sa môže líšiť od ostatných. Okrem toho sa môže počas života posúvať a meniť sa v reakcii na vyvíjajúce sa priority a skúseností. Otázky týkajúce sa zmyslu života sa môžu objaviť kedykoľvek v živote, ale môžete si všimnúť, že sú obzvlášť rozšírené v období prechodu alebo krízy, napríklad pri zmene kariéry alebo vzdelania, osobnej strate alebo presťahovaní sa. 

 

Ako nájsť svoj zmysel života?

Úspešní ľudia vedia, že najrýchlejší spôsob, ako sa naučiť, ako nájsť svoj zmysel, je umenie introspekcie to znamená ponorenie sa do hlbšej podstaty toho, kým ste, vytiahnutím dielikov, aby ste poskladali svoj zmysel života ako puzzle. Ešte predtým ako začnete hľadať je dôležité si uvedomiť, že sú dve veci, ktoré vám bránia nájsť tento zmysel:

  1. Istota - potreba stability a predvídateľnosti je jednou z najhlbších ľudských potrieb. Rutiny vám pomáhajú šetriť duševnú energiu a pobyt v zónach pohodlia vám môže zabrániť pocitu úzkosti a zraneniam emocionálnym aj fyzickým. Na druhej strane však zabraňuje rastu. Drží vás to v nenapĺňajúcich zamestnaniach a nezdravých vzťahoch. Bráni vám nájsť zmysel života, teda to, čo vás urobí šťastným a naplneným.
     
  2. Obmedzujúce presvedčenia - príbehy, ktoré si rozprávate o tom, kto ste, vás môžu buď brzdiť, alebo poháňať k naplneniu. Obmedzujúce presvedčenia, ako napríklad to, že nie ste dosť dobrý, že si nezaslúžite byť šťastný vedú k obmedzujúcemu správaniu, ako je strach zo zlyhania. Viera, že v živote nemáte žiadne obmedzenia, vám dáva istotu, že nájdete svoj zmysel života. Môžete zmeniť svoje životy. Môžete robiť, mať a byť presne tým, čo si želáte. Verte tomu. 

 

Ako zymsel teda nájsť?

1. Hľadajte ho v sebe

Otázky „Aký je môj zmysel života?" a „Ako môžem byť šťastný?" sú vlastne rovnaké a majú rovnakú odpoveď. Nikdy nemôžete skutočne pochopiť, ako nájsť svoj cieľ počúvaním názorov iných a hľadaním súhlasu zvonku. Všetko, čo potrebujete, je vo vás. Jediná vec, ktorá vás drží späť, sú vlastné obmedzujúce presvedčenia. S každým obmedzujúcim presvedčením, ktoré identifikujete a nahradíte posilňujúcim presvedčením, rozvíjate väčšie sebauvedomenie. A keď máte pod kontrolou svoje emócie, máte pod kontrolou aj svoj život.

 

2. Zamyslite sa nad tým, čo vám prináša radosť

Pozrite sa späť na svoj život a nájdite chvíle, kedy ste cítili najväčšiu radosť. Bolo to vtedy, keď ste sa našli svojho partnera? Keď ste boli úspešný v práci? Keď ste niečo tvorili? Keď ste pomáhali druhým? Keď objavíte, čo vám prináša radosť, zvyčajne zistíte, kde sú vaše vášne a ktorým smerom sa uberať pri hľadaní zmyslu života.

 

3. Napíšte si svoj príbeh

Písanie pomáha usporiadať si myšlienky a objaviť nové, o ktorých možno ani neviete, že ste ich mali. Je dokázané, že pomáha dosahovať ciele, zlepšovať pamäť a znižovať stres, čo je všetko nevyhnutné, keď sa učíte nájsť svoj zmysel života. Písanie môže odhaliť skryté významy, ktoré možno inak nevidíte. Začnite napríklad odpoveďou na nasledujúce otázky: „Aké sú vaše silné stránky, ktoré vám pomohli prekonať ťažké časy? Ako ste pomohli iným? A ako vám pomohli iní ľudia?“ Zapíšte si to všetko a začnete vidieť vzory, ktoré vám pomôžu nájsť váš zmysel, cieľ.

 

4. Nájdite svoju komunitu

Hľadanie zmyslu života je často o objavovaní toho, kam patríte. Keď stretnete ľudí, ktorí sú vám blízki, cítite sa ako doma: uvoľnení a v pohode, schopný byť skutočne sami sebou. Vaša komunita vám často môže pomôcť objaviť, ako nájsť svoj zmysel alebo ako ho žiť, keď ho už nájdete. Ak chcete nájsť svoju komunitu, nasledujte svoje vášne. Pripojte sa k dobrovoľníckej skupine. Absolvujte kurz, aby ste si rozvíjali zručnosť, ktorá vás baví. Vyhľadajte podporu online. Nájdite ostatných, ktorí majú radi rovnakú hudbu, knihy, šport alebo hry.

 

Jednou z najťažších častí učenia sa, ako nájsť svoj zmysel života, je zbaviť sa starých identít a záujmov, ktoré vám už neslúžia. Napriek tomu je to niečo, čo treba urobiť. Váš zmysel života tiež pravdepodobne porastie a zmení sa, keď vy rastiete a meníte sa. Musíte byť ochotný byť flexibilný a počúvať svoje najvnútornejšie túžby a potreby. Nájsť svoj zmysel života je celoživotná cesta. Byť flexibilný vám umožní rásť v integrite a zároveň byť verný sami sebe. Keď rozviniete svoje základné hodnoty a prestanete hľadať externé potvrdenie, zistíte, že otázka „ Aký je môj zmysel života?“ je oveľa jednoduchšie odpovedať.

Zdieľať na facebooku