Prečo nie sme v živote spokojní? Toto sú najčastejšie dôvody a takto to možno zmeniť

Foto: Austin Guevara / Pexels
Spokojnosť a životné šťastie je aj o správnom nastavení mysle a pozeraní na svet okolo seba. / Foto: Austin Guevara / Pexels

Pokiaľ vám v živote chýba spokojnosť, môžete mať problém s nastavením mysle, ktoré však môžete relatívne ľahko zmeniť.

 

Máte pocit, že nikdy nie ste úplne spokojní s peniazmi, ktoré zarobíte, s ľuďmi, ktorých máte okolo seba, s partnerom, ktorého si vyberiete, či s vecami, ktoré robíte? Neustála honba za novými vecami, zážitkami, okolnosťami je nekonečným bežiacim pásom, ktorý vás vyčerpáva v snahe nájsť radosť, ktorú vám tieto veci kedysi prinášali. To sa ale nikdy nestane, ak nepochopíte, prečo nie ste spokojní, a nezačnete na tom vedome pracovať.

 

5 najčastejších dôvodov, prečo nie sme v živote spokojní

Nevážime si to, čo už máme

Ak sme k sebe úprimní, väčšinou nechodíme a nepremýšľame o tom, aké máme šťastie na dobré veci, ktoré sa dejú v našich životoch, napríklad na to, že žijeme. Ľudia, ktorí sú vďační, sú spokojnejší so svojimi vzťahmi s priateľmi a rodinou. Sú šťastnejší, menej depresívni a menej vystresovaní. Cítia väčšiu kontrolu nad svojimi životmi, majú vyššiu sebaúctu a lepšie zvládajú ťažké situácie. Vďačnosť je o zmene nášho vnímania. Ak sa zameriame pozornosť na všetko, čo nemáme a čo chceme, vytvára v našom vnútri nezhody. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na všetko, čo nemáme, sústreďme sa na veci, ktoré máme, aj keď toho nie je veľa. Aj keď náš život nie je najlepší, alebo sme si prešli hroznými vecami. Je totižto oveľa jednoduchšie byť spokojný sám so sebou a so svojím životom, keď sa sústredíme na to, čo máme.

 

Naháňame sa za nesprávnymi vecami

Jeden z častých dôvodov, prečo nie sme nikdy spokojní s tým, čo dostaneme je ten, že venujeme obrovské úsilie a energiu do nesprávnej veci, o ktorej si myslíme, že nás urobí šťastnými.

 

Nežijeme v prítomnosti

Život nie vždy ide tak, ako si naplánujeme. Spokojnosť so životom možno nájsť iba v prítomnom okamihu, preto musíme žiť v prítomnosti, aby sme sa cítili spokojní. Ako môžem zlepšiť svoju súčasnosť? Ako môžem nájsť šťastie v tejto chvíli, práve teraz? To sú otázky, ktoré by sme si mali klásť.

 

Nemáme žiadne ciele ani túžby

Uvedomujete si, aké ťažké je byť spokojný so životom, keď ani neviete, čo od života chcete? Na jednej strane chceme nájsť spokojnosť so svojím životom. Na druhej strane nevieme, čo nám vlastne prinesie pocit zadosťučinenia. Osoba, ktorá sa skutočne ponorí do práce a začne sa hýbať, dostane sa do cieľa oveľa rýchlejšie. Preto je veľmi dôležité mať ciele a snažiť sa o ich dosiahnutie, len vtedy budeme schopní prežívať pocit úspechu, ktorý nám prispeje k šťastiu.


 

Máme príliš vysoké očakávania

Niekedy toľko snívame o veciach, ktoré sa nám páčia, že si jednoducho nemôžeme pomôcť a omylom nastavíme naše očakávania príliš vysoko. Kariérny úspech, cestovanie, sláva, obdiv, láska patria k veciam, na ktoré sa tak radi fixujeme. Možno zistíme, že obľúbené turistické destinácie, o ktorých sme snívali, sú v skutočnosti celkom obyčajné. Z tohto dôvodu je dôležité mať očakávania nižšie, a keď niečo skončí lepšie, ako sme očakávali, budeme spokojnejší.

 

Čo môžeme urobiť, aby sme boli spokojnejší?

Zamerajme sa na pozitívne

Pre každého z nás je ľahké uviaznuť v pasci negativity. Namiesto toho, aby sme dovolili týmto negatívnym, úzkostným myšlienkam ovládnuť našu myseľ, myslime na dobré veci v našom živote. Pre každú negatívnu vec, ktorá nám príde na myseľ, sa prinúťme nájsť pozitívnu vec. To z dlhodobého hľadiska povedie k pozitívnejšiemu pohľadu na život a pozitívnejšiemu prístupu.

 

Nájdime svoju vlastnú úľavu od stresu

Zistime, čo nás upokojuje, čo najviac znižuje náš stres. Či už je to hra na klavíri, šport, spev alebo čokoľvek iné, musíme si nájsť nejaké hobby, ktoré upokojí našu myseľ a dá nám pocit vnútorného pokoja. Dajme si preto záležať na tom, aby sme si zo svojho nabitého programu vyčlenili čas na pravidelné praktizovanie aktivít na odbúranie stresu.

 

Prehodnoťme svoje vzťahy

Jeden po druhom zvážme každý vzťah, ktorý máme. Zamyslime sa nad tým, ako nás ovplyvňujú v našom každodennom živote. Kto ma chce vidieť uspieť, kto ma inšpiruje, kto ma robí šťastným? Na druhej strane, kto by nás mohol ťahať dole, kto by nám mohol spôsobiť zlý pocit zo seba, kto by na nás mohol mať  toxický vplyv ? Buďme k sebe úprimní a dištancujme sa od ľudí, o ktorých máme pocit, že by nám mohli uberať energiu. Obklopme sa ľuďmi, ktorí majú pozitívny vplyv na nás, a ľuďmi, ktorí nás robia šťastnými a zvyšujú kvalitu nášho života.

 

Kúpme si to, čo potrebujeme a nielen to, čo chceme

Finančné problémy môžu často viesť k nešťastiu v živote. Aj keď je ťažké byť v pozícii, kde peniaze sú problémom, stres môžeme zmierniť tým, že budeme žiť v rámci svojich možností. Namiesto toho, aby sme si kupovali, čo chceme, každý nákup si dobre premyslime a kupujme hlavne veci, ktoré potrebujeme, aby sme mohli pohodlne prežiť.

 

Žime svoj „najlepší život“

Len my vieme, čo nás skutočne robí šťastnými. Nedovoľme iným ľuďom diktovať, ako máme žiť svoj život. Kráčajme svojou vlastnou cestou bez strachu z odsúdenia. Samozrejme, naša rodina a priatelia sú dôležití a je úplne v poriadku ísť za nimi po radu, keď to potrebujeme, ale je to v konečnom dôsledku naše rozhodnutie, či túto radu prijmeme. Každý z nás má len jeden život, takže pamätajme, žime svoj život tak, ako ho  chceme žiť.

 

Buďme otvorení zmenám

Tí, ktorí každých pár mesiacov zmenia aspoň jeden zo svojich názorov alebo správania, majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú hľadieť do budúcnosti s nádejou a pozitívne. Títo ľudia tiež vo všeobecnosti tvrdia, že majú väčšinu času lepšiu náladu. Majme teda na pamäti, že rast nie je možný bez zmien a snažme sa pristupovať k životným zmenám s otvorenou náručou, aby sme sa celkovo cítili spokojnejšie.

Zdieľať na facebooku