Syndróm vyhorenia
Tri stratégie, ktoré pomáhajú učiteľom cítiť sa v práci lepšie
Nie je to nič neobvyklé, že učitelia sa často cítia unavení, vyčerpaní, strácajú nádej, že sa situácia zlepší. No aj napriek tomu to nevzdávajú, sú oddaní svojej práci a žiakom. Aby čo najdlhšie zostávali v pozitívnom emocionálnom nasadení, potrebujú vedieť, ako si dobiť baterky. Pomôcť im môžu nasledujúce stratégie.
Tipy, ako zabrániť vyhoreniu učiteľov
Učitelia sú jednou z najrizikovejších profesií z pohľadu duševného zdravia. Vysoké nároky, obetavosť a zabúdanie na vlastné potreby môže viesť aj k tzv. syndrómu vyhorenia.
Ste učiteľ a chcete si v lete poriadne oddýchnuť? Vyskúšajte tieto 4 spôsoby
Oddychovať sa dá rôznymi spôsobmi. Možností je v súčasnosti nekonečné množstvo. Čo je dobré pre jedného, nemusí vyhovovať druhému. Ak ste učiteľ a tohto roku si chcete poriadne oddýchnuť, vyskúšajte nasledujúce spôsoby.
Ako sa brániť v školstve proti vyhoreniu?
Učiteľská profesia je spolu s inými pomáhajúcimi profesiami považovaná psychológmi za tie povolania, v ktorých sa najčastejšie stretávame so syndrómom vyhorenia. Ako sa nenechať zničiť tým, čo máme radi?
Učiteľom proti vyhoreniu môže pomôcť aj emočná sebaobrana
Princípy emočnej sebaobrany sú prevenciou syndrómu vyhorenia, psychosomatických problémov z dlhodobého stresu a pomáhajú tiež zvládať situácie, ktoré môžu viesť až k šikane učiteľa.
Zanietený učiteľ má k syndrómu vyhorenia najbližšie
Matúš Bakyta je psychológ a aj vďaka svojej vlastnej skúsenosti s vyhorením sa téme syndrómu vyhorenia profesionálne venuje. Pôsobí na škole a veľmi dobre vie, ako ľahko sa dnešný učiteľ dostane na svoje psychické i fyzické dno.