Strach

Ako naučiť deti prekonávať strach?

Každý z nás zažíva rôzne strachy a obavy. U detí sú tieto pocity tiež potrebné. To, že sa vysporadúvajú s obavami, strachom, ba dokonca s úzkosťou, ich pripravuje na náročné životné situácie, s ktorými sa môžu kedykoľvek počas života stretnúť. Dôležité však je to, ako im s prekonávaním strachu pomôžu aj rodičia.

Čo robiť, aby výchova dieťaťa nebola ovplyvňovaná strachom rodičov?

Je samozrejmé, že každý rodič sa bojí o svoje dieťa. Byť rodičom v čase plnom technologických vymožeností, súťaživosti a dravosti či stresu z možnej straty rodinných príjmov, nepomáha vnášať pokoj do výchovy. Tieto skutočnosti teda vplývajú na výchovu a prejavujú sa vo viacerých rozhodnutiach a prístupoch rodičov.

Aj rodičia denodenne prežívajú svoje strachy

Je množstvo vecí, ktorých sa môžeme desiť. Začína to obavami o budúcnosť detí, cez ich bezpečnosť, až po ohrozenie zdravia. Vo všeobecnosti sa najviac obávame niečoho, čo nedokážeme ovládať.

Prvý stupeň základnej školy nie je pre deti tak bezstarostné obdobie, ako sa na prvý pohľad zdá

Už deti na základných školách trpia pocitmi úzkosti a strachu o rôzne veci. Je to rodina, priateľstvo, ale často aj ich výkon v škole. Učitelia nie sú na tieto narastajúce problémy dostatočne vybavení. Pomoc odborníkov je stále žiadanejšia.

Som mama. Už sa budem báť navždy

Nebolo to tak dávno, čo som sa nebála... no dnes je všetko inak. Bojím sa každý deň.

Mamiii, môžem spať s vami? Ja sa bojím!

Keď sa v dvoch rokoch náš syn odsťahoval z rodičovskej spálne do svojej krásnej izbičky pre veľkáčov, potešili sme sa, ako hladko všetko prebehlo. Syn sa tešil z novej izby a my, že sa okrem iného, konečne vyspíme. Radosť nikoho z nás však netrvala dlho.