Duševné zdravie

Psychologička: Negatívny efekt izolácie možno odhaliť u detí i po rokoch

Ochorenie COVID-19 aj tento rok poslalo do karantény tisícky žiakov. Školská psychologička Michaela Artemiou upozorňuje, že negatívny efekt izolácie možno odhaliť aj po niekoľkých mesiacoch až rokoch.

Unikátny dokument mapuje detské duševné problémy a krízy

Pozrite si špeciál dokumentárneho cyklu Život za zdí, pojednávajúci o duševných ochoreniach a krízach detí a dospievajúcich. V jeho štrnástich dieloch vystupuje 27 odborníkov v oblasti duševného zdravia detí a dospievajúcich mladých ľudí.

Psychologička K. Ďuríková: Dnes sa musíme v prvom rade učiť to, ako psychickým chorobám predchádzať. Učiť už deti, ako viesť spokojný život

Duševné zdravie a wellbeing sú oblasti, ktoré sa v poslednom období dostávajú viac do pozornosti spoločnosti. O tejto téme sme sa rozprávali so školskou psychologičkou Kornéliou Ďuríkovou, predsedníčkou Inštitútu duševného zdravia a pozitívnej edukácie - KONVALINKA.

Mladí ľudia a deti v čase pandémie potrebujú podľa odborníčky oporu dospelých

Mladí v čase pandémie potrebujú dospelých, ktorí pre nich budú konzistentnými partnermi, na ktorých sa môžu obrátiť a ktorí ich budú touto dobou sprevádzať. Poukázala na to projektová manažérka Nadácie pre deti Slovenska a riaditeľka súkromnej školy Aneta Chlebničanová v súvislosti s tým, že jedným z mnohých dôsledkov pandémie je zhoršenie duševného zdravia detí.

Syndróm vyhorenia sa týka aj detí a dospievajúcich. Aké má príznaky?

Často dnes počuť o vyhorení u dospelých. Stres z práce, vysoké nároky na výchovu detí a mnohé ďalšie faktory si vyberajú daň na fyzickom aj psychickom zdraví. Čo je horšie, tento problém sa netýka len dospelých. V dnešnej dobe sú už aj deti vystavené silnému tlaku a má to svoje následky aj v podobe syndrómu vyhorenia.

Tínedžerov s najväčším rizikom sebapoškodzovania je možné identifikovať takmer o desať rokov skôr, ako si začnú ubližovať

Vedci identifikovali dve podskupiny dospievajúcich, ktorí sa sebapoškodzujú, a preukázali, že je možné predpovedať tých, u ktorých je najväčšie riziko sebapoškodzovania takmer desať rokov predtým, ako sa začnú sebapoškodzovať.

Schizofrénia u detí a dospievajúcich. Ako sa prejavuje?

Duševná porucha schizofrénia sa objavuje aj u detí a dospievajúcich. 

Slovensko zlyháva na plnej čiare. Nemôžeme sa viac tváriť, že duševné zdravie a wellbeing do škôl nepatria

Mnohé krajiny sa téme duševného zdravia a wellbeingu svedomito venovali dávno pred pandémiou. Tie, ktoré dnes začínajú od nuly, budú mať neporovnateľne náročnejšiu situáciu.