Duševné zdravie

Ako pomôcť deťom, aby namiesto úzkosti prežívali šťastie?

Najnovšie štúdie opakovane potvrdzujú nárast depresií a úzkostí u deti a mladých ľudí. Jedným z dôvodov je vplyv sociálnych sietí, kde trávia hodiny svojho voľného času. Ako môžeme pomôcť deťom a tínedžerom, aby prežívali šťastie namiesto úzkosti? O tom sme sa rozprávali s psychológom a happytariánom Alešom Bednaříkom.

Príznaky depresie u staršieho dieťaťa

Nedá sa to poprieť, že vychovávať tínedžera je ťažké. Ale vychovávať tínedžera či dieťa v puberte, ktoré má depresiu, je ešte náročnejšie. Depresia u dospievajúcich je vážna duševná choroba, a preto by rodičia mali poznať jej prejavy.

5 spôsobov, ktoré pomáhajú rodičom začať rozhovor s dieťaťom o jeho duševnom zdraví

Niekedy je ťažké odlíšiť problémové obdobie, ktoré má šancu sa čoskoro zmeniť, od vážnych psychických problémov. Jedným z najdôležitejších krokov je kvalitná komunikácia s dieťaťom. Ako ju však začať, keď rodič cíti, že musí s dieťaťom diskutovať o náročnej téme?

Nevhodnému obsahu na internete sa deti a tínedžeri nedokážu vyhnúť. S čím sa bežne stretávajú?

Deti sa dostávajú na internet bez dozoru rodičov čoraz skôr. Virtuálny svet je ale plný rôznych nástrah. S čím sa deti bežne na internete stretávajú a aký dopad to môže mať na ich vývin? Vypočujte si novú epizódu Klubu rodičov s psychologičkou Evou Švecovou.

Ako škodlivý obsah na internete môže ubližovať deťom a tínedžerom?

Pred čím by sme mali deti a tínedžerov chrániť na internete a čo my, rodičia, môžeme urobiť? O tom sa v dnešnej epizóde relácie Klub rodičov porozprávame s psychologičkou Evou Švecovou z IPčka - internetovej poradne pre mladých.

Duševné zdravie v školách nie je módny trend, ale nevyhnutnosť

Duševné zdravie v školách nie je téma, ktorú by sme potrebovali zaviesť do škôl, lebo nevieme, čo s voľným časom učiteľov. Stáva sa nevyhnutnosťou, aby sme zabránili ľudským tragédiám v budúcnosti.

Spôsoby, ako narcistickí rodičia znižujú sebavedomie svojich detí

Narcistickí rodiča sú veľmi kritickí, no zároveň potrebujú od svojich detí, aby kŕmili ich vlastné ego. Dokážu tiež viditeľným spôsobom znižovať sebavedomie svojich detí. Ako to robia najčastejšie?

Mozog tínedžera: Čo sa v ňom deje a prečo vedie k rizikovejšiemu správaniu?

Byť tínedžerom nie je ľahké. Keď príde dospievanie, orientácia v nových zručnostiach, ako je zvládanie emócií, získanie väčšej nezávislosti od rodičov a zodpovednosť za rozhodnutia, z toho robí náročné obdobie.