Duševné zdravie

Známky, že vaše dieťa zápasí s duševnými problémami a môže potrebovať terapeuta

Nie každý problém dieťaťa je dôvodom na obavy. Kedy by ste ale ako rodič mali spozornieť a vyhľadať odbornú pomoc?

Najčastejšie spôsoby negatívneho pôsobenia rodičov na svoje deti

Určite ste si všimli, že niektorí ľudia sa správajú naozaj zvláštne. Niekedy je ťažké odhaliť, prečo sa to deje. Dôvodov môže byť naozaj veľa. A jedným z nich môže byť napríklad to, že patria do kategórie ľudí, ktorí trpia narcizmom, sociopatiou alebo psychopatiou. Samozrejme, keď títo ľudia majú vlastné deti, pri výchove často požívajú neadekvátne výchovné prostriedky.

Psychologička: Negatívny efekt izolácie možno odhaliť u detí i po rokoch

Ochorenie COVID-19 aj tento rok poslalo do karantény tisícky žiakov. Školská psychologička Michaela Artemiou upozorňuje, že negatívny efekt izolácie možno odhaliť aj po niekoľkých mesiacoch až rokoch.

Unikátny dokument mapuje detské duševné problémy a krízy

Pozrite si špeciál dokumentárneho cyklu Život za zdí, pojednávajúci o duševných ochoreniach a krízach detí a dospievajúcich. V jeho štrnástich dieloch vystupuje 27 odborníkov v oblasti duševného zdravia detí a dospievajúcich mladých ľudí.

Psychologička K. Ďuríková: Dnes sa musíme v prvom rade učiť to, ako psychickým chorobám predchádzať. Učiť už deti, ako viesť spokojný život

Duševné zdravie a wellbeing sú oblasti, ktoré sa v poslednom období dostávajú viac do pozornosti spoločnosti. O tejto téme sme sa rozprávali so školskou psychologičkou Kornéliou Ďuríkovou, predsedníčkou Inštitútu duševného zdravia a pozitívnej edukácie - KONVALINKA.

Mladí ľudia a deti v čase pandémie potrebujú podľa odborníčky oporu dospelých

Mladí v čase pandémie potrebujú dospelých, ktorí pre nich budú konzistentnými partnermi, na ktorých sa môžu obrátiť a ktorí ich budú touto dobou sprevádzať. Poukázala na to projektová manažérka Nadácie pre deti Slovenska a riaditeľka súkromnej školy Aneta Chlebničanová v súvislosti s tým, že jedným z mnohých dôsledkov pandémie je zhoršenie duševného zdravia detí.

Syndróm vyhorenia sa týka aj detí a dospievajúcich. Aké má príznaky?

Často dnes počuť o vyhorení u dospelých. Stres z práce, vysoké nároky na výchovu detí a mnohé ďalšie faktory si vyberajú daň na fyzickom aj psychickom zdraví. Čo je horšie, tento problém sa netýka len dospelých. V dnešnej dobe sú už aj deti vystavené silnému tlaku a má to svoje následky aj v podobe syndrómu vyhorenia.

Tínedžerov s najväčším rizikom sebapoškodzovania je možné identifikovať takmer o desať rokov skôr, ako si začnú ubližovať

Vedci identifikovali dve podskupiny dospievajúcich, ktorí sa sebapoškodzujú, a preukázali, že je možné predpovedať tých, u ktorých je najväčšie riziko sebapoškodzovania takmer desať rokov predtým, ako sa začnú sebapoškodzovať.