Duševné zdravie

Spôsoby, ako narcistickí rodičia znižujú sebavedomie svojich detí

Narcistickí rodiča sú veľmi kritickí, no zároveň potrebujú od svojich detí, aby kŕmili ich vlastné ego. Dokážu tiež viditeľným spôsobom znižovať sebavedomie svojich detí. Ako to robia najčastejšie?

Mozog tínedžera: Čo sa v ňom deje a prečo vedie k rizikovejšiemu správaniu?

Byť tínedžerom nie je ľahké. Keď príde dospievanie, orientácia v nových zručnostiach, ako je zvládanie emócií, získanie väčšej nezávislosti od rodičov a zodpovednosť za rozhodnutia, z toho robí náročné obdobie. 

Samovražedné myšlienky u detí a dospievajúcich

Aj deti a dospievajúci môžu mať samovražedné myšlienky. Čo ich spúšťa a ako s nimi hovoriť na túto tému?

Telesná dysmorfická porucha: Je vaše dieťa posadnuté svojím telom? Zbystrite pozornosť

Žijeme v období kultu tela, takže vo všeobecnosti v celej spoločnosti sa kráse tela venuje veľa priestoru, a to hlavne v médiách. Samozrejme, ovplyvňuje to aj deti. Niekedy to môže mať na ne negatívny vplyv a môže sa to odzrkadliť aj na ich zdraví.

Príznaky, že vaše dieťa zápasí s duševnými problémami a môže potrebovať terapeuta

Nie každý problém dieťaťa je dôvodom na obavy. Kedy by ste ale ako rodič mali spozornieť a vyhľadať odbornú pomoc?

Najčastejšie spôsoby negatívneho pôsobenia rodičov na svoje deti

Určite ste si všimli, že niektorí ľudia sa správajú naozaj zvláštne. Niekedy je ťažké odhaliť, prečo sa to deje. Dôvodov môže byť naozaj veľa. A jedným z nich môže byť napríklad to, že patria do kategórie ľudí, ktorí trpia narcizmom, sociopatiou alebo psychopatiou. Samozrejme, keď títo ľudia majú vlastné deti, pri výchove často požívajú neadekvátne výchovné prostriedky.

Psychologička: Negatívny efekt izolácie možno odhaliť u detí i po rokoch

Ochorenie COVID-19 aj tento rok poslalo do karantény tisícky žiakov. Školská psychologička Michaela Artemiou upozorňuje, že negatívny efekt izolácie možno odhaliť aj po niekoľkých mesiacoch až rokoch.

Unikátny dokument mapuje detské duševné problémy a krízy

Pozrite si špeciál dokumentárneho cyklu Život za zdí, pojednávajúci o duševných ochoreniach a krízach detí a dospievajúcich. V jeho štrnástich dieloch vystupuje 27 odborníkov v oblasti duševného zdravia detí a dospievajúcich mladých ľudí.