Anorexia

12 spôsobov, ako zabrániť u dieťaťa rozvoju poruchy príjmu potravy

Poruchy príjmu potravy sú v dnešnej dobe čoraz častejšie aj u detí.

Valentína Sedileková: Keď anorektik začne chudnúť, je už neskoro. Najprv sa mení osobnosť človeka, chudnutie prichádza až potom

Valentína Sedileková do života úspešne uviedla vlastný neziskový projekt Chuť žiť, prostredníctvom ktorého chce pomáhať mladým ľuďom s poruchami príjmu potravy.

Prečo u detí vznikajú stravovacie poruchy?

Mnoho detí trpí anorexiou už vo predškolskom veku. Patria sem najmä deti, ktoré sa venujú estetickým športom, chcú byť vegetariáni alebo podľahnú zlým sociálnym vplyvom.

Ako nevedomky podporujete svoje dcéry na ceste k anorexii?

Už malé dievčatká podliehajú vonkajším vplyvom pri hodnotení svojho tela. Vedci priniesli šokujúce dôkazy o tom, že štvorročné princezné poznajú ako fungujú diéty. Vychovávať v takomto prostredí dievčatko, z ktorého má vyrásť sebavedomá mladá dáma, čo nebude trpieť anorexiou, či bulímiou, je náročné.

V. Sedileková: Anorexia je peklo, ktoré ma zmenilo navonok i zvnútra

Má len 16 rokov, vlastnú knihu a za sebou už niekoľko významných ocenení. Je krásna, veľmi inteligentná, nadaná a rada pomáha iným. O doposiaľ jej najväčšom životnom boji proti anorexii sa rozhodla hovoriť otvorene, aby pomohla iným.„Anorexia si nevyberá. Nie je to o inteligencii, ani nejakom narcizme,“ hovorí Valentínka Sedileková.