Efektívna komunikácia
3 spôsoby, ako ukázať svojmu dieťaťu, že mu rozumiete
Porozumenie medzi rodičmi a deťmi je potrebné budovať neustále. Vďaka porozumeniu sa v rodine všetkým lepšie žije, stráca sa napätie a neistota. Keď deti vedia, že sa môžu s rodičmi rozprávať na akúkoľvek tému, neuzatvárajú sa do seba, často s rodičmi komunikujú, vytvárajú si blízkosť, dôveru a mnoho problémov aj v puberte neriešia s rovesníkmi, ale s rodičmi. Pozrime sa na niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu s dieťaťom budovať blízky...
Cochemská prax: Jej cieľom je priviesť rozhádaných rodičov k spoločnej zodpovednosti za dieťa
Rozvod nie je pre nikoho príjemný. A najviac väčšinou trpia deti. Každé dieťa trpí rozchodom rodičov, pretože stráca jednu zo základných životných istôt. Vo všeobecnosti si z rozvodového obdobia odnášajú zhoršený zdravotný stav, slabšie výsledky v škole a psychické problémy. Psychológovia sa zhodujú, že čím hlbší a dlhší konflikt medzi rodičmi je, tým ťažšie situácia vplýva na deti. Situáciu však môže aspoň trochu zmierniť a urýchliť Cochemská prax.
Nevenujte sa deťom iba vtedy, keď majú problémy
Deti sa necítia dôležité, ak im venujeme pozornosť iba vtedy, keď sa ocitnú v ťažkej situácii. Ak si všímame iba zlé situácie a prehliadame dobré, môžu dospieť k záveru, že sú rodičom na ťarchu.
Otázka, čo bolo v škole, nestačí. Ako ju zmeniť, aby dieťa komunikovalo?
Pýtate sa dieťaťa, čo bolo v škole, ale dostávate jednoslovnú odpoveď? Experti radia, ako to skúsiť inak
Nezačalo vaše dieťa školský rok ideálne? Skúste ho motivovať
Možno ste nespokojní s tým, aký výkon vaše dieťa podáva v škole a práve premýšľate nad tým, čo robiť ináč, ako dieťa viac naštartovať a nastaviť ho tak, aby všetko fungovalo lepšie. Český psychológ Jiří Knoll sa venoval tejto téme a radí, ako svoje dieťa môžete motivovať.