Dospievanie | Tínedžeri

Ako prežiť pubertu tak, aby boli šťastné deti aj rodičia?

Puberta patrí ku komplikovaným obdobiam ľudského života, ktoré nie je ľahké ani pre tých, ktorí ho prežívajú, ale ani pre rodičov. Ako spoločne prežiť túto etapu života čo najlepšie?

Kvalitný spánok u dieťaťa v puberte

Nielen dospelí, ale aj deti môžu mať problémy so spánkom. Keď sa už v puberte naučia používať stratégie samoregulácie, môže im to pomôcť vyriešiť problémy so spánkom.

Nepáči sa vám, ako sa oblieka vaše dieťa? Hlavne ho nezahanbujte

Mnohým rodičom sa nepáči, čo ich deti nosia oblečené. Často deti zahanbujú, ako vyzerajú a snažia sa ovplyvniť, čo by si mali obliekať. Prečo im nechať v tomto smere voľnosť?

Čo robiť, keď dieťa v puberte nechce s vami komunikovať?

Komunikácia s deťmi v čase puberty je niekedy náročná. Existujú však účinné stratégie, ktoré pomáhajú rodičom zlepšovať komunikáciu s dieťaťom aj v období, keď túži získať pocit vlastnej totožnosti a dopracovať sa k nezávislosti.

Nerešpektuje vás dospievajúce dieťa? Tomuto sa vyhnite!

Komunikácia s tínedžermi vie byť značne komplikovaná. Dospievajúce deti sú vo veku, kedy majú prirodzene potrebu rodičom vzdorovať. Ako si v tomto období s deťmi poradiť?

Ako si poradiť s tínedžerom v kritických situáciách?

Dnes sa pozrieme na to, ako čo najlepšie zvládnuť situácie, keď dieťa trieska dverami, v noci sa túla, podlieha tlaku vrstovníkov, má problémy s drogami a alkoholom a keď jeho starostlivosť o zovňajšok nezodpovedá vašim predstavám.

Psychológ K. Leman: Výchovné stratégie, ktoré naozaj fungujú

Puberta je mimoriadne ťažké obdobie nielen pre deti, ale aj rodičov. Je dobré poznať najlepšie formy pôsobenia a komunikácie na dieťa v tomto období. Niekoľko námetov na výchovu dieťaťa v puberte ponúka aj psychológ K. Leman.

15 tipov, ako nestratiť kontakt so svojím tínedžerom

Akým spôsobom s nimi komunikovať, aby ste mali medzi sebou rovnako pevné puto, ako keď boli deťmi? Ako so svojimi tínedžermi zostať v spojení?