Dospievanie | Tínedžeri

Ako na výchovu dospievajúceho syna?

Odpoveď na otázku, ako zvládať dospievajúceho syna, začína pochopením základných príčin problémov dospievajúcich chlapcov. Čo prežívajú dospievajúci chlapci v týchto turbulentných rokoch? A ako môžu rodičia tínedžerov precvičovať povedomie a vytvoriť s nimi láskyplný a chápajúci vzťah?

Ako čo najlepšie porozumieť svojmu dospievajúcemu dieťaťu a mať s ním dobrý vzťah?

Ako rodičia tínedžerov často bojujeme s negatívnymi pocitmi ohľadne našej výchovy. Kladieme si otázky, či sme dostatočne prísni, zároveň dostatočne tolerantní a láskaví. Pretože na jednej strane chceme byť tí super rodičia, ktorí sú v očiach tínedžerov obdivovaní, na druhú stranu chceme, aby nás rešpektovali a nerebelovali.

Chcete mať s vaším tínedžerom harmonické vzťahy? Vyskúšajte tieto tipy

Harmonické a trvalé rodinné vzťahy nevznikajú zo dňa na deň. Je potrebné na nich pracovať. Niekedy je to náročné hlavne v období, keď u detí prebieha proces dospievania. Vtedy to medzi nimi a rodičmi môže iskriť. Hoci univerzálny recept na spokojné rodinné spolužitie rodičov a detí neexistuje, našťastie existujú pravidlá, ktorých dodržiavanie môže rodiny aj v období dospievania detí k tejto predstave aspoň priblížiť.

Ako môžu rodičia pomôcť svojim tínedžerom plánovať budúcnosť

Mladému človeku sa môže pod ochrannými krídlami rodičov javiť budúcnosť vzrušujúco. Avšak vtedy, keď sa priblíži ozajstná nezávislosť a s ňou aj zodpovednosť, zrazu sa budúcnosť stane niečím, z čoho môže mať strach.

Veci, ktoré vedú deti po zlej ceste

Pre tínedžerov je typické, že sa niekedy správajú riskantne a dostávajú sa aj do problémov. Niečo z toho je obyčajná rebélia a testovanie hraníc. Inokedy môže ísť o hlbší problém.

Ako prežiť pubertu tak, aby boli šťastné deti aj rodičia?

Puberta patrí ku komplikovaným obdobiam ľudského života, ktoré nie je ľahké ani pre tých, ktorí ho prežívajú, ale ani pre rodičov. Ako spoločne prežiť túto etapu života čo najlepšie?

Kvalitný spánok u dieťaťa v puberte

Nielen dospelí, ale aj deti môžu mať problémy so spánkom. Keď sa už v puberte naučia používať stratégie samoregulácie, môže im to pomôcť vyriešiť problémy so spánkom.

Nepáči sa vám, ako sa oblieka vaše dieťa? Hlavne ho nezahanbujte

Mnohým rodičom sa nepáči, čo ich deti nosia oblečené. Často deti zahanbujú, ako vyzerajú a snažia sa ovplyvniť, čo by si mali obliekať. Prečo im nechať v tomto smere voľnosť?