Dospievanie | Tínedžeri

Ako pomôcť deťom, aby namiesto úzkosti prežívali šťastie?

Najnovšie štúdie opakovane potvrdzujú nárast depresií a úzkostí u deti a mladých ľudí. Jedným z dôvodov je vplyv sociálnych sietí, kde trávia hodiny svojho voľného času. Ako môžeme pomôcť deťom a tínedžerom, aby prežívali šťastie namiesto úzkosti? O tom sme sa rozprávali s psychológom a happytariánom Alešom Bednaříkom.

Tipy, ako lepšie komunikovať s dospievajúcim tínedžerom

Komunikácia s tínedžermi môže byť pre rodičov niekedy ťažká, ale aj v tomto prípade existujú spôsoby, ako možno drobnými zmenami dospieť k pozitívnym výsledkom.

Mozog tínedžera: Čo sa v ňom deje a prečo vedie k rizikovejšiemu správaniu?

Byť tínedžerom nie je ľahké. Keď príde dospievanie, orientácia v nových zručnostiach, ako je zvládanie emócií, získanie väčšej nezávislosti od rodičov a zodpovednosť za rozhodnutia, z toho robí náročné obdobie. 

Mozog tínedžerov sa vyvíja odlišne podľa toho, či sú ranné vtáčatá alebo nočné sovy

Ak váš tínedžer po nociach číta, hrá sa na mobile alebo robí čokoľvek iné, len sa mu nechce ísť spať, pravdepodobne bude „nočná sova“. Nový výskum prináša viac svetla do toho, čo sa deje v mozgu a správaní takýchto mladých ľudí roky potom, ako začali odsúvať svoj spánok do neskorších hodín.

Ako na výchovu dospievajúceho syna?

Odpoveď na otázku, ako zvládať dospievajúceho syna, začína pochopením základných príčin problémov dospievajúcich chlapcov. Čo prežívajú dospievajúci chlapci v týchto turbulentných rokoch? A ako môžu rodičia tínedžerov precvičovať povedomie a vytvoriť s nimi láskyplný a chápajúci vzťah?

Ako čo najlepšie porozumieť svojmu dospievajúcemu dieťaťu a mať s ním dobrý vzťah?

Ako rodičia tínedžerov často bojujeme s negatívnymi pocitmi ohľadne našej výchovy. Kladieme si otázky, či sme dostatočne prísni, zároveň dostatočne tolerantní a láskaví. Pretože na jednej strane chceme byť tí super rodičia, ktorí sú v očiach tínedžerov obdivovaní, na druhú stranu chceme, aby nás rešpektovali a nerebelovali.

Chcete mať s vaším tínedžerom harmonické vzťahy? Vyskúšajte tieto tipy

Harmonické a trvalé rodinné vzťahy nevznikajú zo dňa na deň. Je potrebné na nich pracovať. Niekedy je to náročné hlavne v období, keď u detí prebieha proces dospievania. Vtedy to medzi nimi a rodičmi môže iskriť. Hoci univerzálny recept na spokojné rodinné spolužitie rodičov a detí neexistuje, našťastie existujú pravidlá, ktorých dodržiavanie môže rodiny aj v období dospievania detí k tejto predstave aspoň priblížiť.

Ako môžu rodičia pomôcť svojim tínedžerom plánovať budúcnosť

Mladému človeku sa môže pod ochrannými krídlami rodičov javiť budúcnosť vzrušujúco. Avšak vtedy, keď sa priblíži ozajstná nezávislosť a s ňou aj zodpovednosť, zrazu sa budúcnosť stane niečím, z čoho môže mať strach.