Depresie

7 príznakov, ktoré naznačujú, že môžete mať depresiu

Medzi najčastejšie poruchy psychického zdravia patrí aj depresia. Je to závažná choroba, ktorá sa môže prejaviť u kohokoľvek. Dnes sa už toho o depresii vie veľmi veľa, ale aj napriek tomu si ju ľudia mýlia napríklad so smútkom, negatívnou náladou alebo mrzutosťou. Existuje niekoľko príznakov, ktoré naznačujú, že ide pravdepodobne o depresiu.

Depresiou trpí približne 300.000 Slovákov, len polovica sa lieči

Medzi pacientmi s depresívnou poruchou je približne štvrtina takých, ktorým antidepresívna liečba nezaberá dostatočne.

Žijete vysnívaný život a napriek tomu cítite prázdnotu? Možno trpíte rajským syndrómom

Máte úspešnú kariéru, vysnívanú prácu, milujúceho partnera, dostatok peňazí, nádherné veci, exkluzívne dovolenky, deti chodia na tie najlepšie školy, no napriek tomu pociťujete nešťastie a prázdnotu? Ak áno, možno práve vy trpíte rajským syndrómom.

Nedeľnú depresiu pociťuje mnoho ľudí. Ako ju prekonať?

Existujú ľudia, ktorí v nedeľu popoludní pociťujú stres, ktorý súvisí s končiacimi sa voľnými chvíľami. Odborníci tento jav nazývajú nedeľnou depresiou. Čo robiť, aby ste jej príznaky zvládli čo najlepšie?

Niektorí ľudia vedia depresiu maskovať. Najťažšie odhalíte tých, ktorí sa pri depresii často usmievajú

Existujú ľudia, ktorí aj počas svojich depresií sú veselí a iných obdarúvajú úsmevmi. Podľa tvrdení odborníkov je týchto ľudí čoraz viac. A ich predstieranie im v skutočnosti spôsobuje stále väčšie problémy.

Keď žijeme odpojení sami od seba, chýba nám autentickosť a objavuje sa v nás úzkosť, depresia a vyhorenie

Pre dnešného uponáhľaného človeka je najťažšie stretnúť seba samého. Dnešná zrýchlená doba nám nevytvára na toto životne dôležité poznanie takmer žiadne podmienky. Čo musíme robiť preto, aby sme dokázali spoznávať hlas svojho srdca a prečo je to pre nás také dôležité? Nad týmito otázkami sa zamýšľa filozofka a profesorka Anna Hogenová.

Ako sa spojiť s ľuďmi, ktorí trpia depresiou?

Často máme obavy rozprávať s ľuďmi trpiacimi depresiou. Nevieme ako na to, a tak sa im radšej začneme vyhýbať. Ale jediné, čo potrebujú je to, aby sme sa k nim správali normálne a nesnažili sa byť ich doktorom.

Depresia nie je smútok, je to omnoho vážnejší psychický stav

Mnoho ľudí si zamieňa depresiu so smútkom alebo tým, že človek iba nie je momentálne šťastný. Pri depresii však ide o vážnejší stav. A nejde len o žiadnu chvíľkovú emóciu.