Syndróm vyhorenia
Zmena, kríza aj neistota sú veľmi energeticky náročné. Hrozí vám vyhorenie?
Ako si udržať energiu v náročnom období, keď celý svet, teda aj my, prechádza životnými zmenami? Využite čas Vianoc na kvalitný oddych a posilnenie svojej odolnosti.
Veľa ľudí zápasí s fóbiou z voľného času. Trápi ich, že nič nerobia
Je to paradox tejto uponáhľanej doby. Ľudia si dnes nenachádzajú voľný čas a ani nevedia, ako s ním dobre naložiť. Na jednej strane je to veľký výkon, ktorý spôsobuje vyčerpanie a na strane druhej absentuje obnova energie. Toto všetko vedie k tomu, že vytúžený voľný čas vyvoláva nepríjemné pocity frustrácie alebo úzkosti.
Ako bojovať proti vyhoreniu v našom živote?
Nasledujúce tipy na prevenciu a riešenie syndrómu vyhorenia vám môžu pomôcť vyrovnať sa s príznakmi a získať späť svoju energiu, zameranie a pocit pohody.
Vyhorieť môžete aj v osobnom živote, nielen v práci
Ukazuje sa, že vyhorenie sa nespája len s prácou. Čoraz viac ľudí reportuje vyhorenie aj v osobnom živote.
Existuje 6 príčin vyhorenia. Ktorá z nich hrozí aj vám?
Vyhorenie je negatívny psychický stav s dôsledkami v oblasti pracovného výkonu a zdravia človeka. Prebieha ako proces, ktorého varovné príznaky je dôležité neprehliadnuť. Dnes sa pozrieme na 6 hlavných príčin, ktoré vyhorenie spôsobujú.
Syndróm vyhorenia sa stal oficiálnou diagnózou. WHO ho zaradilo do zoznamu duševných porúch
Syndróm vyhorenia (burnout) sa skloňuje medzi ľuďmi i odborníkmi už dlho. Oficiálnou diagnózou však doteraz nebol. Po novom mu už Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dala oficiálne postavenie diagnózy a zaradila ho do zoznamu duševných porúch.
Psychiater Radkin Honzák: Ako žiť a vyhnúť sa syndrómu vyhorenia?
Keď viac energie vydávame, ako si berieme späť, je to problém. Aj keď všetci o tom vieme, často to ignorujeme. A často si neuvedomujeme, že to môže končiť syndrómom vyhorenia.
9 z 10 ľudí zarába na život namiesto toho, aby žili. Práca ich neteší a život sa im zmenšil na víkendy a dovolenky, hovorí odborník na slobodu v práci
Sme naučení žiť tak, že si zarábame na život a potom si kupujeme radovánky. Musíme preto robiť prácu, ktorá nás nebaví a o to viac radovánok potrebujeme, hovorí TOMÁŠ HAJZLER. Sám najprv pracoval v korporácii, kým nedostal syndróm vyhorenia. Potom ho začalo zaujímať, aké podmienky musia v práci byť, aby v nej boli ľudia šťastní.