Ruska Bella Devyatkin je neobyčajný zjav. Má iba 6 rokov a už plynulo hovorí 8 jazykmi. Ako je to možné? Ako dokázala škôlkarka to, čo nedokážu za celý život mnohí dospelí? Ako sa Belle podarilo naučiť v detstve toľko jazykov a treba na to špeciálny talent? O tom nám porozprávala jej mama, ktorá spolu s dcérou a manželom pricestovala na Slovensko na septembrový festival jazykov LingvaFest 2018.
Bella hovorí po rusky, anglicky, francúzsky, čínsky, arabsky, nemecky, španielsky a taliansky.
Od jej druhého dňa života som na ňu rozprávala aj po rusky, aj po anglicky. Oba tieto jazyky sú pre ňu rodnými jazykmi, postupne sme pridávali ďalšie a nikdy nemala problém s rozprávaním.
Angličtinu preto, lebo ju ovládam a doučujem. Viem aj po francúzsky, preto sme pokračovali s týmto jazykom. Ostatné jazyky sme vybrali preto, lebo sú vo svete rozšírené. Iba taliančinu si vybrala ona sama.
Arabčina. To je jediný jazyk, v ktorom nevie čítať, lebo arabské znaky sú pre ňu príliš zložité.
Okrem angličtiny ovládam francúzštinu a španielčinu, ale nie som polyglotka. Ruštinu a angličtinu som ju učila ja, na ostatné jazyky platíme učiteľov, rodených hovoriacich, ktorí sa s Bellou hrajú a zároveň sa učia. Osobnosť učiteľa je veľmi dôležitá, Bella musí mať učiteľa rada.
Bella nie je v ničom výnimočná. Ak si rodičia naštudujú správne metódy, zvládne to každé dieťa. Musí ho to však aj baviť.
Keď mala 10 mesiacov, rozumela ruštine a angličtine. Keď som na ňu raz prehovorila po francúzsky, veľmi sa tešila, bolo to pre ňu niečo nové. Tak som sa začala doučovať francúzštinu, aby som ju naučila aj Bellu. Neskôr sme však začali najímať učiteľov.
Ja sedím za počítačom a pracujem, zatiaľ čo Bella je v izbe s učiteľom a počujem len smiech. Hrajú sa spolu alebo chodia von, a popritom sa Bella učí jazyk s rodeným hovoriacim. Spájame teda bežné aktivity ako korčuľovanie alebo tanec s učením jazyka.
Denne má asi 2 až 3 takéto hodiny spojené s hrou. Každému jazyku venuje rovnaký čas, najviac však čínštine, lebo je náročnejšia.
Dávala som si pozor, aby som ja jazyky nemiešala a aby som hovorila vždy správne. Preto jazyky nemieša ani ona, radšej sa spýta, ako sa to povie.
Nikdy. Možno sa jej niekedy nepáčil učiteľ, ale inak miluje všetky jazyky.
Naštudovala som si Domanove metódy skorého čítania a učenia sa jazykov. Ešte než sa Bella narodila som vedela, že sa s ňou budem rozprávať dvomi jazykmi a všetko som si naštudovala. Dôležité tipy však sú: nemiešajte jazyky, udržujte všetky jazyky v rovnováhe a buďte pre dieťa vzorom, čo znamená, že aj vy sa neustále učíte, nerobíte chyby a máte širokú slovnú zásobu.
Má niekoľko kamarátov, ktorí hovoria viacerými jazykmi a často sa učia spolu.
Viacjazyčnosť má dobrý vplyv na vývin mozgu dieťaťa. Deti sa aj ľahko učia a ide im napodobovanie prízvuku, takže majú dobrú výslovnosť. Všeobecne je skoré detstvo najlepším obdobím na učenie sa jazykov.
Dlhé lety sú ťažké, ale necestujeme často, možno raz, dvakrát za 2 mesiace. Boli sme v Austrálii, USA aj v Kanade. Keď si Bella oddýchne, tak sa na šou, vystúpenia a rozhovory veľmi teší.
LingvaFest 2018 bol prvý ročník festivalu jazykov. Mohli ste ti na ňom vypočuť prednášky o učení sa jazykov, ísť na rýchlokurzy jazykov a naučiť sa základy, alebo získať informácie a materiály od vystavovateľov. Okrem Belly na LingvaFeste vystúpil aj reper Suvereno, jazyková mentorka a polygotka Lýdia Machová a slovenčinu zastúpil Daniel Hevier. Vzhľadom na vysokú účasť a celkový úspech dúfame, že podujatie sa bude konať pravidelne a najbližšie naň zavítate aj vy.