Dokument, ktorý by mali premietať deťom povinne vo všetkých školách!

Dokument On the Way to School (Na ceste do školy)
Dokument On the Way to School (Na ceste do školy) / Zdroj: On the Way to School

Fascinujúci dokument, ktorý zobrazuje, akú hodnotu má pre deti na opačnom konci sveta vzdelanie a čo musia každý deň podstúpiť, aby sa dozvedeli niečo nové.

 

Priveľmi často zabúdame, aké veľké šťastie máme, že môžeme chodiť bez akýchkoľvek prekážok do školy a vzdelávať sa. Je to pre nás dávno samozrejmosť. A pre naše deti často i otrava. Čo by za takýto pohodlný život ale mnohé deti na svete dali? Také, ktoré denne čelia vo svojom útlom veku na ceste do školy pre nás nepredstaviteľným prekážkam? Práve túto pointu vykresľuje dokument On the Way to School (prekl. Na ceste do školy). Fascinujúcim a veľmi prirodzeným spôsobom zobrazuje životné príbehy detí z Kene, Maroka, Argentíny a Indie a približuje ich ťažký každodenný boj – ich cestu za vzdelaním.

 

Dokumentaristi zachytili, ako sa deti z chudobných oblastí každý deň snažia prekonať prekážky, aby sa v škole naučili niečo nové a snívajú svoje sny. „Čo sa stane, keď raz začnú zarábať ozajstné peniaze.“ Popri tom prekonávajú neuveriteľne dlhú cestu a ťažký terén. Nikto z nich sa však nesťažuje.

 

Jackson je 10-ročný chlapec z Kene. Spolu so svojou sestrou cestou zo školy musia denne riešiť úplne iné problémy ako my. Ich cesta má takmer 15 km a deťom trvá asi dve hodiny. Musia sa tiež snažiť vyhnúť čriedam slonov.

 

Zahira je 12-ročné dievča žijúce so svojou rodinou v Maroku. Do školy meria viac ako 22-kilometrovú cestu cez pohorie Atlas a trvá jej to 4 hodiny.

 

V Indii žije 11-ročný Samuel, ktorý nedokáže chodiť. Každý deň ho jeho mladší bratia tlačia ťažkým terénom na provizórnom zhrdzavenom vozíčku viac ako 3 kilometre a ich cesta im trvá hodinu a 15 minút.

 

V Argentíne zase malý 11-ročný Carlito a jeho sestra jazdia na koni naprieč Patagóniou. Cesta do školy, ktorú musia prekonať, má takmer 18 km.

 

 

Filmári priznali, že túto pre deti vyčerpávajúcu vzdialenosť, v skutočnosti nebolo možné dokonalo zachytiť v dokumente vzhľadom na ich malý tím. Navyše prítomnosť kamery tiež menila riziko, ktorému deti denne čelia a tiež interakcie s cudzincami.

Keď si pozriete tento dokument, niečo vám však hneď bude jasné. Mnohé z týchto detí, ktoré denne čelia ťažkým prekážkam na svojej ceste do školy, vedia toho ďaleko viac o živote ako deti, ktoré majú vo vyspelých krajinách všetko na dosah ruky. Vedia sa podeliť, vnímať jeden druhého, pomôcť bez doprosovania a mať radosť aj z maličkostí.

 

Zdieľať na facebooku