Plávanie je pre deti i dospelých úžasným športom i zábavou. Postupne si zvykáme nielen pracovať, ale i vyhľadávať s rodinami relax. A v lete k nemu neodmysliteľne patrí voda. Hlavne pre deti je voda cez prázdniny tým najväčším lákadlom. Na Slovensku čoraz viac pribúdajú pri domoch či chalupách bazény najrôznejších typov a veľkostí. Vlastniť bazén však môže niesť okrem radosti pre rodinu s malými deťmi aj ďalšie vážne riziká. Podľa americkej asociácie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) je utopenie najčastejším dôvodom úmrtia detí vo veku 1-4 rokov zapríčineným nehodou v USA.
Mnohí si možno poviete, že sa vás to netýka a že sa to môže stať iba nezodpovedným rodičom. No je to naozaj tak? Záchranári hovoria, že v takýchto prípadoch ide doslova o sekundy. A nie vždy sú to sekundy nezodpovedných rodičov.
V dnešnej dobe sa s kurzami plávania pre bábätká roztrhlo vrece. Mamičky na Slovensku počas celého roka absolvujú kurzy plávania so svojimi detičkami v rôznych športových kluboch. Hoci ešte donedávna boli takéto hodiny vymoženosťou väčších miest, dnes si už lekcie plávania s bábätkom môžu dopriať takmer kdekoľvek. Je to kopec zábavy a príjemne to dieťaťu i mamičke vyplní čas. O čo však hlavne pri týchto lekciách ide? Mohlo by byť takéto plávanie užitočné aj v prípade, že sa dieťa naozaj ocitne v nebezpečnej situácii?
Novorodenec nie je skutočný plavec
Kurzy, ktoré dnes nájdete na trhu sú zväčša zamerané na zábavu a oboznamovanie bábätiek s vodou. Mnohé mamičky sú fascinované „potápacím“ a „plaveckým“ reflexom, s ktorým sa detičky rodia a rady si túto príležitosť, vidieť svoju ratolesť plávať pod vodou, nenechajú ujsť.
Potápací reflex
Tento reflex dieťaťu umožňuje zadržať prirodzene dych a pretrváva ešte nejaké obdobie aj po narodení. Je spôsobený tým, že plod sa počas tehotenstva vyvíjal v prostredí plodovej vody. Umožňuje novorodencovi potopiť sa bez toho, aby vdýchol vodu alebo sa napil a tiež otvoriť oči ihneď po ponorení. Tento reflex môžete „nasucho“ pozorovať aj tak, že fúknete bábätku do tváre. Rovnako zadrží dych. Čím je dieťa staršie, prirodzený reflex sa vytráca.
Plavecký reflex
I s týmto reflexom sa dieťa rodí. Ak položíte novorodenca bruškom dole do vody, bude vytvárať pohyby celými pažami a nožičkami akoby plával. Ak sa tieto dva reflexy spoja, dieťa vyzerá ako skutočný rodený plavec.
Lekári však upozorňujú rodičov, aby boli pri bábätkách vo vode maximálne ostražití, nakoľko skutočnými plavcami deti nie sú. Naviac, tieto reflexy v žiadnom prípade nechránia deti pred utopením.
Pohyb, ktorý zachráni život
V USA sa práve z dôvodu vysokej úmrtnosti detí utopením začala vyučovať metóda ISR ( Infant Swimming Resource ). Ide o techniku, kedy inštruktori okrem zábavy s deťmi vo vode a spoznávania tohto skupenstva v obrovskom objeme v bazéne, naučia deti v prípade ohrozenia zachrániť si život. Učia deti prakticky jednému pohybu, ktorý môže zmeniť osudy mnohých rodín.
Tieto hodiny sú určené pre detičky od 6 mesiacov do 6 rokov, aby vedeli zareagovať v prípade, že by sa nešťastnou náhodou ocitli samé uprostred hlbokej vody. Inštruktori učia dieťa uskutočniť rotačný pohyb vo vode tak, aby dieťa dostalo tváričku nad hladinu, splývalo a dokázalo pri tom kričať o pomoc. Lekcie prebiehajú niekoľko krát týždenne po 10 minútach a posledná hodina je venovaná záverečnému testovaniu dieťatka- "zloženiu skúšky."
Špecifikum tohto výcviku je, že dieťa musí mať počas každej lekcie topánočky a tiež byť oblečené akoby sa hralo bežne okolo bazéna. Je to z toho dôvodu, aby dieťa nezaskočil fakt, že ak sa ocitne pri nehode vo vode, bude sa cítiť v šatstve uväznené a spanikári. V jednom z výcvikových klubov mávajú dokonca hodiny, kedy deti prídu v karnevalových kostýmoch. Nie je žiadnou výnimkou, že takéto nešťastia sa stávajú aj počas detských párty.
Je na škodu, že sa ISR metóda zatiaľ na Slovensko nedostala, no je vysoko pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti sa tak v dôsledku dopytu rodičov stane.
Pozrite si virálne video, vďaka ktorému sa táto metóda stala v USA veľmi vyhľadávanou:
Záverečné testovanie detí po ukončení kurzu:
Odporúčania pre rodičov vlastniacich bazén
Prevencia je aj v tomto prípade najlepším prostriedkom, ako predchádzať nešťastiu. Pozrite si zopár odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť bezpečnosť vašich detí.
1) Efektívny dozor
Žiadna fyzická zábrana, rovnako ako žiadne plavecké schopnosti, nenahradia efektívny dozor dospelého človeka. Ak nie je vaše dieťa na dohľad, prvú vždy bez váhania kontrolujte vodu.
2) Ohradenie bazéna
Namontujte oplotenie okolo bazéna pokým sú vaše deti malé. Oplotenie by malo mať uzamykateľné dvere a byť aspoň 1 meter vzdialené od okraja bazéna.
3) Alarm
Uistite sa, že všetky dvere a okná vedúce k bazénu sú zaalarmované.
4) Záchranné plavecké lekcie
Ak je to možné, vyhľadajte inštruktora, ktorý má špecializovaný výcvik ISR techniky a absolvujte takýto kurz.
5) Podanie prvej pomoci
Ak sa stane nehoda, je základnou povinnosťou rodičov a rodiny, že dokážu podať prvú pomoc a resistuovať dieťa. Ak si nespomínate čo robiť, zopakujte si to a nezabúdajte si tieto zručnosti pravidelne obnovovať.
Zdroj: infantswim.com, youtube.com // Foto: ISR Puerto Rico