Šťastný život Sama Bernsa

  

Sam Berns bol jedným z 250 detí na svete, ktoré trpeli veľmi zriedkavou chorobou. Starol 4x rýchlejšie ako ktokoľvek z nás. Prakticky nikdy nebol dieťaťom, ktoré by ste štípali na jemné detské líčka. Už od narodenia vyzeral ako starý človek.

Pre tých, ktorí ste videli dojímavý film Podivuhodný prípad Benjamina Buttona  s Bradom Pittom v hlavnej úlohe, je možno predstava takejto choroby omnoho ľahšia, nakoľko Benjamin bol taktiež ako dieťa „starým človekom.“ Jeho príbeh bol inšpirovaný práve Samovou chorobou. Benjamin mal však jednu „výhodu“: ako mu roky pribúdali, mladol a prežil krásne roky so svojou láskou. Sam Berns však túto šancu nedostal. Nemal možnosť užiť si ( aspoň naoko ) v plnom zdraví a fyzickej kráse aspoň svoje najproduktívnejšie roky života. Trpel chorobou zvanou Progeria, ktorá nemá žiadne pozitívne vyhliadky na lepšiu budúcnosť a dáva vám na život približne 13 rokov.

Sam Berns bol mladým a inšpiratívnym človekom, ktorý sa dotkol sŕdc miliónov ľudí na celom svete. Dovolil ľuďom vďaka svojmu príbehu spoznať túto ťažkú chorobu a povedať im o nej viac. Povedať im, aký je v skutočnosti život mladého človeka, prakticky ešte dieťaťa, ktoré za okamih umrie.

Sam urobil mnoho výnimočných vecí počas svojho krátkeho života. Umožnil napríklad pokročiť genetickému výskumu tejto zriedkavej choroby, natočil o svojom živote dokument pre HBO a keď mal 17 rokov, vystúpil na jednej z TED konferencií a vyzval ľudí, aby boli šťastní.

V januári tohto roka Sam vo veku 17 rokov zomrel. No nie bez toho, aby nás niečo o živote naučil. A čo by vám rád, tým, ktorí ste ho nestihli spoznať, povedal?

 

Šťastie podľa Sama

Sam bol nenáročný a veľmi statočný. Vo všetkom videl príležitosť. Napriek tomu, že mal ťažkú nevyliečiteľnú chorobu, ktorá mu neumožňovala robiť množstvo vecí v porovnaní s jeho rovesníkmi, užíval si život naplno a bol zaň vďačný.

 

život-šťastie-citáty-eduworld.sk

 

Samova filozofia pre šťastný život:

 

1) Buď spokojný s tým, čo nemôžeš robiť, pretože na svete existuje tak mnoho vecí, ktoré robiť môžeš

Ľudia sa často Sama pýtali: „Aký je život s Progeriou?“,  „Čomu denne musíš čeliť?“, a pod. Napriek tomu, že mal takúto chorobu, väčšinu svojho času nemyslel na veci, ktoré nikdy kvôli svojej chorobe nemohol robiť. Neznamenalo to, že by nevnímal tieto negatívne aspekty svojej choroby, no väčšinu času sa sústredil na tie úžasné veci, ktoré robiť mohol a pre ktoré bol zanietený ako skautig, hudbu či komiksy.

splň si  sny-eduworld.skSem-tam sa mu pošťastilo nájsť spôsob, vďaka rôznym špeciálnym zlepšovákom, ako robiť aj veci, ktoré by inak nemohol. S radosťou ich tak zaradil do svojej kategórie TOTO DOKÁŽEM.

Stalo sa tak aj v prípade jeho sna- hrať s kapelou na bubnoch, ktoré by však sám neuniesol, lebo boli pre jeho malý vzrast  a slabé ruky veľmi priťažké. Bolo to v jeho prípade nemysliteľné. Zostrojili mu teda špeciálny nosič, ktorý mu umožnil zavesiť si tieto bubny na plecia a dokonca si zahrať s pochodujúcou  školskou  kapelou na ich verejnom vystúpení.

„Tak ako sa mi podarilo uskutočniť tento sen, rovnako verím, že sa mi to môže podariť so všetkými mojimi snami. A rovnako vy môžete s týmto pohľadom uskutočniť tie vaše sny,dodáva Sam.

 

2) Obklop sa ľuďmi, s ktorými chceš byť

Sam hovorí, že sa takými ľuďmi celý život obklopoval. Ako o nich hovorí on sám: „Sú to ľudia vysokej kvality.“  Mal nielen úžasnú podporujúcu rodinu, ale aj blízkych priateľov v škole, ktorí ho prijali takého, aký bol a videli to, čo bolo v jeho vnútri. „Títo ľudia majú skutočne pozitívny dopad na môj život a pevne verím, že i ja na ten ich,“ vyznal rozochveným hlasom Sam.

„Oceňujte a milujte svoje rodiny, vašich priateľov, bratov, učiteľov a vašu spoločnosť, pretože oni sú tým skutočným aspektom vášho každodenného života, ktorý má naň značný pozitívny vplyv.“

 

Sam Berns- šťastie-eduworld.sk

 

3) Napreduj

„Nepozeráme sa späť pridlho. Kráčame vpred, otvárame nové dvere a robíme nové veci.“ ( Walt Disney )

„Vždy sa snažím pozerať dopredu. Ak sa o niečo snažím, robí to môj život bohatší,“ hovorí Sam. Nemusia to byť veľké veci, stačí že vyjde ďalšia komixová knižka alebo ideme na veľkú rodinnú dovolenku či obyčajné potulovanie s mojimi kamarátmi. „Všetky tieto veci mi umožňujú sústrediť sa na to, že je predo mnou  skvelá budúcnosť či preniesť sa cez to, že ma možno čakajú ťažké časy.“

„Nestrácam energiu tým, že sa cítim zle, pretože iba v tom uviaznem a nebudem mať viac miesta pre šťastie a iné emócie. Neznamená to, že to ignorujem. Len sa snažím cez to dostať“, dodáva Sam.

Sam tiež vo svojom vystúpení na TED povedal, že je jedno, čo si vybral, čím sa stane, no verí, že dokáže zmeniť svet a to ho robí šťastným.

 

Mnohí z nás máme životné podmienky, ktoré sa s tými Samovými nedajú ani porovnať, no pri prvej príležitosti sa vzdávame. Nevidíme dôvod, prečo zabojovať a čakáme od ostatných, že budú naše problémy riešiť. Berme si príklad z ťažko chorého Sama s neobyčajným životným údelom. Učme sa bojovať nielen za svoj lepší život, ale i za náš spoločný lepší svet.

 

„Niekedy sa môj stav veľmi zhoršil a bol som v nemocnici.

Niekedy som musel byť statočný a nebolo to vždy ľahké.

Niekedy som upadal a mal som zlé dni.

A vtedy som si uvedomil , že byť statočný vôbec nie je jednoduché. No pre mňa to bolo kľúčové, aby som mohol napredovať.“

 

Napriek všetkému nestrácal energiu tým, aby sa cítil kvôli sebe zle, obklopil som sa ľuďmi, s ktorými chcel byť a napredoval. Rozlúčil sa so slovami:

„Verím, že vy všetci , aj vďaka tejto filozofii,  a napriek mnohým vašim prekážkam, dokážete mať tiež veľmi šťastný život.“

 

 


 

Foto: youtube 

Zdieľať na facebooku