10 dôvodov, prečo by ste mali predškolákom čítať

Viete, prečo by ste mali predškolákom čítať?
Viete, prečo by ste mali predškolákom čítať? / Foto: Shutterstock

Ak je na vašom zozname inteligencia detí na najvyšších miestach, tak ste ako väčšina rodičov. Každý chce mať úžasné, múdre a inteligentné deti. Trávime toľko času výberom vhodnej škôlky, školy a uisťovaním sa, že ich učitelia spĺňajú naše očakávania. No pamätajte na jednu veľmi dôležitú vec: Ste to práve vy, rodičia, ktorí máte najväčšiu silu rozvinúť detský potenciál a ich inteligenciu. Môžete tak robiť napríklad aj vďaka tomu, že urobíte knihy neodmysliteľnou súčasťou ich života.

 

Všetci vieme, že čítať svojim deťom je dobrá vec, no poznáte skutočné výhody u detí predškolského veku, ak ich budete pravidelne vystavovať čítaniu? Prečítajte si pár benefitov, ktoré vám spoločné čítanie môže priniesť.

 

1. Posilníte si váš vzťah

Čím bude dieťa staršie, bude stále viac v pohybe – hrať sa, behať, skúmať svoje prostredie. Pri čítaní knihy sa môžete opäť k sebe pritúliť a pritisnúť ako vtedy, keď bolo vaše dieťa ešte bábätko. Namiesto toho, aby sa čítanie stalo akousi povinnosťou, môže stať veľmi obohacujúcou aktivitou, ktorá vám obom prinesie blízkosť toho druhého. Zažívajte spontánne tieto príjemné okamihy znova a znova.

 

2. Lepšie akademické výsledky

Jedným zo základných benefitov čítania predškolákom je lepšia schopnosť učenia vo všeobecnosti. Viaceré štúdie dokázali, že deťom, ktoré sú vystavené čítaniu pred školou, sa darí lepšie vo všetkých aspektoch formálneho vzdelávania. Čítanie je nevyhnutným predpokladom na zvládanie všetkých predmetov v škole. Ak si však dieťa nebude schopné prečítať a jasne pochopiť zadanie, nemôžeme od neho očakávať zázraky.

 

3. Lepšie základné schopnosti vyjadrovania sa

Počas obdobia pred školou sa deti snažia osvojiť si rozhodujúce jazykové schopnosti. Počúvaním toho, čo im čítate, deti posilňujú základné zvuky, ktoré formujú ich jazyk. „Hrané čítanie“, kedy dieťa s krikom preskakuje strany a šťastne blaboce, je veľmi dôležitou predgramotnou aktivitou.

 

4. Osvojenie základov, ako čítať knihu

Deti sa nerodia s prirodzenými vedomosťami, že text sa číta zľava do prava alebo že slová sú oddelené od obrázkov. Základné predčitateľské schopnosti ako tieto patria medzi hlavné benefity včasného čítania.

 

5. Lepšie komunikačné schopnosti

Keď využívate čas na čítanie deťom, budú omnoho radšej vyjadrovať svoje pocity a zdravo nadväzovať vzťahy s inými. Vďaka tomu, že sú svedkami interakcií medzi charaktermi v knihách, ktoré čítate a tiež kontakt s vami počas čítania, dieťa dosahuje cenné komunikačné schopnosti.

 

6. Spozná umenie jazyka

Skoré čítanie deťom umožňuje lepšie pochopiť základy jazyka predtým, ako dosiahnu školský vek.

7. Lepšie logické myslenie

Ďalšou ilustráciou dôležitosti čítania deťom je schopnosť pochopiť abstraktný koncept, použiť logiku v rôznych situáciách, rozpoznať príčinu a efekt a uplatniť dobrý úsudok. Ak začne dieťa porovnávať veci, o ktorých ste čítali s tým, čo sa nachádza v jeho reálnom svete, bude ešte viac zanietené pre tento príbeh.

 

8. Nadšenie pre nové zážitky

Ako sa vaše dieťa približuje k určitým vývojovým míľnikom alebo potenciálne stresovým zážitkom, zdieľanie príbehu je vynikajúcim spôsobom, ako mu pomôcť prekonať  a spracovať túto zmenu či skúsenosť. Napr. ak je vaše dieťa nervózne z nástupu do škôlky, čítajte mu príbeh, ktorý hovorí o tom, že jeho strach je normálny.

 

9. Zlepšujete koncentráciu a disciplínu

Malé deti sa prirodzene vrtia a sú rozptýlené počas čítania. Učia sa tu zostať po celý čas čítania a zotrvať na jednom mieste. S prichádzajúcim úplným pochopením čítania, prichádza i silnejšia sebadisciplína, dlhší interval sústredenia a lepšie zapamätanie čítaného textu. Toto všetko bude veľmi užitočné pri vstupe do školy.

 

10. Vedomosť,  že čítanie je zábava!

Skoré čítanie pomáha deťom vidieť knihy ako zábavu a nie ako nudnú prácu. Deti, ktoré sú skoro vystavované čítaniu kníh uprednostňujú knihy pred videohrami, televíziou a inými druhmi zábavy, keď sú staršie.

 

Knihy majú silu obohatiť predškolákov nespočetnými spôsobmi. Ako rodič môžete urobiť vďaka čítaniu pre svoje dieťa jednu z najdôležitejších vecí – pripraviť mu základy pre vynikajúce akademické výsledky.

 

Čítajte viac o téme: Čítame s deťmi, Knihy pre deti
Zdieľať na facebooku