Viete, prečo mamy nosia deti na ľavom boku? Vedci našli odpoveď

Nosenie detí na ľavom boku má podľa vedcov súvis s oveľa sofistikovanejším dôvodom ako je to, že by ženy potrebovali svoju pravú ruku využívať na prácu.
Nosenie detí na ľavom boku má podľa vedcov súvis s oveľa sofistikovanejším dôvodom ako je to, že by ženy potrebovali svoju pravú ruku využívať na prácu. / Foto: Shutterstock

Dôvodom nie je to, že sú praváčky a potrebujú svoju pravú ruku používať viac. Nosenie detí na ľavom boku má podľa vedcov súvis s oveľa sofistikovanejším dôvodom.

 

Nie je nič prirodzenejšie ako to, že má matka v náručí svoje dieťa. Zamysleli ste sa už niekedy však nad tým, prečo uprednostňujete pri nosení detí práve ľavú stranu? Každá mamička má silnejšiu ľavú alebo pravú ruku. Podľa toho, ktorú používa častejšie. Ak sme teda praváčky, naša najspoľahlivejšia ruka je pravá. Prečo ale potom deti nosíme deti na ľavom boku?  Vedci našli príčinu, prečo mamy, bez ohľadu na preferenciu ruky, nosia svoje deti na svojom ľavom boku.

 

Nosenie detí vľavo súvisí s mozgom

Vedci zistili, že 70-85 percent mamičiek nosí svoje deti na ľavom boku. A tento jav môžeme pozorovať už aj u detí v skorom predškolskom veku, kedy malé dievčatá uprednostňujú na nosenie bábik ľavú stranu. Vedkyne Victoria J. Bourne a Brenda K. Todd predpokladali, že je to práve z dôvodu, že potrebujú mať svoju pravú ruku voľnú, keďže väčšina ľudí má preferenciu pravej ruky. Vedci si pri skúmaní všimli, že túto preferenciu ľavého boku však majú aj mamy - ľaváčky. Štúdia ukázala, že dôvodom je teda čosi celkom iné a nie sila či potreba voľných rúk.

Štúdia publikovaná v časopise Brain and Cognition vysvetlila, že naša preferencia ľavého boku, na ktorom nosíme dieťa, súvisí s naším mozgom a signálmi, ktoré sú doň vysielané. Pravá strana ľudského mozgu dostáva signály z ľavej strany nášho tela a pravá strana je časť, ktorá zabezpečuje naše sústredenie, našu schopnosť prekladať sociálne podnety a budovať vzťahy. Takže, ak nosíme deti na našom ľavom boku, pomáhame nášmu mozgu podporiť materské puto tým, že sme schopné lepšie sledovať deti a reagovať na ich potreby ako je plač, smiech či zívanie.

Tento opatrovateľský inštinkt sa vyskytuje u žien od malička, zatiaľ čo muži ho podľa vedcov dostávajú do daru až príchodom vlastných detí.

Vedci tiež zistili, že aj deti samotné preferujú ľavú stanu matiek. Vysvetlením podľa nich je, že sú bližšie k nášmu srdcu, ktoré má na deti upokojujúci účinok a napomáha regulovať ich vlastný tlkot srdca.

Ľavá strana mozgu, ktorá dostáva signály z pravej časti tela, je tiež zodpovedná aj za rozvoj jazyka. Vždy, keď k vám dieťa pribehne a vyšplhá sa na váš ľavý bok, spomeňte si na to, že detské pravé ucho je blízko vašich úst a práve mu pomáhate budovať jeho vlastnú reč.

Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku