Učiteľ odkázal rodičom, čo ho na dnešných deťoch trápi

Jonas Harrysson je švédsky učiteľ a pracuje v škole takmer 16 rokov. Za tie roky si uvedomil rozdiely, ako dnešní rodičia vychovávajú svoje deti oproti tým spred pár rokov.
Jonas Harrysson je švédsky učiteľ a pracuje v škole takmer 16 rokov. Za tie roky si uvedomil rozdiely, ako dnešní rodičia vychovávajú svoje deti oproti tým spred pár rokov. / Zdroj: FB

Jonas Harrysson je švédsky učiteľ a pracuje v škole s deťmi takmer 16 rokov. Za tie roky si uvedomil rozdiely, ako dnešní rodičia vychovávajú svoje deti oproti tým spred pár rokov. Myslí si, že dnešní rodičia rozmaznávajú svoje deti a neprimerane im slúžia, aby boli stále zabavené a nikdy sa nenudili.

Jonas svoje postrehy, ktoré ho  za posledné obdobie vnútorne trápili zverejnil na Facebooku a upozorňuje tak rodičov, aby sa nad svojim prístupom sami zamysleli. Takto zneli jeho slová:

 

Pracujem s deťmi v škole už 16 rokov a uvedomil som si, že sú isté veci, ktoré sú stále horšie a horšie.

 

1)   Pre deti je stále ťažšie sa nudiť! Neustále potrebujú, aby sa niečo dialo.

Prosím, prestaňte rozmaznávať vaše deti a slúžiť im. Nie je pre ne nebezpečné, aby sa občas nudili.

 

2)   Stretol som veľa rodičov, ktorí sú veeeľmi hrdí na svoje deti, že dokážu čítať a počítať skôr, ako nastúpia do školy.

Dobre, nechcem vám kaziť radosť, ale počítať a čítať sa dostatočne naučia čoskoro v škole. Učte ich namiesto toho hrať sa, byť dobrým priateľom a deliť sa s ostatnými.

 

3)   Mnoho detí má ťažkosti s prejavením vďačnosti svojim priateľom i voči dospelým. „Môžem dostať ešte jeden?“ je, nanešťastie, často ich prvá otázka. Prípadne ešte bežne počujete sťažnosť: „My sme dostali IBA jedno!“

Čo sa stalo s PROSÍM a ĎAKUJEM za večeru, zvezenie a podobne?

 

Nemám teraz ešte vlastné deti, ale ak nejaké v budúcnosti budem mať, budem ich učiť hrať sa, byť dobrým priateľom a ukazovať vďačnosť i byť znudený z času na čas. A potom, keď sa toto naučia, môžu sa učiť čítať a písať.

 


Zdroj: Facebook Jonas Herrysson
Zdieľať na facebooku