Počuli ste už o inteligentnej bábike Barbie, ktorá bude s deťmi hovoriť o čomkoľvek?

  Foto: Mattel

Hračkársky gigant Mattel prináša na trh bábiku, na akú sa v hračkárskom priemysle čakalo celé veky. V novembri tohto roka sa na pulty predajní dostane bábika Barbie s umelou inteligenciou.

 

Rozprávajúce hračky sa v rôznych podobách dostávali na pulty predajní už desaťročia. Žiadna z nich však nebola taká prepracovaná, ako Barbie z edície Hello. Nejde teda už iba o určitý počet viet, či riekaniek alebo piesní, ktoré by mala bábika v sebe zabudované, tak ako tomu bývalo bežne v minulosti. Novodobá Barbie s vami dokáže viesť plnohodnotný rozhovor na rôzne témy. Táto hračka sa bude správať ako skutočná priateľka.

 

Čo všetko Barbie dokáže?

Bábika Barbie bude mať vlastnú osobnosť a konverzačné schopnosti na takej úrovni, aby sa stala veľmi dobrou priateľkou svojej malej majiteľky. Barbie dokáže viesť viac ako 8000 dialógov na témy, o ktorých tvorcovia predpokladali, že by mohli byť pre dievčatá v tomto veku zaujímavé.

New York Times uviedol aj príklady tém, ktoré môžu mať vážnejší charakter ako:

Dieťa sa môže spýtať: „Veríš v Boha?“  „Myslím si, že osobné presvedčenia sú veľmi osobnou vecou každého človeka,“ môže byť jedna z odpovedí tejto plastovej blondínky.

 

„V škole ma začínajú šikanovať,“ hovorí dieťa. „To znie, že by si sa mala o tom porozprávať s niekým dospelým,“ odpovedá bábika.

 

Na otázku: „Myslíš si, že som pekná?“ odpovedá bábika „Samozrejme, že si pekná. A vieš čo ešte si? Si chytrá, talentovaná a zábavná.“

 

A to nie je všetko. Táto bábika si bude pamätať aj konverzácie, ktoré s dieťaťom už viedla. Bude si pamätať, že dievčatko má 2 mamy a že jej starká už zomrela, jej obľúbená farba je ružová alebo že sa chce stať kuchárkou, keď vyrastie. Tieto otázky jej už klásť nikdy nebude.

Barbie sa teda podľa prvých informácií javí nielen ako dobrý spoločník, poradca, ale sa v rámci snahy o spoznávanie svojej živej priateľky na rady aj pýta. Zaujímajú ju napríklad problémy, ako by sa mala zachovať, ak sa pohádala s kamarátkou a ako to vyriešiť. Tu musí dievčatko zaloviť vo svojej pamäti a pokúsiť sa poradiť napríklad aj niečo, o čom samé vie, že vôbec nie je jednoduché, a to ospravedlnenie.

 

Foto: Mattel

 

Ako to celé funguje?

Plastová blondínka sa na prvý pohľad nijako nelíši od jej predchádzajúcich modelov. Má dlhé blond vlasy, rockerskú bundičku do pása a úzke nohavice. Postava i výraz tváre zostali nezmenené.

Na krku má však náhrdelník, ktorý v sebe skrýva mikrofón a jej spona na opasku zase slúži ako spúšťač nahrávania. V jej tele je zabudovaný dôležitý wi-fi modul, ktorý sa po spustení tlačítka aktivuje a umožňuje prostredníctvom internetu presunúť nahrávané rozhovory do cloudu a následne vyhľadať správne reakcie v rámci konverzácie. Tento systém umelej inteligencie zabezpečuje spoločnosť ToyTalk, ktorá ho pre Mattel vytvorila.

Hello Barbie je hračkou s tzv. slabou umelou inteligenciou. Je schopná učiť sa len v okruhu tém, na ktoré bola navrhnutá.

 

Novodobá hračka priniesla aj obavy

Viacerí kritici vyslovili obavy, že v dôsledku nahrávania informácii v domácom prostredí, ktoré sa následne odosielajú na externé servery a prepisujú na texty, môže dochádzať k ich zneužívaniu a narúšaniu súkromia. Spoločnosť sa ohradzuje, že k tomu dochádza jedine za účelom analýzy a následným zlepšovaním konverzácie s deťmi. Podľa ToyTalk budú mať rodičia tieto nahrávky k dispozícii, budú si ich môcť vypočuť, zdieľať, ale i vymazať.

 

Medzi ďalšie slabé miesta, na ktoré odborníci poukazujú je, že deti nie sú tak inteligenčne vyspelé, aby dokázali pochopiť, že sa skutočne nejedná o živú bytosť. Každé dieťa si želalá, aby jeho obľúbené hračky ožili, čo to však urobí s psychikou detí a vzťahoch k ich skutočným živým kamarátom, ak jednu „položivú“ hračku doma budú naozaj mať, zatiaľ nie je známe.

Čítajte viac o téme: Hry pre deti
Zdieľať na facebooku