Slovenská ilustrátorská špička vytvorila v nemocnici čakáreň, z ktorej deti nebudú chcieť odísť

Jedinečná moderná slovenská detská čakáreň sa nachádza v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Deti má upokojiť i hravou formou zabaviť.
Jedinečná moderná slovenská detská čakáreň sa nachádza v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave. Deti má upokojiť i hravou formou zabaviť. / Foto: Nadácia Pontis

Bratislava, 14. decembra 2017 – Deti, ktoré čakajú na rádiologické vyšetrenie v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave po novom nebudú chcieť z čakárne odísť. Poprední slovenskí ilustrátori a dizajnéri sa totiž postarali o priestor, ktorý na Slovensku nemá obdobu. Deťom tak čakanie nielenže ubehne rýchlejšie, ale nepocítia ani stres z vyšetrenia a dokonca objavia fascinujúci svet ľudského tela. Jedinečná čakáreň vznikla vďaka spolupráci ASIL – Asociácie ilustrátorov, projektu Nového Času Srdce pre deti, ktorý spravuje Nadácia Pontis a autorskej spoločnosti LITA.

 

Začalo to nápadom na nástennú ilustráciu vo verejnom priestore a skončilo pri unikátnom vizuálno-architektonickom koncepte, ktorý rozväzuje detskú fantáziu. Za myšlienkou a návrhom rekonštrukcie detskej čakárne, ktorou by sa prezentovala slovenská ilustrátorská špička, stojí Peter Gála, predseda Asociácie ilustrátorov.

 

„Výskumy dokazujú, že deti lepšie reagujú na liečbu v hravom, vizuálne atraktívnom prostredí, ktoré odvádza ich pozornosť od vyšetrenia. Ilustrácie im umožnia preniesť sa do iného sveta, navodia príjemnú a hravú atmosféru. Zároveň umenie prinášame aj širokej verejnosti, vysvetľuje ciele vzniku čakárne Peter Gála. Pre spoluprácu oslovil Nadáciu Pontis, ktorá spravuje projekt Nového Času Srdce pre deti. Myšlienku podporila sumou 6 200 €. Ďalších 3 800 € venovala autorská spoločnosť LITA a časť nákladov spojených s rekonštrukciou čakárne poskytlo tiež grafické štúdio Galaxi, ktoré zabezpečilo jej kompletnú výrobu a montáž. Bez finančnej pomoci by vznik čakárne nebol možný.

 

Foto: Nadácia Pontis

 

„Nápad nás nadchol hneď na začiatku. A hoci to bola dlhá cesta – trvalo takmer rok, kým sa z idey stalo reálne dielo, sme veľmi hrdí, že sme mohli byť pritom. Veríme, že tak deti, ako aj ich rodičia, budú mať z čakárne radosť a pomôže im odbúrať stres z návštevy u lekára, hovorí Katarína Turčanová, manažérka projektu Srdce pre deti z Nadácie Pontis. K reakcii sa pridáva aj Milada Oravcová, PR autorskej spoločnosti LITA: „Slovenskí ilustrátori zo združenia ASIL vytvorili z čakárne unikátny priestor a nás bavilo byť pri jeho tvorbe od začiatku. Pôvodne jednoduchý nápad nástenných ilustrácií nakoniec nadobudol rozmery diela s hodnotou nielen výtvarnou, ale aj vzdelávacou. Autori radi podporili tento projekt, ktorý prináša umenie deťom aj takýmto netradičným spôsobom.“

 

Mladí ilustrátori využili nové technické možnosti, ktorým prispôsobili aj výber vhodnej lokality – čakárne kliniky rádiológie DFNsP Kramáre. Tá má pôsobnosť v rámci celého Slovenska, vďaka čomu sa z netradičného priestoru budú môcť tešiť aj deti z regiónov mimo Bratislavy. Tomuto konkrétnemu priestoru bol prispôsobený aj motív ilustrácií, ktoých autormi sú renomovaní slovenskí ilustrátori Daniela Olejníková, Lucia Žatkuliaková a Ďuro Balogh. Návrh je riešený komplexne – od dispozície, cez materiály až po osvetlenie, ktoré je špeciálne navrhnuté tak, aby navodilo príjemnú atmosféru a nechalo vyniknúť ilustrácie. Preto bolo potrebných niekoľko konštrukčných zásahov do pôvodnej podoby – nová podlaha, zatemnenie okien, nové osvetlenie, montáž kovovej konštrukcie a pod.

 

Foto: Nadácia Pontis

 

Tím ilustrátorov a dizajnérov vytvoril vizuálno-architektonický koncept. Časť priestorov na chodbe sa premenila na fantazijný dopravný prostriedok, z ktorého deti a rodičia môžu cez okná pozorovať dianie v ľudskom tele. Obrazy sú stvárnené hravou formou, ktoré rozvíja detskú fantáziu. Ilustrácia obsahuje aj interaktívne prvky – otáčavé kruhy v stene, vďaka ktorým si deti skrátia čakanie.

Motívy ilustrácií sú realizované formou dvoch dominantných diorám. Za stenou s dvoma kruhovými oknami sa v hĺbke 50 cm nachádzajú viaceré kulisy, na ktorých sú vytlačené motívy znázorňujúce žalúdok a cievy. Vďaka nim je dosiahnutý priestorový 3D efekt. Komplexnosť projektu dotvárajú aj špeciálne navrhnuté omaľovánky, ktoré súvisia s ilustráciami.

 

„Deti, ktoré vchádzajú k nám na vyšetrenie majú veľa otázok o ľudskom tele, pretože sú inšpirované ilustraciami a hádankami, ktoré si počas čakania prezerali. Veľmi sa tešíme, že reagujú emotívne a s nadšením, v čakárni sa cítia dobre," dopĺňa Bc. Ingrid Štrokendlová, vedúca radiologická asistentka.

 


Zdroj: Nadácia Pontis
Zdieľať na facebooku