Deti zo sociálne slabších rodín môžu získať príspevok na školské pomôcky

Deti zo sociálne slabších rodín majú nárok na príspevok na stravu i školské pomôcky.
Deti zo sociálne slabších rodín majú nárok na príspevok na stravu i školské pomôcky. / Foto: Shutterstock

Bratislava 30. augusta (TASR) - Deti zo sociálne slabších rodín môžu získať príspevok na stravu, ale aj na školské pomôcky. Vybavuje sa prostredníctvom zriaďovateľov škôl, občianskych združení alebo obce.


"Štát prispieva deťom zo sociálne slabších rodín na stravovanie sumou jedno euro na obed a 0,35 eura na iné jedlo," uviedla pre TASR Mária Hrehová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. Úrad poukazuje túto sumu priamo na účet zriaďovateľa.
V priebehu školského roka zrejme nastane pri dotáciách na obedy zmena. Štát plánuje preplácať obedy v školských jedálňach všetkým žiakom základných škôl, ale aj predškolákom z posledného ročníka materskej školy. Túto novinku predstavil ešte pred prázdninami vládny Smer-SD.


Deti zo sociálne slabších rodín môžu získať od štátu aj dotáciu na školské pomôcky. Ako uviedla Hrehová, ide o sumu 33,20 eura na jedno dieťa. Za školské pomôcky sa na účely dotácie považujú najmä zošity, písacie potreby, učebnice a iné nevyhnutné individuálne pomôcky.
Hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák pre TASR uviedol, že už niekoľko rokov máme možnosť sledovať, ako si školy začínajú konkurovať napríklad v oblasti atraktívnej ponuky pre žiakov či špeciálne pre prvákov. "Nesúvisí to iba s tým, čo ponúkajú rodičom pred zápisom na základnú školu, ale napríklad aj v tom, že prvákom niektoré samosprávy ako zriaďovateľ ponúkajú písacie potreby, učebnice a rôzne školské pomôcky," povedal hovorca ZMOS-u.

Zdieľať na facebooku