Deťom dali Barbie so skutočnými proporciami ženy a čo zistili?

  

Hračky ovplyvňujú myslenie našich detí či už si to chceme pripustiť alebo nie. Bábika Barbie patrí už celé roky medzi najpredávanejšie hračky pre dievčatá, a to i napriek tomu, že sa hovorí o jej mnohých negatívach.

 

Barbie je pokladaná za úžasnú ikonu, ktorá má neskutočné množstvo módnych šiat,  perfektného priateľa, vysnívaný dom a prakticky čokoľvek na čo si zmyslí. Jednoducho sen každého priemerného dievčaťa. No ak ju fyzicky porovnáte s priemerným dievčaťom, mnohé veci u nej celkom nesedia.

 

Preto sa jeden umelec rozhodol vytvoriť model podľa priemerného dospievajúceho amerického dievčaťa a výsledky boli úžasné.

 

Čo je na Barbie zlé?

Jej telesné proporcie sú absolútne nerealistické. Pre školský projekt venovaný poruchám stravovania sa študentka Galia Slayen rozhodla vziať rozmery Barbie a vytvoriť životne veľkú verziu , ktorá vyzerala prinajmenšom znepokojujúco.

 

 

Jej hrudník meria viac ako 99 cm.

 

Jej pás je 46 cm a boky 86 cm.

 

 

Neprirodzené proporcie bábiky Barbie inšpirovali tiež Nickolaya Lamma

Umelec Nikolay Lamm dostal nápad vytvoriť novú bábiku podľa realistických rozmerov priemernej tínedžerky. Dúfal, že vytvorením hračky s realistickejším telom, pomôže deťom cítiť sa lepšie.

Použil som rozmery priemernej 19 ročnej Američanky.

 

3D model bol vyrobený podľa týchto rozmerov.

 

 

 

Vzal svoj koncept Lammily „priemernej“ bábiky a snažil sa na jeho tvorbu vyzbierať dostatok peňazí. Tento projekt sa stal veľmi rýchlo viralom a získal už počas prvých dní viac ako 100,000 USD. V novembri 2014 vzal prvú zo svojich dokončených bábik menom Lammily do miestnej základnej školy, aby videl, čo si o nej budú deti myslieť v porovnaní s tradičnou bábikou Barbie.

A čo povedali druháci o bábike Lammily?

 

Nemám žiadne ďalšie bábiky ako je táto. Vyzerá skutočne.

 

Nie je taká, ako ostatné bábiky, nie je taká chudá.

 

Vyzerá ako moja sestra.

 

Z tejto strany skutočne vyzerá ako ona.

 

Potom boli deti podrobené sérii otázok o Lammily a Barbie.

 

Ktorá bábika sa ti páči najviac?

 

Táto.

 

Táto.

 

Táto.

 

 

Akú prácu by Lammily mala?

 

Prácu s počítačom.

 

Bola by učiteľkou.

 

Plavkyňa

 

Akú prácu by mala Barbie?

 

Nevyzerá, že by mohla mať nejakú prácu.

 

Modelka.

 

Módna hviezda.

 

Skutočne zaujímavé zistenia, čo si deti myslia o hračke s ktorou vyrastali. Nemyslíte? Hlavne o tom, čo celé dni Barbie asi robí. Okrem toho, že vyzerá nezdravo dobre, má kopu peňazí, auto, vysnívaný dom a všetko na čo si zmyslí, podľa všetkého nepracuje. To k tejto rovnici dnes pravdepodobne patrí. Vyjadrenia týchto detí sú príznačné pre to, ako premýšľa naša spoločnosť o kráse, inteligencii a kulte tela. A to je skutočný problém.

Je skvelé, ak sa takéto iniciatívy ujmú a deti budú mať v budúcnosti k dispozícii realistickejšie modely ľudí a budú nadobúdať zdravé sebavedomie, zdravý obraz o svojom tele a tiež relistickejšie pozerať na svoje miesto v spoločnosti.

Pozrite si video Barbie vs. Lammily

 

 


Zdroj: upworthy.com

 

Čítajte viac o téme: Výskum
Zdieľať na facebooku