Technológie za stolom ohrozujú vzťahy v rodine

  

Dve tretiny britských rodín tvrdia, že spolu večerajú za stolom takmer každý deň, no spolu s nimi tiež i nevítaní hostia. Technológie dnes zaplavili svet a čoraz viac sa ich dostáva i do domácností. Takmer v každej vyspelej krajine dieťa vlastní nejaké mobilné zariadenie. Problém nastáva, ak sa od týchto zariadení deti nevedia dobrovoľne vzdialiť. Nedávny výskum taktiež potvrdil, že mladí ľudia majú problém sa týchto zariadení čo i len na chvíľu vzdať, a to môže prispievať k narúšaniu vzťahov i vo vnútri rodiny.

 

 

 

V priemere 11,4 miliónov technologických zariadení ako sú smartfóny, tablety, laptopy a iPody sa objavujú na stoloch rodín , keď  spoločne jedia.

Takmer štvrtina rodín ( 22% ), ktoré majú tieto zariadenia na stole pociťuje, že im bránia v bezprostrednej konverzácii počas jedla a seriózne ovplyvňujú kvalitu času stráveného spolu.

Deti a mladí tínedžeri sú v tomto zlozvyku najhorší.  Približne 34% 5 – 15 ročných pravidelne prináša k stolu nejaké technické zariadenie.

Podľa výskumu uskutočneného na vzorke 2000 rodičov, technológie limitujú množstvo času, ktoré spolu rodina počas jedenia strávi. Je to paradoxné, nakoľko dnešné moderné rodiny majú skutočne minimum času, ktoré môžu spolu počas dňa tráviť a napriek tomu umožnia, aby boli tieto chvíle pravidelne skracované. Až jedna z piatich (19%) rodín priznáva, že sa večera pre nich stala čisto nevyhnutnou a uponáhľanou udalosťou dňa namiesto toho, aby tieto výnimočné chvíle využili na zbližovanie a zlepšovanie vzťahov v rámci rodiny.

 

Nie je vôbec prekvapujúce, čo je konkrétne hlavným narušiteľom týchto spoločných chvíľ. Deti a tínedžeri si najčastejšie prezerajú sociálne siete Facebook a Twitter (56%) a odosielajú správy alebo emaily (48 %).

V snahe dostať sa cez tieto technologické bariéry až 16% matiek priznalo, že v skutočnosti posielajú správy a emaily svojím deťom, aby ich dostali k stolu.

Takmer polovica (43 %) matiek bola znechutená a uchýlila sa násilne odobrať tieto zariadenia zo stola počas spoločného jedenia s tým, že ich zakázali alebo úplne schovali.

Tri štvrtiny matiek (76 %) verí, že spoločný čas strávený s rodinou pri jedle ich spája, ale zistili, že dostať celú svoju rodinu k stolu, je veľmi náročné.

Navyše úsilie, ktoré matky vynakladajú do prípravy večere, v kombinácii so šťastím, či sa trafia do chutí a záujmu rodiny, necháva dve tretiny britských matiek frustrovaných a nepokojných (69%).

 

Expertka na rodičovstvo Liz Fraser hovorí: „ Technológie boli v rodinách po celé desaťročia, ale mobilné technológie s nami môžu ísť skutočne všade a je smutné, že je to často práve spoločné jedenie.“

„Voľakedy nikto nemohol vziať televíziu k večeri alebo telefonujúc raňajkovať, keďže bol telefón v chodbe.“

„Čas spoločného jedenia je absolútne životne dôležitý pre utužovanie rodiny, rozvoj sociálnych schopností a zdieľanie zážitkov z celého dňa.“

 

Problém našich spoločných chvíľ sa stal vypuklejším, ako sa rokmi technologické zariadenia stali mobilnými a putujú s nami absolútne všade. Mali by sme dbať na to, aby sa aspoň tie krátke spoločné chvíle, kedy sa môže rodina stretnúť spolu za stolom, zostali pre nás výnimočnými. Aby sme mohli navzájom nerušene spoznávať svoje životy a boli si aj vďaka týmto chvíľam stále blízki.

 

Čítajte viac o téme: Smartfóny
Zdieľať na facebooku