21 dôvodov, prečo sú deti úžasné

21 dôvodov, prečo sú deti úžasné
21 dôvodov, prečo sú deti úžasné / Foto: Bigstock

1) Dokážu sa rýchlo spriateliť.

Nemajú predsudky, neboja sa odmietnutia. „Chceš sa so mnou hrať?“ To je jediná vec, čo ich zaujíma. Takéto priateľstvá sú skutočným pohladením duše, i keď iba na malý okamih.

 

2) Počúvajú svoje telo.

Väčšina detí robí to, čo cíti. Jedia vtedy, keď sú hladné, pijú keď sú smädné, oddychujú, keď sú unavené...Toto sa v dospelosti z našich životov akosi vytratilo a prinieslo nám množstvo ochorení.

 

3) Žijú pre túto chvíľu

Nevedia, kedy je „zajtra“, ani čo znamená „včera“. Žijú pre tento okamih. Neplánujú a užívajú si to, čo sa práve okolo nich deje.

 

4) Hovoria, čo si skutočne myslia.

Už ste sa niekedy hanbili u známych na návšteve pri otázke typu: „Oci tebe smrdia nohy?“ Áno, aj to je jedna z reálnych situácií, kedy úprimnosť dieťaťa jednoducho nezastavíte.

 

5) Dokážu sa nadchnúť.

Väčšina vecí je pre ne nová. Nechajú sa uniesť i drobnosťou, ako je malý chrobáčik, nafukovací balón, šuštiaci sáčok či zapnutá práčka.

 

6) Priznajú, že majú strach.

Ak sa niečoho obávajú, neboja sa to priznať. Túžia, aby bol niekto, kto ich bude chrániť, v ich bezprostrednej blízkosti.

 

7) Neboja sa, že urobia chybu.

Nevidia dôsledky, ktoré môžu nastať. Nemajú preto zábrany púšťať sa do čohokoľvek nového, a preto majú potešenie z množstva nových zážitkov.

 

8) Oceňujú malé veci.

Možno preto, že sú samy malé. Najradšej sa však hrajú z drobnými hračkami.

 

9) Neživia v sebe nenávisť.

Deti sa pobijú či pohádajú tak rýchlo, že sa ani nenazdáte. No keď situácia skončí, ihneď na ňu zabudnú. Vymažú ju zo svojej pamäte. Veci sa vyriešili, sme zase o krok ďalej. Úžasná schopnosť, o ktorú dospievaním bohužiaľ prichádzame.

 

10) Dôverujú ľuďom.

V každom človeku vidia dobro, a preto neočakávajú od ľudí ani nič iné.

 

11) Smejú sa, kedy sa im zachce.

Deti sú bezstarostné a nezaťažené žiadnymi problémami. Dokážu sa smiať i celý deň. Dokonca až tak, že sa zadúšajú. Vybavuje sa vám v mysli, kedy ste sa naposledy smiali takto z chuti vy?

 

12) Nehanbia sa pýtať otázky.

Pýtajú sa kohokoľvek, kdekoľvek a koľkokoľvek. Nie je ponižujúce niečo nevedieť.

 

13) Nezaujímajú sa o značky.

Gucci, Luis Vuitton, Audi, či BMW? Je im to úplne jedno. Visačky nie sú pre nich ani náhodou podstatné.

 

14) Sú bezprostredné.

Oblečú si na seba kostým spidermana či morskej víly a chcú ísť na nákup do potravín?  Nekazte im tú radosť a vezmite si so sebou svoje zázračné bytosti. Toto krásne obdobie trvá takú krátku chvíľu...

 

15) Prijímajú komplimenty s hrdosťou.

Ak ste dali niekedy kompliment dieťaťu, pravdepodobne vám odpovedalo niečo v zmysle: „Ďakujem.“ „Áno, viem, že som krásna.“ Aj ja si myslím, že hrám najlepšie...“ Nikdy sa nesnažia poprieť svoje kvality a sú na ne patrične hrdé.

 

16) Deti nie sú drahé.

Možno ste práve zdvihli vyčítavo obočie, ale je to skutočne tak. Deti môžete vziať kamkoľvek a budú sa tešiť. O tom, či si vyberiete Disneyland alebo kolotoče na jarmoku či najväčší aquapark alebo jazero v najbližšej dedine, rozhodujete vy.  Ak sú drahé, rozhodli ste sa tak sami.

 

 

17) Sú zábavné.

Sú strašne smiešne, ako sa snažia chápať život, ako sa učia každým dňom nové veci. Je úžasné ich pri tomto dobrodružstve pozorovať.

 

18) Sú tou najlepšou časťou ľudskej populácie.

Nie je jasné, kedy sa to začne meniť, no v predškolskom veku to určite nebude.

 

19) Milujú pomáhanie.

Problém môže spočívať jedine v tom, že v skutočnosti robia väčšinou opačnú činnosť. Ale ako sa hovorí: „Snaha sa vždy cení.“

 

20) Hovoria: „Ľúbim ťa“.

Deti sa nehanbia sa za to, že povedia, čo cítia. Nečakajú, že to niekto iný povie prvý. Dávajú zo seba ihneď von len to, čo prežívajú.

 

21) A sú skvelé v uchovávaní tajomstiev.

OK, tak v tomto skutočne skvelé nie sú. Sú v tom naozaj príšerné. Sú to tí najhorší uchovávači tajomstiev vôbec a preto sa NIKDY, NIKDY, NIKDY nedajte zviesť a žiadne tajomstvo im neprezraďte. Ale to je asi to jediné, čo im môžeme vytknúť.

 


Foto: 1) Flickr FromSandToGlass 2) Deviantart by Coleen Danger
Zdieľať na facebooku