Štúdia z júna 2013 v časopise PLOS ONE naznačuje, že na určitej úrovni vedia súcitiť už desaťmesačné bábätká.
Metóda skúmania bola veľmi jednoduchá: bábätká pozerali krátke animácie, v ktorých sa naháňali dva geometrické tvary, napríklad žltá kocka a modrá gulička. V kontrolných videách sa tvary pohybovali po celej obrazovke nezávisle od seba. V testovacích videách však modrá gulička vždy agresívne naháňala žltú kocku, niekoľkokrát do nej vrazila a na konci ju pritlačila k okraju a zdeformovala.
Po videách položili výskumníci pred bábätká oba predmety ušité z látky, a pozerali sa, ktorý z nich si vyberú. Tie bábätká, ktoré videli kontrolné video, nemali jasnú preferenciu – približne polovica si vybrala guličku, druhá polovica kocku. Bábätká, ktoré videli guličku v úlohe „agresora“ a kocku v úlohe „obete“, výrazne preferovali kocku. Podľa autorov je to dôkaz, že bábätká dokážu súcitiť s kockou - obeťou.
Aj z iných výskumov rovnako vieme, že deti pomáhajú druhým v núdzi (preukážu súcit) okolo dvoch rokov. Táto štúdia nám ukazuje, že základné stavebné kamene súcitu sú položené už oveľa skôr.
Psychológia pre milujúcich rodičov je blog, ktorý tvoria 3 maminy, psychologičky, ktoré píšu o výskumoch z detskej psychológie.Jana Bašnáková pracuje na Ústave experimentálnej psychológie SAV a Inštitúte Maxa Plancka v Holandsku. Eva Vavráková pracuje v Ústave aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského a Jana Zemandl pôsobila na Ústave experimentálnej psychológie SAV.