Články: Pre študentov
O projekte

 

Kedy sa u detí vyvíjajú „ušľachtilé“ city, ako napríklad súcit s druhými?

Foto: Pexels
  Foto: Pexels

Štúdia z júna 2013 v časopise PLOS ONE naznačuje, že na určitej úrovni vedia súcitiť už desaťmesačné bábätká.

Metóda skúmania bola veľmi jednoduchá: bábätká pozerali krátke animácie, v ktorých sa naháňali dva geometrické tvary, napríklad žltá kocka a modrá gulička. V kontrolných videách sa tvary pohybovali po celej obrazovke nezávisle od seba. V testovacích videách však modrá gulička vždy agresívne naháňala žltú kocku, niekoľkokrát do nej vrazila a na konci ju pritlačila k okraju a zdeformovala.

Po videách položili výskumníci pred bábätká oba predmety ušité z látky, a pozerali sa, ktorý z nich si vyberú. Tie bábätká, ktoré videli kontrolné video, nemali jasnú preferenciu – približne polovica si vybrala guličku, druhá polovica kocku. Bábätká, ktoré videli guličku v úlohe „agresora“ a kocku v úlohe „obete“, výrazne preferovali kocku. Podľa autorov je to dôkaz, že bábätká dokážu súcitiť s kockou - obeťou.

 

Aj z iných výskumov rovnako vieme, že deti pomáhajú druhým v núdzi (preukážu súcit) okolo dvoch rokov. Táto štúdia nám ukazuje, že základné stavebné kamene súcitu sú položené už oveľa skôr.

 

 


Psychológia pre milujúcich rodičov je blog, ktorý tvoria 3 maminy, psychologičky, ktoré píšu o výskumoch z detskej psychológie.
Jana Bašnáková pracuje na Ústave experimentálnej psychológie SAV a Inštitúte Maxa Plancka v Holandsku. Eva Vavráková pracuje v Ústave aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského a Jana Zemandl pôsobila na Ústave experimentálnej psychológie SAV.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Výskum
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.