Zmena nie je kríza. Je to výzva

Adela Jasenovcová
Adela Jasenovcová / Foto: archív AJ

Okolo 40tky sa niečo mení. Hovorí sa o tom ako o kríze stredného veku. V skutočnosti to nie je kríza, ale výzva na posun. Prirodzená a pre náš ďalší život nevyhnutná. Hĺbková zmena je zdravá, ak ju prijmeme ako výzvu a nájdeme v nej novú kvalitu či príležitosť. Aj o tom je život v strednom veku. 

Nie je to výmysel modernej doby, ani rozmar ľudí, ktorí už nevedia, čo so sebou. Podľa skúmania Jonathana Raucha (kniha Happiness Curve) je to niečo, čo je v nás zakódované, ako súčasť cesty životom, kedy sa s vekom mení zmysel a účel nášho bytia, naša rola v spoločnosti. Po 40tke je to menej o ambíciách, či o potrebe niečo dokázať (niekomu niečo dokázať) a začína to byť viac o spojení samého so sebou a s druhými, o skutočnom zmysle nášho bytia. 

 

Janka Bernaťáková, spoluzakladateľka občianskeho združenia Beelong community & networking, mentorka, koučka, lektorka,  je na tému zmeny expertka. Hovorí: “Bolo by nezdravé rozmýšľať, ako celý tento proces obísť. Dôležité je tým veľmi zmysluplne prejsť a získať tak radosť a spokojnosť, ktorú nám to do života môže priniesť. 

 

Adela Jasenovcová s komunitou žien Beelong / Foto: archív AJ

 

O tejto téme sa nehovorí, alebo sa hovorí skôr znevažujúco, s komentármi typu “niečo sa jej/mu stalo”. Preto si väčšina ľudí tieto pocity necháva pre seba, trápi sa s nimi ako vie, prípadne zatlačí a vytesní. Cena za to príde v podobe pocitu smútku, nešťastia, choroby.

 


Táto fáza života je rovnako prirodzená, ako keď nám začnú rásť zuby a potom príde puberta. Inak podobností s pubertou je tu viac. To, čo sa nám začne diať po 40-tke je tranzícia, podobne ako puberta. Zdravá a aj podobne náročná.”

 

Dnes hovoríme o tomto období aj vďaka knihe KLÁRA. Lebo nechceme mlčať o takej dôležitej téme, ktorá je častokrát znevažovaná, zosmiešňovaná a podceňovaná. 

 

 

Kto je Klára?

Klára je fiktívna postava v knihe, ktorá prežíva to, čo ty. Vzostupy aj pády, rôzne náročné, aj bežné situácie, s ktorými sa stretávame aj my. Je demotivovaná, vyhorená a stráca pôdu pod nohami. Jej príbeh písala autorka Adela Jasenovcová ušami, pretože podobné príbehy počúvala okolo seba a možno sa v nejakej podobe naozaj aj stali. Aby to ale nebol len taký obyčajný príbeh, Klára si k sebe zavolala na podporu expertky, aby jej vysvetlili, čo vlastne cíti, prečo sa jej tieto situácie dejú a čo má s nimi robiť.

Kniha je rozdelená do 15 kapitol, pričom každú z nich komentuje vždy iná psychologička, mentorka, koučka, terapeutka. Tým je iná.

 

Aby sa ale mohla dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí, potrebuje pomoc. Aj vy ju môžete teraz finančne podporiť, aby sa mohla dať vytlačiť a dostať sa na pulty kníhkupectiev do celého Slovenska. Veď ľudí v strednom veku u nás je až 900 000 v intervale 35-55 rokov. Je to dokonca tretina populácie a polovica ľudí v produktívnom veku. 

 

Prečo práve táto téma?

Lebo sme počuli, zažili a videli toľko príbehov, ktoré si zaslúžia pozornosť. A sú v tom aj fakty. Nie je to výmysel modernej doby, ani rozmar ľudí, ktorí už nevedia čo zo sebou. Podľa výskumov Jonathana Raucha je to niečo, čo je v nás zakódované, ako súčasť cesty životom, kedy sa s vekom mení zmysel a účel nášho bytia, naša rola v spoločnosti.  Kríza stredného veku je tu už od nepamäti, vo všetkých krajinách, profesiách a napriek všetkými socio - ekonomickými vrstvami.

 

Podľa Abrahama Maslowa v transformácii stredného veku obraciame pozornosť k sebe  svojím skutočným potrebám. Objavujeme, kto sme a čo naozaj chceme. Motiváciu nedostatkom (deficiency motivations) nahrádzame potrebou rásť, realizovať svoj plný potenciál, svoje talenty a dary (growth motivations). 

 

Podľa Erika Eriksona sa jedná o vývojové štádium „generavity“ vs. „stagnation.“ „Generavity“ znamená „zanechať za sebou stopu“ tým,  že prispejeme, urobíme svet lepším miestom pre život, čo následne zanecháva silný pocit zmyslu. „Stagnation“ znamená neschopnosť nájsť niečo, čím môžeme prispieť, čo môže mať za následok pocit „odpojenosti“ od sveta, od svojej komunity. 

 

Podľa Carla Junga je transformácia v strednom veku nevyhnutnou súčasťou procesu individualizácie. 

 

Preto je tu KLÁRA. Prichádza práve včas. Chce pomôcť veľa ľuďom, ktorí si stále myslia, že sú v tom sami. Ponúka inú perspektívu, pomáha sa stotožniť s príbehom a dáva nádej, že to raz bude lepšie. Podporte ju finančne, získate odmenu v podobe knižky v tlačenej podobe, zdieľajte a šírte. O tomto sa naozaj oplatí hovoriť. 

 

Ďakujeme! 

Zdieľať na facebooku