Objatie, ktoré zachránilo život a zmenilo medicínu

Brielle a Kyrie Jacksonové sa narodili predčasne 17. Októbra 1995. Priši na svet o 12 týždňov skôr, ako bol naplánovaný ich pôrod. Obe vážili len okolo 900 gramov. Lekári na jednotke intenzívnej starostlivosti v The Medical Center of Central Massachusetts podľa predpisov umiestnili týchto novorodencov do samostatných inkubátorov, aby tak predchádzali riziku ich vzájomnej infekcie.

 

Otec dcér, Paul Jasckson, ťažko spomína na tieto chvíle: „Sestričky k nám boli veľmi úprimné. Povedali nám, že v nasledujúcich 48 alebo 72 hodinách sa môže všetko veľmi rýchlo zmeniť.“

 

A veci sa skutočne začali meniť. Po troch týždňoch začalo mať jedno z detí problémy. Situácia bola kritická. Brielline tenučké rúčky a nôžky modrali a lapala po dychu. Jej tep srdca prudko stúpol a kyslík v krvi sa začal znižovať. Jej rodina sa v slzách pripravovala na tú najhoršiu možnosť – že to Brielle nezvládne.

 

Tím lekárov sa snažil robiť všetko preto, aby sa situácia stabilizovala, no  nič nefungovalo. V tom napadlo sestru Gayle Kasparian získať povolenie od rodičov, umiestniť Kyrie do toho istého inkubátora, ako bola jej sestra bojujúca o život. Tento postup sa totiž v USA vôbec nepoužíval. Rodičia nemali veľa času na rozmýšľanie, aby prehodnocovali riziká a tak súhlasili. Gayle umiestnila Kyrie do tej istej postieľky, ako bola jej sestra bojujúca o život. Hneď na to sa Brielle posunula ku svojej sestre a jej tep srdca sa začal vracať do normálnych hodnôt.

Po pár minútach sa začal jej stav celkovo stabilizovať. Keď Brielle začala zaspávať, jej sestra položila svoje ľavé rameno okolo jej pleca a jej telesná teplota stúpla na normálne hodnoty.

 

 Objatie, ktoré zachránilo život - Brielle a Kyrie Jackson

 

Toto rozhodnutie- dať deti k sebe, zachránilo Brielle život. Po týchto udalostiach ponechali rodičia deti v jednej postieľke aj doma a zlepšovanie stavu malej Brielle pokračovalo. Rodičia priznali, že dokonca aj po piatich rokoch deti spávali stále v jednej postieľke.

 

Toto Kyrieno krásne objatie upútalo nielen médiá, ale dostalo sa i do praktickej medicíny, kedy sa začalo využívať pri predčasne narodených dvojičkách, trojičkách alebo štvorčatách. Od toho času umiestnili lekári 100 párov predčasne narodených detí do toho istého inkubátora a žiadnu infekciu nezaznamenali.  

 

Aj v tomto prípade sa ukázalo, aké má objatie a kontakt koža na kožu po pôrode obrovskú moc.

 


Zdroj: CNN, youtube // Foto: Reader´s Digest

 

Zdieľať na facebooku