10 pripomenutí, že byť rodičom je vzácny dar

  Foto: Bigstock

1) Môžeš detailne sledovať ako rastie ľudská bytosť

Foto: BigstockMôžeš sledovať ako sa z malého bábätka, ktoré je plne závislé na tebe stáva samostatný človek. Zrazu vie ručičkami naznačiť, čo potrebuje, hovorí, vyberá si oblečenie či účes a ani sa nenazdáš a začne mať vlastné názory úplne na všetko. Vďaka dieťaťu dokonale nahliadneš do tajomstiev kolobehu ľudského života. 

 

 2) Sprevádzaš deti novými skúsenosťami

Umožňuješ deťom skúšať mnohé veci, ktoré by možno nikdy neskúsili. Umožňuješ im vidieť miesta, ktoré by možno nikdy nevideli a spoznávať ľudí, ktorých by možno nikdy nespoznali. Môžeš im hľadieť do tváre a vidieť  to jedinečné nadšenie, ako im vďaka týmto skúsenostiam rastie sebavedomie a ako majú z toho nepoznaného radosť. Môžeš byť šťastný, že môžete spoločne zdieľať tieto jedinečné okamihy.

 

3) Zdieľaš s nimi ich malé i veľké úspechy

Ak vidíš svoje dieťa po prvom veľkom futbalovom zápase či po tanečnej súťaži šťastne zdvíhať víťaznú trofej,  slzám hrdosti sa neubrániš. Je to tá najväčšia hrdosť, najsilnejší pocit víťazstva, aký človek môže poznať- byť hrdý na svoje dieťa. 

 

4) Rozosmievajú ťa

Keď sa deti napracú ráno do tvojej postele a začnú ťa láskať, to je okamih, ktorý ti vždy vyčarí úsmev na tvári. Keď ti začnú zavčasu ráno spievať z plného hrdla v aute cestou do školy, to je okamih, ktorý ti vyčarí úsmev na tvári. Keď sa vám stretnú pohľady a vy nemusíte povedať nič, lebo  presne viete, čo malo nasledovať a rozosmejete sa... To sú chvíle skutočného šťastia.

 

 5) Objímajú ťa a bozkávajú

Keď máš občas pocit, že nevládzeš, ich objatia a bozky ti dajú vždy energiu kráčať ďalej. Tieto malé stvorenia nevyriešia tvoje problémy, no vždy ti pripomenú, že všetko bude opäť dobré.

 

6) Nasledujú tvoj príklad

Keď vidíš svoje deti, ako majú radi ľudí navôkol, pomáhajú im, súcitia s nimi, sú vďačné,...môžeš si povedať, že byť ich rodičom má obrovskú cenu. Na všetkom, čo s partnerom pre ne robíte, skutočne záleží. 

 

7) Dávajú ti pocit, že si milovaný a dôležitý

Je krásny pocit vedieť, že pre niekoho si celým svetom. Niekto oceňuje, čo všetko denne pre neho robíš a čím starší bude, tým viac si to bude vážiť. Možno o tom nebude hovoriť, ale bude to nosiť vo svojom srdci. A keď raz bude mať svoje vlastné deti, pochopí a ocení tvoju snahu ešte viac.

Je krásne počuť: „Mami, prosím, pozeraj sa, čo dokážem! Pozeraj!“ A zopakujú to znova a znova, aj milión krát. Vždy bude pre nich dôležité vedieť, že si šťastná, čo dokázali.

 

8) Pripomínajú ti, čo je skutočne v živote dôležité

Nie, nie je to poriadok v dome, ani tvoje nadčasy v práci. Vždy, keď premýšľaš o niečom dôležitom, pozeráš na svoje deti. Vidíš ich tváre, predstavuješ si ich reakcie a potom sa rozhodneš. A keď ti prinesú zo škôlky namaľovaný obrázok s nápisom: „Mami, oci, ľúbim vás najviac na svete!“, v oku sa ti zaleskne slza a ty vieš, že každé to jedno správne rozhodnutie, stálo za to.

 

 

9) Robia ťa lepším človekom

Akonáhle pochopíš, že zrazu je tu malý človiečik, ktorého oči sa od rána do večera upierajú na teba a sledujú, čo robíš, snažíš sa robiť veci najlepšie ako dokážeš. Snažíš sa byť tým najlepším človekom, aký sa v tebe skrýva. A aj keď je to niekedy strašne ťažké a mnohokrát zlyháš. Skúšaš to znova a znova.

 

10) Pripomínajú ti, že jeden človek môže spôsobiť v niekoho živote veľkú zmenu

To, že sa staneš matkou alebo otcom zmení úplne všetko.  Tvoj spôsob myslenia, pozerania na veci okolo seba a tie naberú úplne iný rozmer.  Pocítiš lásku takú, ako nikdy predtým.  Pochopíš, dôležitosť mnohých vecí, ktoré si dovtedy nechápal. Zrazu pochopíš, prečo tvoji rodičia nedokázali celé roky spávať, ak si nebol v noci doma. Pochopíš, čo je to mať skutočne o niekoho strach a tvoja myseľ i srdce bude patriť iba jemu.

 

Zdieľať na facebooku