Čo s voľným časom detí (nielen) počas prázdnin?

Mozog treba nechať oddychovať, avšak nie vypnúť. A to sa dá aj hravou a zábavnou formou!
Mozog treba nechať oddychovať, avšak nie vypnúť. A to sa dá aj hravou a zábavnou formou! / Foto: Big Stock

Deťom konečne rok doprial vytúžené leto a s ním dva mesiace voľna a nekonečnej zábavy. Rodičom naopak plnú hlavu starostí, ako im zabezpečiť plnohodnotné prežitie tohto oddychu, aby pre nich navyše nástup no edukačných zariadení nebol náročný.

 

Internet je plný webových stránok ponúkajúcich rôzne akcie a miesta, kde môžu rodičia s deťmi stráviť dni plné zážitkov. Čo však s takými všednejšími, keď treba riešiť aj chod „bežného,“ nielen toho výnimočného života? Aj dva mesiace sú príliš dlhým obdobím na to, aby rodiny dokázali tráviť dni vyslovene len zážitkovo. Navyše, keď to stojí nielen pracovný čas, ale aj peniaze.

 

Je úžasné mať veľa voľného času, no ešte lepšie dokázať ho aj hodnotne využiť

Deti sa nepotrebujú neustále len hrať so svojimi hračkami alebo sedieť za stolom a kresliť, či neustále vonku šantiť. Sú v procese, kedy spoznávajú, ako funguje svet okolo nich, aby sa v ňom dokázali neskôr samy orientovať. Mozog treba nechať oddychovať, avšak nie vypnúť. A to sa dá aj hravou a zábavnou formou!

Potrebujete navariť? Ísť do obchodu? Upratať domácnosť? Vysypať smeti? A deti vám neustále pília uši, že sa nudia, chcú ísť von a hrať sa, alebo proste robiť niečo, čo ani samy nevedia definovať? Nervozita narastá, nie je spokojný nik a vám stojí práca.

 

Foto: Big Stock

Skúste to urobiť inak

Zapojiť ich do všetkých týchto činností. Nie pod podmienkou „musíš, toto je proste povinnosť a keď ju splníš, môžeš robiť, čo chceš ty,“ ale hravo. Potrebujete napr. očistiť zeleninu. Dajte im do ruky malý alebo príborový nôž (podľa veku), sadnite si s nimi za jeden stôl a spolu čistite a krájajte. Z obyčajnej prípravy sa tak môže stať veľká zábava. Určite, môže sa stať, že vám deti na stole vytvoria skôr menšiu čľapkanicu alebo si zo šupiek začnú vyrábať rôzne predmety či obrázky v očiach dospelých nesúce názov „bordel.“ Vám teda nepomôžu, skôr „priťažia.“ Musíte mať však stále na zreteli váš cieľ – pripraviť, navariť a zabaviť deti. Toto všetko je zatiaľ splnené. Pri varení, kým neprská olej, môžu pri sporáku stáť tiež a miešať, sypať koreniny a pod.

 

Že bude z tohto všetkého veľký neporiadok? Deti aj rady upratujú. Aj keď nie svoje hračky a rozhádzanú izbu. Metla je pre nich podstatne atraktívnejšia vec. Utieranie rozliatej vody tiež. Následne žmýkanie. Napokon potenciálna zábava s mokrými handrami v kúpeľni.

 

Upratovanie odpadkov?

Čo tak použiť niektoré recyklovateľné aj pre iný účel? Domáce recyklovanie. Prázdne sklenené fľaše môžete napustiť rôznym množstvom vody a deti si z nich môžu urobiť hudobný koncert. Či odštoplovať PET krabice, fľaše a z vrchnáčikov následne vytvárať ďalšie predmety od výmyslu fantázie.

 

Deti majú rady nové technológie

Nemusia do nich bezcieľne pozerať či sa len hrať. Môžu si odfotiť svoje diela, deti totiž fotenie zbožňujú a poslať ich tatinovi alebo si ich vytlačiť na tlačiarni (podľa možností domácnosti) s tým, čo dnes vytvorili. Dokonca aj obyčajná vychádzka sa môže zmeniť na poznávací zájazd. Stiahnete do mobilu alebo tabletu aplikáciu pre poznávanie rastlín a deti sa počas prechádzky naučia spoznávať svet okolo seba. Dokonca nielen ony, ale aj vy.

Podobných príkladov sa dá nájsť pri denných činnostiach neúrekom. Nielen počas prázdnin, ale aj popri materskej dovolenke, keď ste doma s deťmi permanentne. Nemusíte mať vyštudovanú žiadnu špeciálnu pedagogiku alebo didaktické a bezhraničné kreatívne myslenie.

Foto: Big Stock

Potrebujete len inšpiráciu, ako zo všedného urobiť niečo výnimočné a pritom zábavné. So zreteľom na to, aby ste boli spokojní vy (pri splnení svojich úloh) a aj deti. Sú rady zapájané do bežného chodu života, len pri tom potrebujú objavovať svoju individualitu a cítiť dávku voľnosti. Bez striktných pravidiel.

 

Nie som kreatívna povaha. Kde nájdem takéto inšpirácie?

Napríklad aj na festivale Špunti, ktorý sa uskutoční 18.-19 augusta v Banskej Bystrici. Je venovaný špeciálne rodinám a deťom, ktoré chcú aktívne tráviť svoj čas a rozvíjať svoj potenciál. Prostredníctvom dielničiek a zábavno-hracej časti pre deti vám aj vašim špuntom ukáže množstvo nápadov, ako sa „hrať“ trochu inak. V predajnej časti zase vy získate mnoho informácii ohľadom zdravej starostlivosti o deti aj seba bez toho, aby ste zabili hodiny sedenia a vyhľadávania za počítačom či výberom správnych kníh a ich štúdiom.

Naučte sa tráviť svoj (spoločný) čas inak. Deti sa to naučia od vás.

 

Autorka článku: Jana Felcanová

Čítajte viac o téme: Tvoríme s deťmi
Zdieľať na facebooku