Ako pomôcť svojim rodičom a starým rodičom prečkať náročné obdobie izolácie?

Starší ľudia môžu izoláciu v čase pandémie prežívať najhoršie.
Starší ľudia môžu izoláciu v čase pandémie prežívať najhoršie. / Foto: Bigstock

Starší ľudia môžu izoláciu prežívať najhoršie. Pomôžte im obdobie pandémie zvládnuť ľahšie.

 

Ľudia, ktorí majú viac ako 65 rokov predstavujú v čase pandémie koronavírusu ohrozenú a zraniteľnú skupinu. Slovensko ešte nepatrí medzi krajiny, ktoré by seniorom zakázalo vychádzať, no Vláda SR a Úrad verejného zdravotníctva SR vyzvala seniorov, aby obmedzili vychádzanie zo svojich domov a dočasne sa vzdali osobného kontaktu s druhými ľuďmi, vrátane svojej rodiny a blízkych priateľov.

Toto odporúčanie, ale aj celková krízová atmosféra v spoločnosti zasiahla nielen seniorov, ale aj ich rodiny. Ako môžu dospelí, deti a tínedžeri pomôcť svojim rodičom a starým rodičom prečkať toto náročné obdobie?

 

Pomôžte im pochopiť opatrenia a odporúčania v súvislosti s COVID 19

Každodenný príval informácií môže vyvolať zmätok, hlavne u starších ľudí. Vyjasnite si preto so svojimi rodičmi a starými rodičmi, čo v praxi opatrenia znamenajú. Je dôležité, aby ich nezľahčovali, ani nepreháňali. Napríklad nosenie rúška na tvár je užitočné odporúčanie, rovnako ako obmedzenie stretávania sa s druhými, no to neznamená, že nemôžu ísť vyvenčiť psa či sadnúť si s kávou na balkón a vychutnať si prvé jarné lúče slnka. Zdôraznite im dôkladné umývanie rúk niekoľko krát denne.

 

Obmedzenie osobného kontaktu by nemalo znamenať izoláciu

 Hľadajte spôsoby, ako byť so seniormi v rodine v pravidelnom kontakte. Hľadajte cesty, ako to dosiahnuť:

 

Pravidelné telefonáty

Seniorom v rodine pravidelne volajte a porozprávajte sa s nimi. Overte si, či im vyhovuje čas, kedy im voláte a frekvencia volania. Obmedzenie osobného kontaktu môže priniesť ťažkosti vo vymedzení si hraníc a vzájomného pochopenie, preto sa radšej opýtajte, či nevoláte nevhod. Nemali by sme predpokladať, že senior či seniorka celý deň čakajú len na náš telefonát – určite majú svoj režim, na ktorý si zvykajú a ktorý im nechtiac môžeme narušiť. Ak sa vopred na telefonáte dohodneme, predídeme tak napätiu a konfliktom.

Nebuďte na seba prísni a nevyčítajte si, že vás telefonáty zaťažujú. Skúste v rodine vymyslieť systém rotácie a zapojte do kontaktu aj vaše deti, svojich súrodencov a podobne.

 

Technológie nám môžu pomôcť

Mnohí naši rodičia a starí rodičia dokážu ovládať počítač a používajú internet. Kontakt môžete udržiavať aj krátkymi správami, posielaním fotografií toho, čo robíte – ako sa deti učia, ako ste piekli koláč podľa receptu vašej babky a podobne. Spoločný video hovor môžete absolvovať aj počas varenia alebo v čase, kedy deti robia úlohy do školy a ukážu starým rodičom, na akých projektoch aktuálne pracujú.

 

Dnešné dni sa netočia len okolo koronavírusu, no situáciu nepopierajme

Nezabúdajte, že témy rozhovoru by sa nemali točiť len okolo korona vírusu. To počujú naši rodičia a starí rodičia z každej strany. Preto pri kontakte s nimi vedome vyberajte aj iné témy, čo ste videli, zažili a zisťujte to isté od nich. Samozrejme, hovoriť o korona víruse nie je zakázané a seniori si často potrebujú s niekým predebatovať situáciu, aby jej lepšie porozumeli a uľavili svojmu strachu. Umožnite im to.

 

Povzbuďte seniorov, aby sa ozvali starým priateľom

Je prirodzené, že starší ľudia majú najviac kontaktov so svojou rodinou. Napriek tomu ich povzbuďte, aby našli svoj telefónny diár a ozvali sa starým známym, spolužiakom či širšej rodine. Vysvetlite im, že určite aj druhým dobre padne počuť známeho, keďže všetci to máme tieto dni ťažké. Niekedy budete musieť kontakt sprostredkovať a ozvete sa tete z druhého kolena prví vy a zistíte, či by nemala záujem sa občas porozprávať aj s vašim rodičom či starým rodičom.

 

List, pohľadnica, či nečakaný darček

Posielanie listov či pohľadníc treba zvážiť – sami by sme sa mali vyhýbať zbytočným návštevám miest ako sú pošty, kde je zvýšená koncentrácia ľudí. Pokiaľ však máte však len obmedzené možnosti kontaktu s vašimi rodičmi a starými rodičmi, môžete zvážiť aj túto alternatívu a potešiť ich listom alebo pohľadnicou.

Tento spôsob môžete využiť kreatívne hlavne v prípadoch, že bývate od seba len kúsok (príp. seniorom nosíte pravidelne nákupy). Vyzvite detí, aby mi napísali list, vložili fotografiu, či niečo nakreslili, vytvorili. Takéto prekvapenie ich pri nákupe za dverami nepochybne poteší a rozveselí ich deň.

Máte doma hŕbu nezatriedených rodinných fotografií? Urobte s deťmi koláž a obdarujte ňou svojich rodičov.

 

Linky pre seniorov

Viaceré samosprávy zriadili telefónne linky pre seniorov. Zabezpečte, aby mali vaši starí rodičia a rodičia číslo uložené alebo zapísané a aby vedeli, že na toto číslo môžu zavolať. Linky sú to pre nich, môžu na ne zavolať, keď sa potrebujú poradiť, cítia strach alebo ak chcú spoznať možnosti dovozu potravín a liekov (v mnohých obciach začínajú služby zabezpečovať dobrovoľníci).

 

Pomôžte im zabaviť sa

Je dôležité, aby dokázali seniori aktuálne prísť aj na iné myšlienky a zabavili sa. Ich bežná rutina a záujmy môžu byť narušené, strach ich môže paralyzovať. Podporte ich preto, aby vyhľadávali rozptyľujúce činnosti.

 

Odporučte im čo pozerať, predplaťte im kanály navyše

Všimnite si, či dávajú v televízii zaujímavý film alebo dokument a poraďte seniorom, aby si ho pozreli. Budete mať zároveň tému na najbližší rozhovor. Ak vám to finančná situácia dovoľuje, porozmýšľajte, či nerozšíriť seniorom balíkov programov o filmové kanály, ktoré môžu pozerať. Zabezpečíte tak, že nebudú neustále pozerať správy a strachovať sa.

 

Pribaľte k nákupu knihu, krížovky, zaujímavý časopis či protistresové omaľovánky

Ideálne bude, ak sa vám podarí seniorov motivovať k tomu, aby nestrávili celý deň pred televízorom. Ak im nosíte nákupy, pribaľte im k nákupu niečo čo ich rozveselí – knihu, krížovky, časopis, ktorý bežne nečítajú (napr. cestovateľský mesačník, niečo o prírode), novinkou pre nich môžu byť protistresové omaľovánky, pri ktorých môžu zdieľať svoje výtvory s vnúčatami.

 

Aj seniori môžu využiť čas na sebarozvoj

Ak máte vy alebo vyše deti dobrú trpezlivosť pre vysvetľovanie pri učení, pomôžte vašim rodičom a starým rodičom rozvíjať sa na diaľku.

 

IT nemusí byť strašiak

Pokiaľ majú seniori vo vašej rodine základy počítačovej gramotnosti, povzbuďte ich, aby sa naučili niečo nové. Inštruujte ich na diaľku a naučte ich počúvať zaujímavé podcasty, archívne relácie rozhlasu, navštíviť nové web stránky či online bohoslužby. 

 

Dlho odkladané hobby a plány

Rodičov a starých rodičov môžete povzbudiť, aby sa venovali činnostiam, na ktoré dlhšie nemali čas. Možno aj im leží na poličke angličtina pre samoukov či príručka pre domáceho kutila. Jemne im pripomeňte, že ak nevedia, ako tráviť čas doma, aj toto môže byť cesta.

 

Pocit užitočnosti je na nezaplatenie

Kým inokedy bývajú naši rodičia a starí rodičia často zapojení do starostlivosti o vnúčatá, v týchto dňoch im túto aktivitu vo väčšej miere odopierame. Okrem osamelosti to môže priniesť narušenie pocitu užitočnosti, ktorý potrebuje pocítiť každý z nás. Seniori si tento pocit napĺňajú práve prostredníctvom rodiny alebo širšej komunity. Preto ak je to v našich silách, hľadajme spôsoby, ako dať našim rodičom a starým rodičom pocítiť, že sú stále dôležití a potrebujeme ich. Nápadom sa medze nekladú, najlepšie poznáte svojich starších rodinných príslušníkov. Vy sami máte práce nad hlavu s „home officom“, starostlivosťou a výučbou detí – preto vám isto dobre padne, ak vám vaši rodičia a starí rodičia pomôžu napríklad s týmito činnosťami:

 

Výroba priesad

Ak majú vaši rodičia a starí rodičia vzťah k prírode a záhrade, môžete ich poprosiť, aby vám pripravili priesady rastlín. Nevadí, ak nemáte záhradku – mnohé odrody (napr. cherry paradajky, bylinky) vypestujete aj na balkóne. Semienka aj kvalitné výsevné substráty kúpite bežne v potravinách.

 

Šikovné ruky našich rodičov a starých rodičov

Na výrobu rúška stačí staršia látka, svojpomocne vyrobená gumička zo starých siloniek, ihla a niť. Seniori môžu vyrobiť rúška pre seba, rodinu, ale aj pre susedov. Poteší ich, že budú vedieť takto pomôcť.

Vianoce a zima sú síce ďaleko, ale môžete poprosiť starké, aby vám niečo uštrikovali. Vám alebo vašim deťom tak môže do šatníka pribudnúť jedinečný originálny kúsok odevu a krásna pamiatka na vašich rodičov a starých rodičov. Podobne, ak sa vám niečo doma pokazilo a nemáte čas sa na to pozrieť, možno vám budú vedieť pomôcť práve vaši rodičia a starí rodičia. Pokiaľ dodržíte hygienické odporúčania, môžete im priniesť napríklad obľúbený kabát, na ktorom treba opraviť zips a podobne.

 

Dni, ktoré nás čakajú musíme spoločne prečkať, myslieť na seba, byť k sebe láskavejší a ohľaduplnejší. A hlavne nezabúdať na tých najzraniteľnejších – našich rodičov a starých rodičov. Určite to dokážeme aj na diaľku.

Zdieľať na facebooku