Ako si poradiť s triedou s veľkým počtom žiakov

  Foto: Bigstock

Triedy s vyšším počtom žiakov sú pre mnohých učiteľov strašiakom, pre iných možno výzvou. Každopádne platí, že čím viac žiakov je v triede, tým viac to ide na úkor ich vzdelania. Závisí od učiteľa, ako dokáže viesť takúto triedu a nájsť si pravidlá, ktoré mu jeho prácu zjednodušia.

 

Skupinová práca žiakov

S vyšším počtom žiakov je menej času na jednotlivcov, ktorí môžu byť hanblivejší. Ak je teda počet žiakov vyšší než napríklad 30, snažte sa, aby boli čo najviac zamestnaní. Dajte im robiť prácu v dvojiciach. Prechádzajte sa popri nich, prihovárajte sa dvojiciam. Hoci im venujete asi pol minúty, aj za taký krátky čas sa dá od nich veľa dozvedieť a zistiť, v čom majú medzery. A tichší študenti sú aj viac náchylnejší spýtať sa vás na riešenie problému, ktorému nerozumejú, pretože ich nepočúva celá trieda. Paradoxne, v  istom zmysle môže byť pre nich problém veľkého počtu žiakov aj výhoda.

 

Zmierte sa s tým, že veci trvajú dlhšie

Denný učebný plán bude ťažšie splniť včas, pretože pochopenie látky s tridsiatimi žiakmi potrvá dlhšie než s 20 žiakmi, nakoľko čím viac žiakov je v triede, tým viac môže byť aj žiakov, ktorí neporozumejú látke na prvýkrát. Je to normálne. Preto sa môže niekedy stať, že látku nestihnete dobrať do konca hodiny. Ak sa tak aj stáva, pravidelne sa na hodine pýtajte žiakov, či pochopili učivo na sto percent. Určite sa spravidla medzi nimi nájdu takí, ktorí sa boja priznať, že úplne neporozumeli učivu. Preto sa spýtajte ešte raz a povzbuďte ich. Inak vaša práca vyjde nazmar, hoci sa snažíte, aby všetci žiaci vedeli, o čo v preberanej látke ide.

 

Spoznajte všetkých svojich žiakov

Vzhľadom na veľký počet žiakov, nie je možné, aby ste ich okamžite všetkých spoznali a hneď si zapamätali ich mená a ich schopnosť rýchlo porozumieť učivu. Dobrý spôsob, ako sa bližšie spoznať, je zaviesť systém obehu informácií medzi vami a nimi. Položte do triedy menšiu krabičku, do ktorej môžu žiaci hádzať papieriky s ich oznamami, odkazmi a komentármi o tom, čo si myslia o spôsobe, akým učíte, čo by chceli zmeniť alebo zlepšiť. Mnohí z nich vám takto môžu dať jednoducho vedieť, že sa im váš systém páči alebo ako by podľa nich pochopili výklad učiva ľahšie. Aj to pomôže prehĺbiť váš vzájomný vzťah, čo urobí vašu prácu s veľkou skupinou opäť ľahšou.

 


Zdroj: edutopia.org

 

Zdieľať na facebooku