Tínedžerka vyvinula aplikáciu na pomoc hladujúcim spolužiakom

Alyssa Kapasi, 17-ročná študentka z Brearley School v New Yorku, našla spôsob, ako zabezpečiť, aby každé dieťa v Amerike dostalo teplý obed.
Alyssa Kapasi, 17-ročná študentka z Brearley School v New Yorku, našla spôsob, ako zabezpečiť, aby každé dieťa v Amerike dostalo teplý obed. / Foto: Team Fig

Alyssa Kapasi, 17-ročná študentka z Brearley School v New Yorku, našla spôsob, ako zabezpečiť, aby každé dieťa v Amerike dostalo teplý obed, aj keď jeho rodičia nemajú peniaze na jeho zaplatenie. Vymyslela špeciálnu aplikáciu, ktorá umožní rodičom kúpiť obed nielen pre svoje dieťa, ale aj pre anonymného detského príjemcu.

 

Študentka verí, že jej aplikácia je tak jednoduchá, že osloví rodičov a jednotlivcov, ktorí chcú anonymne prispieť nejakému dieťaťu na obed, aby tak urobili. „Dnes rodičia platia obedy tak, že využívajú online platformu, kde posielajú peniaze buď na viacúčelovú kartu, alebo na obedovú kartu. Dieťa ňou potom môže platiť v jedálni. Moja aplikácia Food For Thought je bez členského poplatku a keď rodičia posielajú platbu na obedy pre svoje dieťa, dostanú otázku, či by chceli anonymne prispieť 2 - 3 doláre na obed inému dieťaťu.“

Na to, aby sa systém nezneužíval, plánuje študentka zaviesť pravidlá pre príjemcu. Darca aj príjemca zostáva vždy anonymný. Na obedy však nemusia prispievať len rodičia, aplikáciu si môže stiahnuť hocikto.

Kapasi dostala tento nápad, keď pomáhala v dobročinnej organizácii, ktorá spájala učiteľov s deťmi, ktoré si nemohli dovoliť platiť im. Vtedy ju zaskočilo, že dobrovoľníci vždy nachystali aj jedlo. „Bola som dosť prekvapená, pretože som si myslela, že deti prichádzajú po tom, čo zjedli obed a po skončení vyučovania pôjdu zase domov na večeru.“ Lenže dobrovoľníci jej vysvetlili, že tieto deti nemali rodiny, aby im platili obedy v škole a často ani doma nemali žiadne jedlo.

„Keď začnete rozmýšľať nad hladom detí, automaticky vám napadnú krajiny tretieho sveta. Bola som zdesená, že aj v našej komunite sú deti, ktoré nedostávajú jesť, a tak som si urobila prieskum o detskom hlade v Amerike“. Študentka sa potom spojila s ďalšími štyrmi spolužiačkami Emma Yang, Fiona Xu, Ivy Mao a Gabrielle Rich, aby vytvorili tím (Team Fig) na vyriešenie hladu vo svojich komunitách. Emma dokonca minulý rok vytvorila úspešnú aplikáciu na pomoc seniorom trpiacim Alzheimerovou chorobou, keď chcela pomôcť svojej babičke, aby si zapamätala dátumy, ľudí, povinnosti a uchovala svoje spomienky.

Dnes tím Fig pracuje na aplikácii Food For Thought, aby mohol byť funkčný už na budúci školský rok. Dievčatá si vytvorili na portáli GoFundMe účet a zbierajú peniaze od dobrovoľných prispievateľov. Zároveň dostali grant vo výške 2 tisíc dolárov z nadácie Allstate Foundation Good Starts. O pár mesiacov chcú začať s testovaním aplikácie.

„Menia sa vlády, zákony, rozpočty, ale my veríme, že komunity zostávajú. Naša aplikácia to pripomína tým, že je jednoduchá a umožňuje ľuďom darovať peniaze, aby zastavili nerovnosť a jej vedľajší produkt- pretvárku, že každý má čo jesť.“

 


Zdroj: goodnewsnetwork.org
Zdieľať na facebooku