Poznajú už deti váš jedinečný životný príbeh? Porozprávajte im o svojej minulosti!

Príbehy si oddávna rozprávali ľudia a mnohé prechádzajú z pokolenia na pokolenie. Je v nich múdrosť, skúsenosti, zraniteľnosť i hrdinstvo ľudstva. Pri každom jednom sa niečo učíme.
Príbehy si oddávna rozprávali ľudia a mnohé prechádzajú z pokolenia na pokolenie. Je v nich múdrosť, skúsenosti, zraniteľnosť i hrdinstvo ľudstva. Pri každom jednom sa niečo učíme. / Foto: Shutterstock

Príbehy sú najideálnejším spôsobom, ako upútať niečiu pozornosť. Je to jedna z prvých lekcií, ktorú dostanete v škole na hodinách marketingu. Stojí na nich celý reklamný a PR sektor, biznis médií. Príbehy si oddávna rozprávali ľudia a mnohé prechádzajú z pokolenia na pokolenie. Je v nich múdrosť, skúsenosti, zraniteľnosť i hrdinstvo ľudstva. Keď počúvame nejaký príbeh, stávame sa svedkami udalostí, aktérmi dobrodružstiev a môžeme zmeniť pohľad na vlastný život. Učíme, učíme sa a dávame zmysel svojim skúsenostiam.


Príbehy z vášho života sú studnicou osvieženia pre deti. Ich svet sa rozširuje a vaša optika mu dodáva nový rozmer. Vy, rodičia, ste pre deti tými najdôležitejšími, najzaujímavejšími, najvplyvnejšími osobami. Chcú o vás vedieť čo najviac. Túžia sa dozvedieť, akí ste boli, keď ste boli malí, aký bol váš život pred tým, než sa drobci narodili, aké chyby ste spravili, aké dobrodružstvá ste zažili, kedy ste riskovali, do akých bojov ste sa pustili, čo ste si z nich odniesli a akých ľudí ste milovali.

 

Príbehmi rozšírite deťom obzory

Ako deti rastú, budú vyhľadávať príbehy, vďaka ktorým sa budú cítiť dosť bezpečne na to, aby vám mohli rozpovedať tie svoje. Cez vaše zážitky sa pokúsia pochopiť vlastné chyby a omyly, chaos a nepríjemné náhody. Vy ste už zažili všetko, čoho sa teraz dotýkajú ony, preši ste podobnú cestu, aká sa vinie pred nimi. Vy ste to urobili po svojom a hoci ony to urobia tiež, budú vo vašom rozprávaní hľadať niečo, čo ich upokojí, pomôže im a povzbudí. Je pravdepodobné, že budú riešiť to isté, čo ste voľakedy riešili vy, hľadať odpovede na rovnaké otázky, budú prežívať rovnaké pocity strachu. Od vás sa naučia to, čo im nikto iný nepovie a neukáže. Tak, ako ste sa videli v zrkadle vy, keď boli malé, teraz budú hľadať svoj odraz vo vašich očiach. Ak sa dokážu pozrieť na seba očami niekoho, kto ich bezpodmienečne miluje, budú vedieť, že sú milovaní, žiadaní, silní a dokážu všetko, čo ich bude lákať.

Výskum v oblasti rozprávania príbehov v rámci rodín nie je rozsiahly, no v priebehu posledných 25 rokov sa ukázalo, že deťom do života prináša množstvo výhod, ktoré sú výrazné najmä vtedy, ak rodinné zážitky porozprávate živo, farebne, vrátane mnohých detailov. Napríklad vedci zistili, že deti, ktoré často počúvajú pútavé rodičovské príbehy, samy potom dokážu rozprávať oveľa zaujímavejšie a celistvejšie, v porovnaní s deťmi, ktoré nemali možnosť zažiť domáce rozprávanie. Príbehmi rodičia deťom zároveň ukazujú, ako porozumieť myšlienkovým pochodom a emóciám ostatných. Vďaka tomu sa deťom neskôr lepšie darí v škole pochopiť komplexné študijné materiály a vychádzať so svojim okolím. Navyše tínedžeri z rodín, ktoré rady zdieľajú skúsenosti z minulosti, majú vyššie sebavedomie a lepšie chápu samých seba. Ak dobre poznajú rodinnú históriu, chápu svoju identitu, lepšie sa vyrovnávajú s negatívnymi javmi a netrpia tak často strachom, depresiami a úzkostnými stavmi.

 

Aké príbehy deťom rozprávať?

Najzákladnejší a najdôležitejší príbeh začnete možno rozprávať sami od seba, keď sa vás drobec opýta: „Aké to bolo, keď si bol/a ty malý/á?“ Každá generácia žije trochu v inom svete, ale veci, ktorými sa ľudia zaoberajú zostávajú vo svojej podstate rovnaké. Riešia rodinu, vzťahy, priateľstvá, strach, nádej, lásku, zábavu a smútok. To, ako ste všetky svoje bôle i radosti prežívali vy bude iné, než ako to budú prežívať vaši potomkovia, no v príbehoch nájdete spoločnú líniu. Najdôležitejšie skúsenosti ľudí sa totiž generáciami až tak veľmi nemenia. Sklamú a potešia vás rovnaké veci a bude vám tiež záležať na tom istom, na čom záležalo vašim rodičom a čo bude dôležité pre vaše deti. Vo všeobecnosti sa to všetko točí okolo nádeje a strachu a komu dôverovať. Rozprávajte preto s deťmi o tom, čo bolo pre vašu rodinu dôležité, aké problémy ste riešili, ako ste sa hrávali, aké pravidlá nastavili vaši rodičia, čo sa vám na detstve páčilo, čo ste neznášali, ako ste trávili svoje dni, čo vás bavilo a čomu ste sa vyhýbali, čím ste raz chceli byť, ako, kde a s kým ste trávili prázdniny, aké rodinné tradície ste mali, vaše najlepšie, najzábavnejšie zážitky.

Nevyhýbajte sa ani príbehom o vlastných chybách, či zlyhaniach. Iste sa vám prihodili a nie jeden raz. Sú veci, ktoré ľutujete, alebo ktoré by ste spravili inak. Bohužiaľ, čas už nevrátite, ale aj zlá voľba mohla v konečnom dôsledku priniesť pozitívny výstup. Iste, je veľmi náročné podeliť sa s potomkami o niečo, na čo by ste najradšej zabudli a k čomu sa nechcete vracať. No je dôležité, aby deti vedeli, ako strach a slabá viera v svoje schopnosti zmenili smerovanie vášho života. Ak zídete z piedestálu neomylného, silného a vševediaceho rodiča, tak ako vás vnímajú v útlom veku, priblížite sa k svojim deťom a otvoríte si cestu k vzájomnému porozumeniu a dôvere. Len tak, že spoznajú vaše mylné kroky, vaše chybné úsudky a nesprávne rozhodnutia, budú vám veriť, že ich pochopíte a budú schopné porozprávať vám o tých svojich. Lebo zlé úsudky prídu a bude ich tiež dosť.

 

Deti milujú príbehy lásky

Jeden z najzaujímavejších bude iste aj príbeh stretnutia a výberu vašich životných partnerov. Pretože v ten deň, kedy ste sa na seba zahľadeli a rozhodli sa skúsiť to spolu, bol prvý, kedy sa otvorila možnosť mať spolu drobcov, ktorí teraz tak dychtivo počúvajú každé vaše slovo. Spomeňte si, kde sa ste stretli, za akých okolností, ako ste sa cítili, čo bol ten zlomový moment, kedy ste sa rozhodli dať tomu druhému šancu na spoločnú budúcnosť, čo ste robili, ako ste randili, ktoré veci vás zbližovali, ako ste trávili čas, čo vás rozdeľovalo, hnevalo na tom druhom a ako ste to spolu prekonávali. Deti zbožňujú príbehy o vzťahoch z minulosti, rady počúvajú o svete, ktorý fungoval ešte pred ich narodením. Aj keď už možno nie ste spolu s otcom, či mamou vašich detí, na tom nezáleží. Dôležité je, že ste spoznali a možno boli istý čas s niekým, koho ste si vybrali spomedzi toľkých ľudí navôkol, že sa vám spolu podarilo stvoriť malého človiečika. Pochopia svoju dôležitosť a budú vedieť, ako veľmi ich svet potrebuje.

Rozprávať môžete aj o tom, ako ste zistili, že budete mať bábätko, ako sa váš život obrátil vďaka tomu hore nohami, ako reagovalo okolie, ako prišli deti na svet, kto ich túžobne očakával, kto prišiel do pôrodnice, akých lekárov ste mali k dispozícii, ako ste všetkým priateľom a známym oznámili úžasnú novinku, aké bolo bábätko, ako reagovalo na vašu starostlivosť, ako ste sa cítili, keď ste ho držali v rukách, čo všetko ste pripravili na jeho príchod, ako prebiehali dni doma. Povedzte deťom o prvých míľnikoch, krokoch, slovách, problémoch a zábavných historkách. Pridajte vlastné pamäti zo škôlky, školy, prvej lásky, prvého pobytu mimo domova.

Všetky príbehy, ktoré im porozprávate, ich niečo naučia takým zvláštnym pútavým spôsobom, ako to len príbehy dokážu. Dovoľte im spoznať vás, seba samých a svoj vzájomný vzťah.

 

Ako porozprávať deťom pútavý príbeh:

  • Prispôsobte rozprávanie veku dieťaťa, časom môžete svoje zážitky dopĺňať o nové, zaujímavé detaily.
  • Nevyhýbajte sa negatívnym skúsenostiam, majte po ruke príbehy rôznych typov – smiešne a zábavné, či smutné a nepríjemné.
  • Vezmite si na pomoc aj staré fotografie. Deti ich určite ocenia.
  • Nájdite si vhodný čas. Niekedy budú deti zvedavé na vaše rozprávanie počas obeda, inokedy pred spaním. Nechajte viesť ich záujmom, dajú vám jasne najavo, kedy vás chcú počúvať a kedy ich otravujete.
Čítajte viac o téme: Rodina, Príbehy
Zdieľať na facebooku