Ručné práce môžu byť úžasným spestrením dlhých voľných dní aj pre vaše deti. Prečo ich s nimi zoznámiť?
Letné či zimné prázdniny sú časom oddychu a možno tiež priestorom pre zaradenie zaujímavých činností, na ktoré počas bežných školských dní väčšinou nie je veľa príležitostí. Čo takto vyskúšať ručné práce? Áno, presne tie, aké robili naše babičky. Vyšívanie, šitie, háčkovanie či pletenie rozhodne nepatrí minulosti, svoje miesto si opäť nachádza aj v dnešnej modernej dobe.
Prečo k týmto činnostiam viesť aj deti? Dôvodov je niekoľko.
Jemná motorika
V čase, keď o mobiloch ešte nebolo chyrovať, malé deti neustále čosi brali do rúk a tým prirodzene podnecovali prsty k zjemňovaniu pohybov. Dnes, keď už dvojročné dieťa suverénne obsluhuje dotykový displej mobilu či tabletu, množstvo podnetov sa značne redukuje na ťukanie a posúvanie prstov. Udržať v ruke ihlu či háčik môže byť celkom veľká výzva. Pre ruku je nový nástroj zmenou a teda príležitosťou robiť niečo nové. Tak ako vo všetkom, aj tu platí, že tréning robí majstra. Dieťaťu sa nemusí dariť hneď od začiatku, no pomôcť mu môžeme tým, že na začiatok zvolíme nástroje a činnosti primerané veku a doterajším schopnostiam.
Trpezlivosť
Vyrobiť niečo vyžaduje čas. V súčasnej dobe, keď sme zvyknutí mať všetko rýchlo a hneď, je to takisto želaná zmena. Dieťa si môže na vlastnej koži zažiť, koľko to trvá, niečo vyrobiť a cvičiť sa v trpezlivosti.
Sústredenie
Bez sústredenia to pri ručných prácach jednoducho nepôjde. Myseľ rozlietanú na všetky strany však činnosť samotná navedie na upokojenie a vnímanie toho, čo nám pod rukami vzniká.
Pocit užitočnosti
Niet nad skvelý pocit z dobre vykonanej práce! U dieťaťa má mimoriadny význam, keď dokáže vlastnoručne zhotoviť niečo pekné a užitočné. Utkať podložku pod pohárik, vyšiť malý obrázok, upliesť si na zimu šál – sú to malé projekty, ktoré však dieťaťu dodajú pocit dôležitosti a chuť do ďalšej práce.
A aké ručné práce deťom ponúknuť? Už najmenším deťom okolo troch rokov môžeme ponúknuť rôzne prevliekačky, ktoré ich rúčku pripravia na budúce vyšívanie. Pri starších deťoch vyskúšajte:
- Pletenie na pletacej vidličke
- Pletenie dutiniek na „mlynčeku“
- Pletenie na prstoch s hrubou priadzou
- Základné hladké a obrátené očká na ozajstných ihliciach
- Vyšívanie predným stehom na vyšívacích kartičkách
- Vyšívanie na plastovej kanave
- Vyšívanie na kus vrecoviny
- Vyšívanie krížikovým stehom na panamu
- Základy háčkovania veľkým háčikom – retiazka
- Háčkovaný koberček zo zvyškov látok
- Tkanie na „ráme“ z konárikov
- Tkanie náramkov
- Prišívanie gombíkov
- Výroba prstových maňušiek z filcu
- Mokré plstenie
- Suché plstenie
Staršie deti po nadobudnutí väčšej istoty a zručnosti si môžu výšivkou ozdobiť oblečenie, prišívať rozličné ozdoby, farebné gombíky či flitre na tašku, upliesť si šál, vyrobiť z dutiniek náhrdelník. Utkať môžu podložku pod poháre alebo menšie prestieranie na stôl, ušiť zo zvyškov látok prívesok či rovno kapsičku na svoje poklady. Často netreba veľa vymýšľať ani deti špeciálne inštruovať, po predvedení základov im môžeme pokojne nechať priestor pre rozvíjanie vlastnej fantázie a nechať sa prekvapiť, akým jedinečným spôsobom nadobudnuté zručnosti zúžitkujú.
Potreba niečo vytvárať vlastnými rukami je v ľuďoch oddávna a navyše má mnohé pozitívne účinky, veďme teda aj deti k ručným prácam, určite to v živote využijú.