Tanec pomáha aj vášmu duševnému zdraviu. Viete ako?

  Foto: Bigstock

Zatiaľ čo fyzické výhody tanca sú dobra známe, tanec môže mať pozitívny vplyv aj na duševné zdravie. Tieto výhody sa neobmedzujú len na zníženie depresie a úzkosti. Tanec je úžasná aktivita na rozvoj sebadôvery, ako aj kognitívnych a komunikačných schopností. Zlepšenie duševného zdravia a rozvoj kognitívnych schopností prostredníctvom tanca je pritom vhodný pre ľudí všetkých vekových kategórií – deti, dospelých aj seniorov. 

 

Druhy tanca a ich benefity

Tanec má toľko výhod, stačí si len vybrať tú najvhodnejšiu formu pre vás.

 

Voľný tanec

Podľa štúdie UCLA Health publikovanej v auguste 2021, vedomý, voľne plynulý tanec priniesol medzi účastníkmi pozitívne prínosy pre duševné zdravie. Výsledky vychádzajú z prieskumu medzi 1 000 tanečníkmi z celého sveta, ktorým bola diagnostikovaná depresia, úzkosť alebo trauma. Až 98 % všetkých tanečníkov uviedlo, že tanec im zlepši náladu. Mnohí tiež uviedli, že voľný tanec im dodal viac sebavedomia. 

 

Choreografický tanec

V ďalšej nedávnej štúdii publikovanej v Frontiers in Aging Neuroscience výskumníci porovnávali účinky chôdze, strečingu a tanca na šedú hmotu starnúceho mozgu. Najvýraznejší pozitívny účinok mal práve tanec. Výskum zahŕňal dobrovoľníkov vo veku 60 a 70 rokov so zdravým mozgom, ktorí nevykazovali známky kognitívneho poškodenia, tí boli rozdelení do troch skupín. Jedna skupina chodila, druhá sa naťahovala a trénovala rovnováhu a posledná skupina sa učila country tance. Všetci robili zadanú činnosť jednu hodinu denne, trikrát týždenne. Po uplynutí šiestich mesiacov boli mozgy dobrovoľníkov znovu naskenované a porovnané s vlastnými pôvodnými výsledkami. Agnieszka Burzynska, hlavná autorka štúdie, ktorá je v súčasnosti neurovedkyňou na univerzite v Colorado University zistila, že len jedna skupina vykazuje zlepšenie – country tanečníci. Účastníci, ktorí sa učili country tanec, mali po ukončení výskumu hustejšiu bielu hmotu v časti mozgu, ktorá spracovávala pamäť. Biela hmota sa zvyčajne rozpadá, keď človek starne, čo môže prispieť k poklesu kognitívnych funkcií. Tanec teda chránil mozog pred neurodegeneráciou vyvolanou starnutím. Tanec teda nie je len aeróbna aktivita dobrá pre vaše fyzické zdravie. Pomáha to vášmu mozgu!

 

Synchronizovaný tanec

V ďalšej nedávnej štúdii, ktorú vykonali výskumníci v Brazílii zistili, že synchronizovaný tanec s ostatnými umožnil ľuďom cítiť sa navzájom bližšie a podporuje pocit spolupatričnosti a priateľstva. Tiež zvyšuje toleranciu bolesti. Účastníkom výskumu, ktorí tancovali, sa vo zvýšenej miere začali uvoľňovať chemikálie nazývané endorfíny. Endorfíny sú neoddeliteľnou súčasťou procesov spájania ľudí. Vďaka nim sa dokážeme cítiť bližšie k ostatným. Okrem toho výsledky výskumu tiež ukázali, že tí, ktorí sa pohybujú najviac energicky a synchronizovane, sa spájajú s ostatnými a majú tiež vyšší prah bolesti.

 

Výhody tanca pre zdravie

Tanec je aktivita, ktorá pozitívne ovplyvňuje zdravie mnohými spôsobmi.

 

Zvyšuje sebadôveru

Tanec je prospešný pri zvyšovaní sebaúcty a posilňovaní sebadôvery tým, že podporuje sebavyjadrenie a rozvíja sociálne zručnosti. Tanec poskytuje prostredie, v ktorom si jednotlivci môžu rozvíjať zmysel pre spojenie a spolupatričnosť s inými tanečníkmi. Toto posilnenie sociálnych väzieb pomáha budovať sociálnu dôveru a znižovať sociálnu úzkosť. Jednotlivci, ktorí sa venujú tancu, sa učia, aké dôležité je mať odvahu a vytrvalosť. Táto motivácia nakoniec vedú k pocitu úspechu. Tanečníci pociťujú zvýšenie sebadôvery, keď dosahujú svoje vytýčené ciele.

 

Znižuje depresiu a úzkosť

Fyzický pohyb pri tanci znižuje úroveň stresu, úzkosti a depresie. Podobne ako aeróbne cvičenie, aj tanec poskytuje úľavu od stresu a napätia. Fyzické cvičenie zvyšuje dopamín a endorfíny, dva neurotransmitery zodpovedné za pocity radosti a šťastia. Tanec tiež podporuje zážitok „flow“, čo je takmer meditatívny stav, ktorý umožňuje tanečníkovi sústrediť sa výlučne na pohyby, hudbu a rytmy namiesto starostí a stresu. Táto skúsenosť sústredenia a plynutia tiež prispieva k učeniu sa, ako si viac uvedomovať a všímať si svoj duševný stav.

 

Zlepšuje kognitívne schopnosti

Tanec pomáha budovať nielen svaly tela, ale aj mozgové svaly. Ako tanečník cvičí a učí sa rutine, precvičuje si pamäťové centrá svojho mozgu a zároveň posilňuje svoju koncentráciu. Tanečné rutiny tiež učia zručnosti rozpoznávania vzorov. Budovanie týchto kognitívnych schopností môže prispieť k zníženiu rizika demencie a Alzheimerovej choroby. Štúdie s pacientmi s Alzheimerovou chorobou ukázali, že zahrnutie tanca ako súčasti terapeutickej rutiny môže pomôcť zlepšiť alebo spomaliť zhoršovanie kvality života pacienta.

 

Okrem toho prináša tanec mnohé ďalšie výhody:

 

  • Zlepšuje sebavedomie.
  • Podporuje socializáciu ľudí.
  • Zvyšuje endorfíny.
  • Zlepší vám náladu.
  • Znižuje osamelosť.
  • Zmierňuje depresiu.
  • Znižuje úzkosť.
  • Pomáha pamäti.
  • Môže zabrániť demencii.
  • Zvyšuje prah bolesti.
  • Znižuje vnímanie bolesti.
  • Zlepšuje svalový tonus.
  • Zvyšuje svalovú silu.
  • Zvyšuje srdcovú frekvenciu.
  • Zlepšuje kapacitu pľúc.
  • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
  • Zvyšuje aeróbnu kondíciu.
  • Zlepšuje držanie tela.
  • Znižuje riziko osteoporózy.
  • Zlepšuje koordináciu a obratnosť.
Čítajte viac o téme: Duševné zdravie
Zdieľať na facebooku