Články: Pre študentov
O projekte

 

Prečo sa venovať kaligrafii?

Foto: Bigstock
Umenie kaligrafie sa vracia ako moderný trend, no má aj zopár zaujímavých benefitov. / Foto: Bigstock

Umenie kaligrafie sa vracia ako moderný trend, no má aj zopár zaujímavých benefitov.

 

Slovo kaligrafia pochádza z gréckého kallos „krása“ a grafos „písať“. Ide teda o umenie krasopisu a etymologicky znamená krásne písmo. Kaligrafia sa vyvíjala nezávisle v takmer každej kultúre na celom svete, od Číny okolo roku 4 000 pnl. až po Rím v období okolo 600 pnl. Kaligrafia nás dnes obklopuje v rôznych formách od svadobných oznámení až po rôzne propagačné či reklamné materiály. No podľa výskumníkov nejde len o pekné písmo, ale aj o blahodarnú aktivitu na mentálne zdravie.

 

Aké sú benefity kaligrafie?

Kaligrafia má významne pozitívne účinky na mentálne zdravie

S praktizovaním kaligrafie je spájaných mnoho pozitívnych účinkov na mentálne zdravie. Podľa psychológa Henry Kao Čínska kaligrafia preukázala novú úlohu v zdraví a terapii. Jeho výskum porovnával účinnosť kaligrafie a meditácie na zníženie stresu. Dobrovoľníkov, ktorí nemali o výskume žiadne informácie náhodne rozdelili do troch skupín: v živote prvej skupiny sa nezmenilo nič, v druhej skupine sa ľudia učili meditovať a v tretej skupine sa venovali kaligrafii. V porovnaní so skupinou, ktorá sa nevenovala žiadnej novej aktivite, tí, ktorí sa venovali kaligrafií reagovali omnoho lepšie na stres rovnako dobre ako tí, ktorí meditovali. Ich srdcová frekvencia bola nižšia ako pred začatím experimentu, dýchali kľudnejšie a mali vyššiu teplotu pokožky a menej napäté svalstvo. Tieto upokojujúce výsledky kaligrafie sú pravdepodobne spôsobené koncentráciou potrebnou na vytvorenie bezchybného výsledku a ponúkajú sľubný nový prístup k znižovaniu stresu. Zníženie stresu však nie je jedinou výhodou. Kaligrafia na rozdiel od iných umeleckých terapií posilňuje mentálne schopnosti, obzvlášť tie verbálne. Výskum zistil, že kaligrafická terapia zvyšuje kognitívne funkcie u starších ľudí s miernym kognitívnym poškodením, a preto sa odporúča, aby sa  ako umelecká forma začlenila do seniorských zariadení s cieľom poskytnúť stimuláciu a relaxáciu. Kurzy kaligrafie tak môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí sú ohrození Alzheimerovou chorobou, ale odporúča sa aj deťom s poruchami pozornosti.

 

Je to umenie, ktoré sa dá naučiť v akomkoľvek veku

Umenie kaligrafie je niečo, čo sa môžete naučiť v každom veku. Neuroplasticita (zmena v mozgu) sa vyskytuje vždy, keď sa naučíte a zapamätáte si niečo nové - bez ohľadu na vek. Kedykoľvek sa naučíte niečo nové, rozširujete svoje obzory.

 

Svoje nové schopnosti môžete ľahko využiť

Pokiaľ ide o praktické prínosy učenia sa kaligrafie, dobrou motiváciou sú udalosti ako svadby a veľké podujatia, pri ktorých sa pripravujú rôzne tlačoviny. Sú vhodnou príležitosťou pre vás, aby ste vytvorili originálne a pútavé. Či už pôjde o svadobné oznámenia, pozvánky alebo len krasopisne napísaná adresa na obálku, určite zaujmete svoje okolie.

 

Čo by ste pred začatím s kaligrafiou mali vedieť?

 1. Spoznajte nástroje. Nástroj, ktorý budete používať, sa skladá z dvoch častí - držiak pera a hrot. Môžete si kúpiť rôzne, ale pre začiatočníkov je ideálne, ak si zakúpite základný držiak pera (buď šikmý, ktorý je ohnutý alebo rovný) a základný hrot.
   
 2. Ako držíte pero. Na rozdiel od bežného písania, kde si v podstate stačí len vziať pero a písať, kaligrafia vyžaduje špeciálny spôsob držania a ovládania pera. Držte pero v 45 stupňovom uhle pre optimálne kreslenie čiar a vždy sa uistite, že špička vedie čiaru.
   
 3. Sústreďte sa. Pri bežnom písaní rukou sa sústredíte na každé slovo, ktoré napíšete. Pri kaligrafií však musíte svoju pozornosť zamerať na každú líniu jednotlivých písmen.

 

Ako začať s kaligrafiou

 1. Na začiatok budete potrebovať kaligrafické nástroje. V obchodoch s kreatívnymi potrebami nájdete množstvo kaligrafických pier rôznych hrúbok a značiek. Je na vás, aby ste si vyskúšali, ktoré vám vyhovujú najviac.
   
 2. Jednou z možností je učiť sa doma pomocou literatúry. Kniha Kaligrafia: objavte umenie krasopisu z roku 2019 je praktickým pomocníkom pre všetkých samoukov kaligrafie. Prípadne sa môžete rozhodnúť pre pracovný zošit, do ktorého môžete rovno začať písať svojim krasopisom.
   
 3. Môžete využiť aj dostupné videá, kde sa dozviete mnoho praktických informácií. V tomto videu sa napríklad dozviete všetko potrebné o základoch kaligrafie. Pri vyhľadávaní videí sa uistite, že vyhľadávate videá pre začiatočníkov, aby ste sa nepokúšali o príliš zložité tvary bez predchádzajúcich znalostí.
   
 4. O trochu nákladnejšie, ale určite najprínosnejšie je absolvovať kaligrafický kurz. Poobzerajte sa vo svojom okolí, či niektorá umelecká  či grafická dielňa neponúka takúto možnosť. Výhodou takýchto kurzov je, že nemusíte mať vlastné kaligrafické nástroje a zároveň si pred kúpou tých vlastných môžete vyskúšať čo vám vyhovuje a poradiť sa s odborníkmi.
Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.