Aktivity pre ľudí s Alzheimerom, ktoré im pomáhajú zažiť pocit úspechu

Aktivity pre ľúdi s Alzheimerovou chorobou
Aktivity pre ľúdi s Alzheimerovou chorobou / Foto: Pexels

Aj človek s Alzheimerovou chorobou sa potrebuje cítiť užitočný a zažívať svoje malé úspechy. 

 

Alzheimerova choroba alebo demencia znamená pre život človeka veľa strát, obmedzení a stresu. Dôsledkom toho sa môže postupne rozvinúť apatia, nezáujem o okolie, hnev a smútok. S postupným rozvojom ochorenia prichádza človek o možnosť vykonávať veci samostatne. Môže sa cítiť neužitočný alebo druhým na ťarchu. Vytvoriť zmysluplnú náplň dňa pre ľudí s Alzheimerom je preto veľmi dôležité. Každodenné aktivity však už môžu byť pre nich až príliš ťažké. Ale rovnako ako všetci aj oni potrebujú zažívať nejaké svoje malé úspechy. Zapojenie sa do zaujímavej činnosti u nich znižuje nepokoj, úzkosť, depresiu a hnev. Aby sa cítili produktívni a úspešní, existujú aktivity, ktoré nemajú správny alebo nesprávny spôsob, ako ich urobiť. Navyše sú zadarmo alebo majú veľmi nízke náklady.

 

1. Skladanie uterákov

Ľudia s Alzheimerom či demenciou dobre zvládajú rôzne rutinné a dobre naučené činnosti. Sem patria rôzne pracovné postupy, ako miesenie cesta, skladanie uterákov. Požiadať seniora, aby vám pomohol zložiť bielizeň, je vynikajúci spôsob, ako mu poskytnúť činnosť, v ktorej sa môžu cítiť úspešný a pomôže mu cítiť sa, akoby aj naďalej prispieval do chodu domácnosti. Cieľom takejto aktivity je len udržať človeka spokojne samostatného. Najlepšie je používať uteráky na ruky, pretože sú malé a ľahko zložiteľné. Bez ohľadu na to, ako sú nakoniec uteráky zložené, ide o to, aby sa osoba cítila spokojne pri tejto činnosti.

 

Zdroj: Freepik

2. Krabica plná spomienok

Ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou sa často vo svojich spomienkach vracajú späť do ich detstva a mladosti.  Naplňte krabicu rôznymi predmetmi, ktoré používali. Napríklad vône sú silne viazané na naše spomienky. Vyskúšajte teda mydlá, voňavky, vody po holení alebo prírodné vône byliniek ako sú borovica či mäta. Rovnako aj fotografie z detstva či mladosti sú najlepšou voľbou. Môžete rovnako tak vyskúšať jeho obľúbené knihy, časopisy alebo noviny. Môže ísť o akékoľvek predmety, ktoré alebo záľubu, len kreatívne hľadať objekty, s ktorými sa bude bezpečne manipulovať.

 

 Zdroj: dailycaring.com 

3. Vytvorte puzzle z fotky

Vytlačte obľúbenú rodinnú fotografiu alebo obrázok, ktorý sa danému človeku páči. Ak máte možnosť, zalaminujte fotografiu a postrihajte na rôzne veľké časti. Spoločne potom môžete znova fotografiu poskladať. Je to výborná aktivita na podporu jemnej motoriky a zároveň precvičuje pamäť.

 

Zdroj:kixcereal.com

 

4. Navliekanie

Navliekanie korálok pôsobí upokojujúco. Koncentrácia, ktorú si táto činnosť vyžaduje, je pre dospelých veľmi stimulujúca. Výhodou tejto aktivity je, že je vhodná pre deti aj dospelých, môžu sa spoločne teda zabaviť vnúčatá i starí rodičia.

 

Zdroj: generationjive.com 

5. Skladanie tvarov

Tieto farebné časti sa dajú použiť rôznymi spôsobmi. Seniori môžu pomocou priloženej predlohy vytvárať farebné obrázky, ale môžu ich skladať aj podľa. Stiahnuť sadu tvarov aj s predlohami si môžete tu.

 

Zdieľať na facebooku