Začínate zabúdať? Ak si chcete udržať pamäť v dobrej kondícii, žite zdravo a trénujte ju, odporúčajú vedci

Pamäť môžete udržiavať v lepšej kondícii napríklad aj cvičením či pravidelným jednoduchým počítaním.
Pamäť môžete udržiavať v lepšej kondícii napríklad aj cvičením či pravidelným jednoduchým počítaním. / Foto: Pexels

Aj náš mozog rokmi stráca na svojej sile a rovnako sa oň treba starať. 

 

Časom nestrácame len svaly, náš mozog môže tiež atrofovať. Presnejšie povedané, kognitívna rezerva mozgu, teda jeho schopnosť odolávať neurologickému poškodeniu spôsobenému starnutím a životným štýlom bez toho, aby vykazovala viditeľné znaky spomalenia alebo straty pamäti sa v priebehu rokov zmenšuje. Vedci sa ale domnievajú, že dodržiavanie zdravého životného štýlu mozgu a vykonávanie pravidelných cielených cvičení na posilnenie pamäte môže zvýšiť kognitívnu rezervu mozgu.

 

Ako zlepšiť funkciu mozgu

1| Jedzte bobuľové ovocie

Nová štúdia vedcov z Harvardu v nemocnici Brigham and Women's Hospital zistila, že vysoký príjem bobuľového ovocia, ako sú jahody a čučoriedky, ktoré sú bohaté na flavonoidy, môžu spomaliť zhoršenie pamäti u starších žien o dva a pol roka. Výskum na University of Reading a Peninsula Medical School, uvádza že konzumácia bobuľového ovocia môže pomôcť zabrániť strate pamäti. V štúdií vedci zistili, že doplnením čučoriedok do svojho jedálnička po dobu dvanástich týždňov sa zlepší výkon pri úlohách týkajúcich sa priestorovej pamäte. Pri dlhodobej štúdii, ktorá testovala pamäť zdravotných sestier starších ako 70 rokov, sa zistilo, že u tých, ktoré pravidelne každý týždeň konzumovali najmenej dve porcie čučoriedok, došlo k zlepšeniu  pamäti. Je známe, že čučoriedky majú vysoký obsah flavonoidov, ktoré posilňujú existujúce spojenia v mozgu. Flavonoidy môžu pomáhať zlepšovať pamäťové schopnosti.  Čučoriedky vďaka tomu pomáhajú eliminovať účinky oxidačného stresu v organizme, ktorý prispieva okrem iného aj k starnutiu mozgu. Oxidačný stres je pritom považovaný za rizikový faktor a pôvodcu mnohých ochorení, napríklad aj Alzheimerovej choroby.

 

2 | Pravidelne cvičte

Štúdie na potkaních a ľudských mozgoch ukázali, že pravidelné cvičenie môže zlepšiť pamäť. Ukázalo sa, že pravidelné cvičenie spomaľuje úbytok pamäti. Štúdie ukázali, že pravidelné cvičenie môže zlepšiť aj priestorovú pamäť. Výhody cvičenia sú pre telo samozrejmé, ale ako sa ukázalo pravidelné cvičenie zlepšuje aj kognitívne schopnosti. Aeróbne cvičenie je obzvlášť dobré pre mozog, preto si vyberte činnosti, ktoré rozprúdia krv. Všeobecne platí, že všetko, čo je dobré pre vaše srdce, je skvelé aj pre váš mozog. Fyzická aktivita, ktorá si vyžaduje koordináciu rúk a očí, je vhodná pre zlepšenie funkcie mozgu.

 

3 | Jedzte menej cukru

Odborníci sa zhodujú na tom, že v malom množstve konzumácia cukru nijako zvlášť neškodí, ale bohužiaľ väčšina z nás ho prijíma v strave v nadmernej miere. Príliš veľa cukru v strave je spájané s mnohými zdravotnými problémami a chronickými chorobami vrátane zhoršenia kognitívnych funkcií. Výskum ukázal, že strava s obsahom cukru môže viesť k zlej pamäti a zníženému objemu mozgu v oblasti, ktorá ukladá krátkodobú pamäť. Štúdia s viac ako 4 000 ľuďmi zistila, že ľudia s vyšším príjmom sladkých nápojov mali v priemere menší objem mozgu a v priemere horšiu pamäť v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumovali menej cukru. Zníženie obsahu cukru nielen pomáha pamäti, ale tiež zlepšuje celkové zdravie.

 

Jednoduché činnosti, ktoré môžu zlepšiť funkciu mozgu

Počítajte z hlavy

Skúste počítať bez pomoci papiera, či kalkulačky. V obchode sa pokúste spočítať, aká bude výsledná suma vášho nákupu.

 

Lúštite krížovky

Jednoduché krížovky a hry so slovami ako Scrabble, kde môžete meniť usporiadanie písmen, stimulujú mozog a zlepšujú pamäť.

 

Skúste občas používať svoju nedominantnú ruku

Vo svojej knihe Udržujte svoj mozog nažive, neurobiológ Lawrence Katz, odporúča použiť svoju nedominantnú ruku na zlepšenie funkcií mozgu. Hoci použitie opačnej ruky môže byť veľmi náročné,  ide o skvelý spôsob, ako zvýšiť mozgovú aktivitu. Skúste si vymeniť ruky, keď jete alebo keď si umývate zuby.

 

Píšte rukou

Písanie článkov, blogov alebo denníkov stimuluje myšlienkové procesy, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Pri písaní rukou náš mozog dostáva spätnú väzbu z našej motorickej činnosti, ktoré sa výrazne líšia od tých, ktoré dostávame pri písaní na klávesnici.

 

Čítajte nahlas

Keď čítame nahlas alebo počúvame ako niekto iný číta, používame iné mozgové oblasti, ako keď si čítame sami pre seba. Čítajte si občas nahlas so svojím partnerom alebo priateľom a striedajte role čitateľa a poslucháča.

 

Zapájate všetky zmysly

Výskumy ukazujú, že čím viac zmyslov do svojej činnosti zapojíte, tým viac si zapamätáte. Rôzne zmysly aktivujú rôzne časti v mozgu, preto je potrebné, aby ste ich prepájali čo najviac. Pri jedení sa skúste okrem chute viac sústrediť aj na vôňu jedla, okrem toho skúste viac vnímať zrakom štruktúru, povrch a farby toho, čo jete. Pri prechádzke zapojte viac aj sluch a vnímajte okolité zvuky a vône. Všetky tieto činnosti pomáhajú vášmu mozgu s koncentráciou.

Zdieľať na facebooku